Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Remus
Membru Fondator

Re: Primul Leon Sport 1.6TDI CR

04 Aug 2010, 16:48

Felicitari pentru achizitie domnule :) !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

patzaichin
LEONidas

04 Aug 2010, 18:56

Arata genial....sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi km perfecti!
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

Cosmin
Admin

05 Aug 2010, 09:41

Felicitari pt. achizitie! E masina personala sau a companiei? Indiferent, sa o folosesti sanatos!

Dip01 scrie:
Imi place radio CDul care apare pe toate modelele 2011. Este un model nou parca facut special pentru MP3 si USB.

CD playerul e RCD 310 (a nu se confunda cu navigatia RNS 310) si e acelasi player ca pe Golf 6, Scirocco etc. Singura diferenta fata de VW e ca iluminarea e total rosu. Banuiesc, n-am vazut niciodata cum e luminat. Poate ne confirma Cristian.

Oricum, arata bine , schimba aspectul masinii.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Dip01
Subiect Autor

05 Aug 2010, 09:53

Multumesc pentru urari. Sunt si eu foarte fericit. Mi-a lipsit mult Leon-ul. Am asteptat 3 luni, timp in care am folosit o Ibiza 1.9TDI de la firma. Este diferenta mare de sunet. In ceea ce priveste radio CD-ul intr-adevar noul model seamna cu navigatia ca design doar ca are un display mai mic monocrom, iar iluminatul este rosu. Oricum e mai usor de utilizat decat modelele anterioare.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

Cosmin
Admin

05 Aug 2010, 12:35

Inca o rugaminte la tine, Cristian. Imi poti confirma ca rama care inconjoara playerul e in culoarea Galena Silver? Cred ca poti afla mai repede ca mine pa baza VIN-ului. Sau daca nu e Galena Silver, ce cod de culoare are?
Iti explicam in conversatiile anterioara ca vreau sa cumpar rama aia (exact pt. versiunea Style, cum ai tu) si sunt cateva dificultati (pret / cod).

Multumesc frumos.
Imagine

Dip01
Subiect Autor

06 Aug 2010, 10:10

Tot fara pret imi apare ornamentul. Posibil sa apara in circa 2 saptamani.
Cristian Tion

zengy

07 Aug 2010, 12:10

Foarte frumoasa, sa te bucuri de ea din plin, player-ul l-am avut pe Golf6 si este foarte usor de utilizat, sincer imi place mult mai mult decat prima varianta, masina e spelindida interior + exterior ;) Poate merita sa pui o poza noaptea sa vedem iluminatul player-ului!

Dip01
Subiect Autor

13 Aug 2010, 15:25

Am facut poza cu radio CD-ul iluminat si cu ornamentul de toba finala pe care l-am montat de curand si cu covorasele care imi plac foarte mult.

Imagine Imagine Imagine
Cristian Tion

bogdici

13 Aug 2010, 15:31

Arate foarte bine! S-o stapanesti sanatos!

Cosmin
Admin

14 Aug 2010, 20:41

Cam singurel footrestul ala acolo.. :tongue Ar merge si ornamentele pt. frana ambreiaj..Si pedala de acceleratie schimbata. Sa fie look-ul complet.

Ce tips e? 5P1 / 1P1 072 000? Ala cu logo Seat Sport?

Sunt curios cum se aude playerul. Singura chestie care nu imi place la playerele mai noi e ca din cauza legislatiei, sunt obligati sa scrie pe fiecare buton la ce foloseste. Chestia se vede inclusiv si la manetele de semnalizare si stergatoare, unde in locul simbolurilor au aparut cuvinte. Ne-or crede prosti pe toti :)
Eu urasc sa vad text pe butoane. Simbolurile erau alegerea perfecta.

In fine..Am si eu intrebare / rugaminte. Aveti cumva un manual de utilizare al playerului de pe modelul anterior 2011?
Imagine

Sylver

15 Aug 2010, 10:58

s-o stapanesti sanatos si asteptam impresii obiective. Pe clubul VW sunt pareri mult prea radicale (ori pozitive ori negative) privind aceasta motorizare. Eu am fost pasager intr-un G6 cu motorizarea asta si in Bucuresti zona Unirea, pe la ora 11 intr-un trafic la care eu i-as spune peste mediu, avea consum 6.8%. Masina in rodaj. Pe mine ma deranjeaza un pic faptul ca e in 5 trepte, probabil cu ultima foarte lunga. Ar fi trebuit pastrata o cutie in 6 rapoarte, dar probabil 'canibaliza' DSG-ul.
Hmm referitor la RCD 310, cum e receptia radio? Merge si pe leon pre-facelift? (din ce vad in poze, ar trebui). Ca ma bate gandul la unul, am gasit destule de vanzare la preturi acceptabile. Pe G6 in care am mers, receptia era clar mai buna decat la radio cd-ul de pe leon-ul meu. Oricum foarte interesant ca pe leon vine standard, in timp ce pe Golf e optional.
Black Leon benzinar

maverick1508

15 Aug 2010, 11:25

Ce consum mai ai ? Cum ti se pare motorul ? Alte impresii ? :)
Imagine
designed by Giorgetto Giugiaro
Seat Toledo '96 & Opel Astra '03

