Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cipoc25
Subiect Autor

Ce parere aveti despre ChipRace

28 Iul 2010, 22:06

Salutare,as dori sa aflu parerile voastre despre chip-ul Race.
Nu stiu daca s-a mai discutat despre acest chip pt ca am dat un search si nu am gasit nimik.
http://www.race-chip.com/?gclid=CKa5t8W ... 4wodi3WYWw
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp

cipoc25
Subiect Autor

Re: Ce parere aveti despre ChipRace

09 Aug 2010, 21:14

Nimeni nu isi da cu parerea?
Din cate am citit pe site-ul lor mi se pare o treaba de calitate si chiar as dorii sa mi-l achizitionez pt ca e simplu de montat si poate face chiar ce zice:)
Astept totusi si parerile voastre:)
:drive

cipoc25
Subiect Autor

02 Sep 2010, 22:24

Salutare!Vazand ca nimeni nu da atentie subiectului meu...am cumparat Racechip si l-am montat.Vreau sa va spun ca se simte o diferenta destul de buna.Inca nu i-am facut un test pe bancul de probe,pt ca nu am gasit pana in moment un atelier specializat.Urmeaza sa mai caut dupa care o sa va tin la curent cu datele obtinute.Sper sa nu am probleme cu aceasta ¨¨cutie-tuning¨si sa nu imi buleasca masina :bom: .Deocamdata am vazut rezultatul consumului:Pe acelasi drum pe care il fac zi de zi la lucru masina scotea un consum mediu de 6,8.In aceleasi conditii cu chipul azi am scos 4,8.Uimitor nu? sau imi trucheaza consumul???Viteza medie intre 120-130 km/ora pe autopista si distanta de aproape 35 km.

volvol

22 Oct 2010, 23:56

Pare a fi un PowerBox mai modern. In mod normal nu are nici un fel de software inauntru si faza cu chip-ul este o pacaleala ieftina. Contine doar un rezistor si un microcontroller care stie sa le lege printr-un cablu serial pe magistrala CAN. Scopul lui este sa altereaza mesajele care merg catre ECU-ul care controleaza injectia.

Se zice ca in timp (mii si zeci de mii de km) ar fi mai daunatoar decat o remapare pentru ca ECU-ul de injectie primeste informatii false si practic motorul va functiona "dupa ureche" (dupa cum il dirijeaza ECU-ul cu informatile de intrare gresite). E ca si cum ai merge la stomatolog si ti-ar face o lucrare desi in ziua respectiva si-a uitat ochelarii de vedere acasa ...ar mai da rateuri ... :yh

In schimb, la o simpla remapare stage 1 totul este calculat si testat in prealabil pe o masina de test (de catre un tuner care se respecta). Trebuie doar sa ai grija sa faci schimburile de ulei/filtru ulei/filtru aer (sau sa fie curatat periodic la 4-5 mii de km daca este filtru de aer sport) la maxim 15.000 km (sa nu intarzii cu ele) + la benzina bujiile schimbate la 1/2 - 3/4 din durata lor de viata + tot la benzina sa se foloseasca combustibil cu cifra octanica mai mare (98 RON minim) => sunt toate sansele sa nu ai probleme cu fiabilitatea motorului + componentelor anexe in timp si sa te bucuri de toate performantele stock ale masini (fara modificari hardware). Restul consumabilelor se schimba normal, ca si inainte. Ar mai trebui protejat ambreiajul, sa nu fie crescut cuplul foarte mult peste limita admisa din fabricatie (valabil si la benzina si la diesel).

Tare imi e ca Race Chip astia nu au testat nimic, doar fac PowerBox-uri pentru sute de modele, iar in cazul asta nu-si merita nici cei 200 Euro. Cu 250 Euro iti puteai face deja o remapare la o firma cu incomparabil mai multa experienta (gen Dimsport). De la 500 Euro in sus vin deja greii Superchips si Revo (specializati numai pe grupu VAG). In jurul cifrei de 1.000 Euro aveai si garantie la motor/componente (prin SKN, MTM, ABT etc) daca masina era relativ noua.

Nu am experienta altor colegi de pe forum, dar iti spun si eu din ce am citit, nu vreau sa te necajesc pentru alegerea facuta. :drive
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG