Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10

crisv
Subiect Autor

Re: another 1.8 TSI

03 Ian 2011, 23:48

Consumul s-a lasat foarte mult si se apropie intr-adevar de un diesel, am poate cu 1-1.5% mai mult.

M-am gandit sa atasez si cateva poze cu masina, de care n-am avut timp pana acum.

Asadar, in ordine cronologica - masina cu roti de iarna :oops: , capota + frunze placate in gheata si mic cadou din parcare (prea mic sa merite revopsita bara :( )

Imagine Imagine Imagine

Si pentru ca tot le-am gasit in calculator, m-am gandit (nostalgic) sa postez:

Imagine Imagine Imagine

... poze cu prima mea masinuta (matizul nu se pune :P ).
o ibiza 1.2 cu 70 caluti, nu foarte dotata dar... frumoasa :)

si ca sa nu uit de unde am plecat, ibiza e inca in familie, la bunicul meu - din cand in cand mai dau o tura
foarte manevrabila, usor de parcat, nu foarte nervoasa, foarte buna in oras... exact ce-i trebuie lui
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

Bubulutza

04 Ian 2011, 08:49

Foarte frumusica fosta masinuca "BIB" :drunken:
Sa le stapaniti sanatosi: tu pe Furia Galbena si bunicul pe rosioara! :)

crisv
Subiect Autor

10 Ian 2011, 17:22

Dragilor,

Ieri, duminica deci, in jurul pranzului, am reusit o performanta cu care trebuie sa ma laud.
Sau mai corect, pentru care Leon-ul merita laudat:

Imagine

Este un consum obtinut in Bucuresti, singur in masina, pe ruta Petricani - Doamna Ghica - Fundeni - Morarilor - Pantelimon.
Adica vreo 10km, intr-un trafic nu foarte aglomerat insa totusi urban, cu cateva semafoare, treceri de pietoni si "soferi de duminica".
Este cel mai bun consum pe care l-am reusit in oras, in conditiile in care cel oficial este de 8.8%.

Mai pe seara, pe ruta Pantelimon - Mihai Bravu - Victoriei - Gara de Nord - Basarab - Giulesti si retur, 4 oameni in masina si mers ceva mai sportiv, am reusit un modest 8.5% :P

cosminidis

14 Ian 2011, 21:13

Ce tare, nici eu nu am consumul asta, si merg destul de linistit :-)
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

crisv
Subiect Autor

17 Ian 2011, 14:37

multumesc de apreciere cosminidis, sa nu ne amagim, sigur ai fi scos macar 1% mai putin in aceleasi conditii :)

si tot referitor la consum, am incercat un experiment duminica seara, pe ruta ploiesti - bucuresti, in urmatoarele conditii:
cb resetat la Gara de sud, in Ploiesti; 80km/h pe cruise control, cu foarte rare decelerari la 60-70km/h si accelerari la 90-100km/h; 2 oameni in masina + portbagaj plin; fara AC; carosabil uscat + intuneric :)

la intrarea in Bucuresti (pasaj Baneasa) situatia se prezenta in felul urmator:

Imagine

mai bine cred ca se poate doar cu vant din spate dar oricum nu voi mai avea niciodata rabdarea necesara sa repet experimentul.

referitor la harta Romaniei, am clarificat in weekend situatia la reprezentanta: nu exista inca :(

volvol

17 Ian 2011, 17:36

Un consum de invidiat si nu prea. :)

Am facut si eu un astfel de test petru 50 km, pe un drum national european (E) - limita maxima de viteza este 100 km/h pe acestea. Am tinut kilometrajul doar in treapta 6 si fixat pe 100 km/h, cu foarte putine decelarari si accelarari (5-6 depasiri de masini "intarziate" facute in asa fel incat DSG-ul sa nu retrogradeze din treapta 6). Am reusit sa obtin un consum de 7.00 litri la 100 km, cel mai mic consum realizat pana acuma (din cate imi aduc aminte).

Dupa ce am ajuns acasa, toata seara respectiva am umblat IN RELUARE, CU INCETINITORUL - ma marcase drumul. :yh Nu o sa mai am niciodata curiozitatea sa fac teste asemanatoare si nici nu-i invidiez pe cei care le fac - stiu cata rabdare presupune un astfel de test si parca pana si pictura pe bobul de orez suna mai atractiv cand imi aduc aminte. :yah

A spus si colegul crisv ca nu o sa mai aiba nici el rabdarea sa repete experienta. :)

Masina colegul vad ca se comporta excelent. :) Sunt sigur ca la orice model se poate obtine consumul dat in carte (sau valori chiar mai mici putin). Trebuie numai rabdare si conditii bune de trafic (vreme buna, fara ambuteiaje etc).
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

mihalache george adrian

18 Ian 2011, 12:33

bun consum:X:X cat despre bara spate ar merge un polish!!!Drumuri Bune!!

crisv
Subiect Autor

19 Ian 2011, 18:04

volvol scrie:
Masina colegul vad ca se comporta excelent. :) Sunt sigur ca la orice model se poate obtine consumul dat in carte (sau valori chiar mai mici putin). Trebuie numai rabdare si conditii bune de trafic (vreme buna, fara ambuteiaje etc).

Perfect deacord cu tine - se pot obtine valorile din carte atat urban cat si extraurban si asta am incercat sa verific;
De aceea, cred ca este corect sa compari valorile oficiale oferite de producatori.
Cand am comandat masina, desi poate parea penibil, am comparat cifrele oficiale pentru Logan 1.6 si Leon 1.8TSI DSG (da, sunt similare).

Si surpriza, in fapt consumul meu este mai apropiat de Logan 1.4 decat de 1.6, pentru ca foarte greu (sau deloc) va reusi cineva sa schimbe manual vitezele la turatia optima pentru un consum minim (in oras) iar la drum lung, Logan-urile nu au viteza a 6-a si a 7-a :P

Si din nou deacord cu tine - masina se comporta excelent :). Poate fi foarte economica sau foarte puternica (gratie DSG si motor in proportie de 50%/50%). Si poate fi foarte confortabila sau foarte stabila in functie de diametrul jantelor montate. Poate sa fie, pe rand, exact ceea ce iti doresti. Si cred ca asta conteaza cel mai mult.

mihalache george adrian scrie:
bun consum:X:X cat despre bara spate ar merge un polish!!!Drumuri Bune!!

Multumesc! Polish... poate la primavara. Si daca se poate, pe Casco :)

cosminidis

21 Ian 2011, 18:02

Pe Casco nu cred ca se face polish, vopsesc bara cu totul, dar nu cred ca este o idee buna, ca se cojeste dupa aia sau dai in altele cu senzorii etc.
Azi am mers prin Bucuresti toata ziua cu treaba, si dimineata si mai pe la pranz, consum mediu pe la 8-9%, cam asta e consumul "pe bune"... Pana acum in 2300 km am consum pe media 2 de 7.4%, cam 75% prin Bucuresti, mers linistit. Daca nu ai resetat pana acum media 2, poti sa imi spui te rog ce consum iti afiseaza tie (si in ce conditii urban/extraurban)?
Am trimis un mail de scandal la SEAT legat de harti, mi-au raspuns imediat ca o sa se ocupe Porsche Romania (ceea ce evident ca dupa 2 saptamani tot nu s-a intamplat), incepe sa mi se cam puna pata pe subiectul asta... Nu stiu daca ajung la tribunal, dar nu vreau sa o las asa.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

volvol

21 Ian 2011, 19:08

cosminidis scrie:
Nu stiu daca ajung la tribunal, dar nu vreau sa o las asa.

:yh
Lasa-i in truda lor. Vina este a noastra si a producatorului de harti - ca nu suntem si noi mai la vest si nu prezentam prea mare interes ca si tara. :) Si daca s-ar face harta cu Romania pentru RNS 315, eu cred ca ar face-o ca si pe cea de la RNS 310. Adica doar cu drumurile principale si fara sa te ajute la nimic. Chiar daca nu este acelasi producator de software/harti la cele doua RNS-uri.
Cand scoti masina din tara, ai navi functional si te vei simti ca un adevarat cetatean european. :)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

crisv
Subiect Autor

21 Ian 2011, 23:24

cosminidis scrie:
Azi am mers prin Bucuresti toata ziua cu treaba, si dimineata si mai pe la pranz, consum mediu pe la 8-9%, cam asta e consumul "pe bune"... Pana acum in 2300 km am consum pe media 2 de 7.4%, cam 75% prin Bucuresti, mers linistit. Daca nu ai resetat pana acum media 2, poti sa imi spui te rog ce consum iti afiseaza tie (si in ce conditii urban/extraurban)?

Consumul meu de oras este foarte asemanator. Postam acum vreo luna despre consumul normal pentru o zi lucratoare: "Iar un mers normal, in mijlocul zilei, pe ruta Pipera - 1mai, am avut 9,1% la dus si 9,2% la întoarcere." Acum poate sa fie undeva la 8.5-9% considerand rodarea motorului. Consumul 2 l-am resetat de multe ori, oricum nu cred ca era relevant pentru ca aproape in fiecare weekend merg la Ploiesti sau munte. Dar pentru 2 saptamani de mers numai in Bucuresti, media a fost de 10.3% (pe consum 2), iar pentru o saptamana (de luni pana vineri), ce inseamna de obicei numai acasa-serviciu-acasa, la ora de varf si cu motorul rece, media este undeva la 11.5%.
cosminidis scrie:
Am trimis un mail de scandal la SEAT legat de harti, mi-au raspuns imediat ca o sa se ocupe Porsche Romania (ceea ce evident ca dupa 2 saptamani tot nu s-a intamplat), incepe sa mi se cam puna pata pe subiectul asta... Nu stiu daca ajung la tribunal, dar nu vreau sa o las asa.