Dip01
Subiect Autor

16 Aug 2010, 08:48

ghita_celofan scrie:
Cam singurel footrestul ala acolo.. :tongue Ar merge si ornamentele pt. frana ambreiaj..Si pedala de acceleratie schimbata. Sa fie look-ul complet.

Ce tips e? 5P1 / 1P1 072 000? Ala cu logo Seat Sport?

Sunt curios cum se aude playerul. Singura chestie care nu imi place la playerele mai noi e ca din cauza legislatiei, sunt obligati sa scrie pe fiecare buton la ce foloseste. Chestia se vede inclusiv si la manetele de semnalizare si stergatoare, unde in locul simbolurilor au aparut cuvinte. Ne-or crede prosti pe toti :)
Eu urasc sa vad text pe butoane. Simbolurile erau alegerea perfecta.

In fine..Am si eu intrebare / rugaminte. Aveti cumva un manual de utilizare al playerului de pe modelul anterior 2011?

Acela e codul de la ornamentul de toba 1P1 072 000. Arata foarte bine pentru ca e mai lat decat alte ornamente si decat la Ibiza unde scrie SEAT Sport un cuvant deasupra celuilalt pentru ca nu e spatiu suficient. La Leon scrie un cuvant dupa celalalt.
Din pacate acum nu am manuale de utilizare la nici un player. Daca cumva gasesc sau se intampla sa mai primesc pentru model 2010 iti dau de stire.
Cristian Tion

Dip01
Subiect Autor

16 Aug 2010, 09:00

Sylver scrie:
s-o stapanesti sanatos si asteptam impresii obiective. Pe clubul VW sunt pareri mult prea radicale (ori pozitive ori negative) privind aceasta motorizare. Eu am fost pasager intr-un G6 cu motorizarea asta si in Bucuresti zona Unirea, pe la ora 11 intr-un trafic la care eu i-as spune peste mediu, avea consum 6.8%. Masina in rodaj. Pe mine ma deranjeaza un pic faptul ca e in 5 trepte, probabil cu ultima foarte lunga. Ar fi trebuit pastrata o cutie in 6 rapoarte, dar probabil 'canibaliza' DSG-ul.
Hmm referitor la RCD 310, cum e receptia radio? Merge si pe leon pre-facelift? (din ce vad in poze, ar trebui). Ca ma bate gandul la unul, am gasit destule de vanzare la preturi acceptabile. Pe G6 in care am mers, receptia era clar mai buna decat la radio cd-ul de pe leon-ul meu. Oricum foarte interesant ca pe leon vine standard, in timp ce pe Golf e optional.

Receptia radio e foarte buna si pot sa spun asta in deplina cunostinta de cauza pentru ca stau in afara Brasovului unde de obicei nu e semnal foarte bun. Ca sa iti raspund si tie si lui maverick1508 in ceea ce priveste consumul pot sa spun ca am invatat cum sa merg cu sub 7l/100km :) Serios vorbind e inca o problema mare de a mea (sau de a masinii:)). Posibil din cauza caldurilor si a folosirii aerului conditionat la maxim care poate sa creasca consumul cu pana la 1l. Posibil din cauza faptul ca trebuie sa schimb vitezele diferit fata de 1.9TDI. Inca "curtez" masina si incerc sa o conving sa imi destainuie secretele ca sa stiu cum sa merg cu ea. Daca merg sportiv consumul este de peste 9l/100km, daca merg normal este de circa 7,3l/100km, iar daca schimb cum imi indica pe bord ceea ce inseamna ca foarte des eu conduc la 1100-1200 rpm, atunci consumul scade la 6,8l/100km. La primul plin am calculat un consum mediu total (eu merg cam jumate in afara si jumate in oras) de 7,6l/100km, dar pare ca este in continua scadere. Sunt convins ca odata cu rodarea masinii si cu scaderea temperaturii exterioare si cu dezvoltarea deprinderilor mele de a conduce aceasta motorizare, consumul mediu o sa scada sub 7l/100km ceea ce deja consider satisfacator.
Cristian Tion

florentz12

16 Aug 2010, 09:02

Felicitari, arata foarte bine...pacat ca nu ii cu o cutie in 6 trepte(daca era posibil)...sa ai parte numai de bucurii alaturi de ea. :cheers
Drive safe