Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cretz
Subiect Autor

parbriz crapat

25 Aug 2010, 11:09

ieri am constatat caparbrizul masinii mele a patit o crapatura lunga de 30-35cm chair in spatele oglinzii.
in acest caz am 3 variante si nu stiu care ar fi cea mai buna si rentabila!
1.schimbarea acestuia cu unul aftermarket la un service de parbrize(undeva la 500-600 ron)
2.schimbarea acestuia cu unul original in service seat(ma duce undeva la 1200 ron)
3.tratarea acestuia cu acele rasini speciale(undeva la 200ron).in acest caz am contactat unii baieti care fac acesta operatiune, si am prmit raspunsuri diferite:unii spunc a nu renteaza(dandu-mi un pret mare, altii spun ca nu se repara fiind prea lunga, si un baiat care a spus ca ma rezolva(nu e o problema lungimea acestuia)din pct de vedere al rigiditatii geamului se rezolva garanta, din pct de vedere estetic se rezolvaa cam 70-80%..deci o sa se mai vada la o privire atenta!
vroiam si eu pareri despre aceste 3 variante..ce recomandati..daca exista cineva care a apelat la tratarea parbrizului cu rasini speciale...
nu stiu cesa fac si trebuie sa iao o decizie rapida..imi este frica sa nu se intinda si sa ma trezesc cu el in brate la o adica!
Seat Ibiza 2008 1.4 TDI resofted

cornelius

Re: parbriz crapat

25 Aug 2010, 11:19

Parerea mea sincera este sa il schimbi cu unul aftermarket, fiindca la reprezentanta nu iti pun parbriz "original" fiindca Seat-ul nu face parbrize. Tot niste baieti de la firme de parbrize cunoscute vin la reprezentanta si monteaza parbrizul.
Sau il pot monta chiar baietii din service, daca au aptitudini, insa iti baga niste ore de manopera, adaos, etc.
Eu unul cred, ca acele "tratamente" sunt o solutie doar de moment. :hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

Roger
Moderator

25 Aug 2010, 11:28

Sunt de acord cu cornelius.
Acum 3 ani, am adunat 3 pietre in parbriz (2 in Ro si una in Germania) de ziceai ca au tras cu gloante in el.
Mi l-au schimbat ce de la CarGlass (am inteles ca sunt si in Romania) si au pus unul aftermarket care, sincer, mi se pare mai bun decat cel din fabrica. A incasat si asta multe pietre dar "coafura rezista".
Crapatura la al tau zici ca e de 30-35, asta inseamna foarte mult si nu se merita sa-l repari. Gandeste-te ca-l faci, si-ti vine randul la ITP => motiv de respingere.

cretz
Subiect Autor

25 Aug 2010, 11:34

de itp nu prea ma agit...abia l-am facut acu 3sapt si in plus il iau si cu crapatura:D
dorinta mea e sa fie inregula ca rigiditate...sa nu se mai crape dupa..
daca as avea bani sau casco nu as sta pe ganduri..
cu rca-ulse poate face vreo manevra?
Seat Ibiza 2008 1.4 TDI resofted

cornelius

25 Aug 2010, 11:45

Mie cand mi-au spart niste "prieteni" un geam fata lateral, am pus la o firma din Bucuresti, parca Gimarom Invest, un geam din Africa de Sud, marca Armour, care a fost excelent ca pret, chair am ramas surprins fiind ca la reprezentanta imi cerusera 600 de lei, iar astia cu montaj a fost 175 de lei.
Oricum, daca tin bine minte, geamurile pentru Seat sunt facute de cei de la Saint Gobain, care exista si aftermarket.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

6fingers

25 Aug 2010, 12:24

Si eu cred k este o idee buna sa ilschimbi, eu l-am avut spart de 2 ori si l-am schimbat pe casco :P cauta aici http://www.parbrize.ro/ la Pilkington o firma care se ocupa de parbrize nu cred k sunt asa de scumpe ;)

Breazu
breazu

26 Aug 2010, 07:31

Reparatia nu merita asta e clar, pt ca e crapatura cam mare, dar eu am schimbat luneta la Passat la un Ager service si m-a costat vreo 2 milioane.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

bv10ptz
ingineru

26 Aug 2010, 08:53

De crapatura nu tre sa-ti faci probleme daca mergi la un atelier de reperat caci ei oricum iti stopeaza crapatura dand o gauraa cu burghiul si apoi il si lipeste.Eu zic ca daca nu te deranjeaza la sofat reparal ca oricum vei mai lua pietre,Al meu e doar ciobit in cateva locuri si pana nu pica de tot nu-l schimb.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

micky

09 Sep 2010, 07:42

cretz scrie:
ieri am constatat caparbrizul masinii mele a patit o crapatura lunga de 30-35cm chair in spatele oglinzii.
in acest caz am 3 variante si nu stiu care ar fi cea mai buna si rentabila!
1.schimbarea acestuia cu unul aftermarket la un service de parbrize(undeva la 500-600 ron)
2.schimbarea acestuia cu unul original in service seat(ma duce undeva la 1200 ron)
3.tratarea acestuia cu acele rasini speciale(undeva la 200ron).in acest caz am contactat unii baieti care fac acesta operatiune, si am prmit raspunsuri diferite:unii spunc a nu renteaza(dandu-mi un pret mare, altii spun ca nu se repara fiind prea lunga, si un baiat care a spus ca ma rezolva(nu e o problema lungimea acestuia)din pct de vedere al rigiditatii geamului se rezolva garanta, din pct de vedere estetic se rezolvaa cam 70-80%..deci o sa se mai vada la o privire atenta!
vroiam si eu pareri despre aceste 3 variante..ce recomandati..daca exista cineva care a apelat la tratarea parbrizului cu rasini speciale...
nu stiu cesa fac si trebuie sa iao o decizie rapida..imi este frica sa nu se intinda si sa ma trezesc cu el in brate la o adica!

salut!!dute pt parbriz la PILKINGTON este le langa autogara FILARET.

blaze_sorin

09 Sep 2010, 22:41

Eu l-am schimbat si la a mea si la alte masini la Ager , clar sunt cei mai buni de pe piata si au si cele mai bune preturi , daca nu ma insel am dat vreo 500 lei pe Saint-Gobain cu tot cu montaj.