Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

marian_iam
V.I.P.
Subiect Autor

pierdere CP (motor-roata)

04 Iun 2008, 14:02

neataaa!!!
am citit undeva, pe un forum (nu mai tin minte unde) ca motorul de 1.4 de pe ceed' si i30, are 109 cp. Numai ca la roata ramane cu vre-o 89 cp.
Tot acolo se spunea ca toata faza asta, este o strategie de marketing, impreuna cu anii de garantie (foarte numerosi, vre-o 7 parca).
Intrebarea mea...
Ce se intampla de exista aceasta diferenta intre motor si roata, si unde se pierd calutii???
Multumesc colegilor care isi vor da cu parerea!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Bamse
Moderator

04 Iun 2008, 16:13

:) nu stiu :)

decat la garantie mai stiu cate ceva: adik e 7 ani garantia da nu pt toata masina...si daca ai ceva probleme dupa mai multi ani, sa spunem 3 nu cred ca o sa iti mai schimbe aia motoru, pt ca dupa 3 ani nu mai exista nici o posibilitate ca sa se descopere o problema de fabricatie........ce sa mai zic la 7 ani.....lol
acum nu stiu daca garantia se transmite.....daca vinzi masina....

in fine mici chestii de genu asta!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

danieltanase79
Bestia Nerra

07 Iun 2008, 12:47

Daca se pierde atata putere inseamna ca modalitatea de transmitere a puterii generata de motor catre roti este slab realizata din punct de vedere mecanic. Am avut aceasta senzatie printr-o simpla comparatie: Golf 5 GTI si Seat Leon FR 2.0 TFSI 200 CP - 2 masini aparent identice, dar Golful nu pune caii pe sosea ca Leonul...
Si conteaza multe alte chestii cum ar fi cutia de viteze, ambreiajul, evacuarea...toate formeaza un ansamblu care trebuie sa functioneze ca un tot unitar eficient pentru a pune calutii pe asfalt.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A

a_ionut

11 Iun 2008, 01:38

Nu stiu cum e cu pierderea de cp motor roata dar la kia un singur lucru imi displace. Garantia, care printr-o cunostinta la un dealer am aflat ca e asa:
100.000 sau 3 ani motor si cutie
7 ani coroziune(la seat e 10 sau 12 parca)
1 sau 2 ani vopseaua
suspensie si alte subansamble 30 sau 60.000 km in limita a 2 ani.
Adica nici vorba de 7 ani bara bara cum se spune.
Sa nu spun de motorizari ca benzinarele de la seat obtin cuplu maxim la 3600 sau 3800 si puterea maxima la 5xxx rpm
iar la benzinarele kia puterea maxima e obtinuta la 4800 rpm si puterea maxima la 6xxx rpm daca nu ma insel.
Seat Leon 1p

Nautilus

15 Iun 2008, 18:12

Pierderea de putere se poate intampla:

- datorita frictiunii interne din transmisie
- datorita contactului imperfect intre cauciucuri si sol (patinaj)

Dupa spusele unora mai instruiti decat noi si care au la dispozitie dinamometre, un autoturism cu cutie manuala are o pierdere de putere totala de aproximativ 15% iar unul cu cutie automata intre 15% si 20%. Insa foarte interesant e faptul ca pierderea in transmisie e doar de 3% din puterea nominala a motorului, restul se datoreaza contactului imperfect intre pneuri si sol... :D

~Nautilus
1966 VW (Broscuta) 1300 - "steaua" spotului publicitar la Orange
2005 Seat Leon FR 1.8T
Blog incomod