Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gorea
Subiect Autor

Ibiza difera in functie de tara vanduta

12 Aug 2010, 13:49

Buna ziua sunt nou si vreau sa achizitionez Ibiza reference dar nu inteleg de ce la noi este mai ieftina decat in germania, spania sau austria? aceeasi masina aceeasi dotare reference?probabil reference la noi e mai slab decat la ei, si daca da dc, si daca ibiza de la noi este inferioare fata de a lor,este aceeasi ibiza? sau e facuta ca pentru noi?

cornelius

Re: Ibiza difera in functie de tara vanduta

12 Aug 2010, 14:29

Ai punctat foarte bine, diferenta vine din dotari, din materialele folosite la producerea masinilor.
Adica, anumite subansamble sunt fabricate prin cine stie ce tari, de exemplu Romania unde se produce instalatia electrica.
Sunt mai mult ca sigur ca, pentru masinile vandute in Germania sunt subansamble high quality.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

Bubulutza

12 Aug 2010, 14:38

...deschideti cutia Pandorei... :drunken: ..oricum pentru Romania totul este "the bad stuff" :?
eu mi-am luat masina noua din Germania si se comporta la fel ca una din Romania: scartaie, troncane, bocane, bazaie... :drive

cornelius

12 Aug 2010, 14:44

Sunt convins ca, in zilele noastre masinile sunt facute sa fie de "unica folosinta", te tin cat dureaza garantia dupa care incep problemele. :yh
O singura frustrare am cu masina, mai bine zis cu aeroterma: la Dacie (26 de ani) si cand am dus-o la Remat ii functiona si era la fel expusa si neprotejata la praf si mizerie. :yah :yah
Seat Cordoba 2006

ImagineImagine

Bamse
Moderator

12 Aug 2010, 14:45

Salutare, avand in vedere faptul ca am vandut vreo 2 ani masinile astea, nu am vazut nici o diferenta de subansamble sau materiale intre masinile venite din afara si cele vandute la noi.
Seat nu are linii de asamblare pentru fiecare tara, si se apuca Juan carlos sa stea cate 10 minute sa verifice unde pleaca masina lui si sa ii puna plastic de chiajna si instalatie electrica de targu mures.
Turbinele, furtune, tapiterii de piele se fac prin romania (turbomecanica, si pe la codlea).

Daca vedeti un ibiza cu bordul moale (model 6L) in afara, si nu se vede la noi , e din cauza ca la noi s-au vandut numai modele reference...(eu am vazut in 4 ani 3 ibize style...si da , aveau bordul moale).

Masinile se comporta absolut la fel, sunt aceleasi piese si in afara si la noi.
Diferentele de pret, sunt simple.Se fac reduceri de pret masive la cererea dealer-ilor si importatorului.
In afara omul nu vine cu un singur gand in shr...cel mai mic pret.
neamtul vine si cumpara seat cordoba ca are o varsta de peste 40 de ani, copii sunt mari, si au nevoie de o masina mica cu portbagaj, isi pune ce optiuni vrea pe ea si da banu.
eu am vandut o singura masina la un adevarat client, adik nu unul care cauta o masina cu cel mai mic pret si cat mai multe dotari....omul a vrut un ibiza style 1.4, cu xenon, scaune incalzite si oglinda efect antiorbire. nu l-a interesat ca era una fara extra-urile lui cu 5000 euro mai ieftina(dar pe care nu se puteau pune acele optiuni).

Asadar, gorea, poti sa te duci in germania sa iti iei ibiza reference cu aceleasi optiuni cu 4000 de euro mai scump sau poti sa iti iei un ibiza entry(nu oglinzile vopsite, are motor de 1.2 / 60 cp...etc) cu ~9000 de euro.

Din grupul vag, singura masina la care am vazut o diferenta intrecele de romania si altele au fost la skoda tour(pt care aveau linie separata intr-adevar pt romania)la anvelope...la noi veneau cu matador, si pt alte tari cu bridgestone/pirelli/michelin.etc.

Asa ca dute la dealer-ul cel mai apropiat si cel mai de incredere - recomand pbv2-si fa o calculatie.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Bubulutza

12 Aug 2010, 14:56

"Asadar, gorea, poti sa te duci in germania sa iti iei ibiza reference cu aceleasi optiuni cu 4000 de euro mai scump sau poti sa iti iei un ibiza entry(nu oglinzile vopsite, are motor de 1.2 / 60 cp...etc) cu ~9000 de euro."

...Ibiza 1.4 benzina 85 CP (Reference - modelul 2010 - 2011) - este 8500 EUR cu mici dotari extra - prin programul RABLA :)

Bafta la achizitie oricum si nu-ti face prea multe probleme - nu o vei lasa probabil mostenire nepotilor :wink:

bebitz

13 Aug 2010, 17:04

cei drept la seat nu prea are cum sa difere,pentru ca toate se produc in spania.De obicei masinile difera in cazul producatorilor auto ce au fabrigi in mai multe tari(de exemplu renault) chiar si vw polo mi se pare ca se produce si prin slovacia
White Ibiza ;1.2 70 cp

gorea
Subiect Autor

30 Aug 2010, 12:10

poate nu am fost inteles, dar la noi dotarea reference e sub reference din alta tara intrati pe site seatului din belgia sau germania si o sa vedeti ca la noi reference difera in minus binenteles fata de la ei.

cornelius

30 Aug 2010, 12:47

evident ca difera, la noi conteaza cel mai mult pretul, asa ca spre deosebire de alte tari, mai scos cate ceva, in asa fel sa iasa pretul.
Seat Cordoba 2006

ImagineImagine

Roger
Moderator

30 Aug 2010, 13:18

gorea scrie:
poate nu am fost inteles, dar la noi dotarea reference e sub reference din alta tara intrati pe site seatului din belgia sau germania si o sa vedeti ca la noi reference difera in minus binenteles fata de la ei.

Am intrat pe seat.be si pe seat.ro si am configurat IBIZA Reference 1.2/70 CP
In BE:
Aer conditionat manual + Radio CD MP3 + AUX IN + comenzi pe volan= OPTIONAL 1100 E
In RO:
Aer conditionat manual + Radio CD MP3 + AUX IN = INCLUSE

In BE -anvelope pe 14
In Ro -anvelope pe 15

In Ro - covorase fata/spate
In Be - ciuciu

In Be:
- avertizare sonora pentru lumini aprinse
- ceas digital
- indicator temp exterioara
- systeme antifurt

In Ro nu apar

Pret BE cu TVA inclus = 12.140 Euro
Pret Ro cu TVA inclus = 10.409 Euro

Deci?

Bamse
Moderator

30 Aug 2010, 18:38

acele dotari din be sunt incluse la noi...dar numai ca nu se mai scriu ca dotari pt ca mi se pare de prost gust sa scrii ca dotare...indicare temp ext ??????
cum era la skoda cadrane de bord verzi, volan in 4 spite,ceas digital...mai au putin si zic ca au buson la rezervor,4 roti cu cauciucuri noi si nu reesapate.....etc etc.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

luci&dana
VIP

30 Aug 2010, 19:23

cea mai tare era aia cu stergator haion :yah :yah sau a 3-a lampa de stop :yh :yh
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Roger
Moderator

30 Aug 2010, 21:49

In concluzie, e muuult mai scumpa si mai slab dotata NEW IBIZA (Reference) din Belgia decat cea din Romania.
Mersi bamse pentru confirmari.

gorea
Subiect Autor

31 Aug 2010, 12:27

nu te ai uitat bine? au pentru siguranta mai multe si care sunt obligatori, lasa presurile si alte nimicuri, eu zic ca la ei au mai multe chesti de siguranta decat la noi, ce sa ti zic ca un prieten dupa ce a avut un bax de apa in portbagaj s a deformat mocheta portbagajului care are pe sub ea doar o amarata de pasla...

Roger
Moderator

31 Aug 2010, 13:01

M-am uitat foarte bine.
Spune tu cateva diferente de siguranta intre Be si Ro. Eu nu le-am vazut :)