am trimis eu mail direct la Porsche, pe un mail de forma office@... si am primit un Out of Office :shock: al unui angajat ce era in concediu; si bineinteles, niciun raspuns.
prin natura muncii mele, colaborez in 3-4 zile din saptamana cu comisari OPC; mi-ar fi foarte simplu sa ii rog sa ma ajute in aceasta cauza, mai ales ca eu la momentul cand am comandat masina am fost asigurat ca exista harti (si chiar existau pentru media system 2.0, si nu am avut nicio vina ca s-a schimbat unitatea prin decizia porsche de la comanda si pana la livrare); insa am stat si m-am gandit, presupunand ca imi vor da dreptate, ce sa le cer: e clar ca harti n-au de unde sa imi dea, nu vreau downgrade la ms 2.0 pentru ca din multe puncte de vedere e mai slaba, nu vreau nici RNS510 care sa nu fie perfect compatibila... nu vrea nici banii inapoi si sa raman fara sistem :)
Propun sa mai avem putina rabdare si sa ne folosim de minunatul igo de pe telefon 8) ... am observat ca un telefon sta perfect in borcanul din fata de sub nav :P
volvol scrie:
Cand scoti masina din tara, ai navi functional si te vei simti ca un adevarat cetatean european.

true!! :mrgreen:

cosminidis

24 Ian 2011, 14:31

@crisv: Poti sa ii intrebi te rog pe cei de la OPC care este procedura normala in cazuri de genul asta? Eu nu pot sa apelez la OPC deoarece masina este luata pe firma, OPC-ul intervine doar pentru persoanele fizice.
Sa stii ca poti sa ceri RNS510 fara sa pierzi nicio functionalitate, bluetooth-ul era inclus in oferta deci trebuie sa-ti puna si modulul ala pe langa RNS 510, si astfel ai navigatie + bluetooth + tot ce ai comandat, inclusiv harti pentru Romania. Iar mie imi trebuie navigatie atat in Romania, cat si pe unde mai plec in vacanta vara (Grecia / Turcia).

Cosmin
Admin

25 Ian 2011, 14:04

Fara sa va tai elanul, chestia cu schimbatul unitatii, despagubiri etc. nu o sa se intample.

Importatorul e scos din rahat de banala expresie " dotarile si lista de echipamente / accesorii sunt corecte la momentul tiparirii..Producatorul poate modifica lista FARA o prealabila instiintare".
Mai mult ca sigur scrie chestia asta pe undeva. Asa fac toti.

Daca o sa mergi la dealer, raspunsul lor o sa fie (mai mult ca sigur) " Cand am comandat masina, astea erau optionalele. Aia de la fabrica au modificat, nu am ce face. Furnizorul de harti e vinovat, da-l in judecata".

Cititi cu atentie contractul cu dealerul, mai ales partea cu obligatiile acestuia. Nu cred sa scrie acolo ca daca unele servicii / dotari ale masinii nu sunt functionale in anumite tari / regiuni, ei trebuie sa plateasca despagubiri. Clasicul Made in Romania :)
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

badganaflee
V.I.P.

25 Ian 2011, 15:12

Eu mi-am cumparat masina din Germy cu 15 km, deci noua. Cum am ajuns in Ro mi-a aparut o eroare in bord. Am fost la SeatTM si le-am aratat problema, am uitat sa mentionez ca aveam garantie internationala. Sec si la obiect : '' noi nu putem rezolva problema pe aceasta garantia ''. AM facut scandal cu telefoane la buc, cu mailuri in germy la acea reprezentanta AUTORIZATA Seat........ Din germy am primit niste hartii pe care scria clar ca DA si Ro trebuie sa rezolve pe garantie problema respectiva, dar nimic. Intr-un final mi-au rezelovat problema de airbag, dar nici nu vreau sa stiu ce au facut exact. Ma rog de 2 ani nu am mai avut acea problema si eroare in bord. Ce sa spun bafta si tie. Sunt curios cand se intoarce respectivul din concediu si care este concluzia.

mardan

25 Ian 2011, 15:41

Fratilor, dar de ce v-ati ambitionat voi sa va luati masina cu sisteme de navigatie din fabrica? Va dadeau banii afara din casa?Daca studiati un pic inainte pe Internet gaseati in zeci de locuri avertismente ale celor care au luat aceste sisteme inaintea voastra si mentionau faptul ca aceste sisteme nu stiu de Europa de Est. Din cate stiu eu hartile de la Volkswagen sunt facute de o divizie de la Braun (sper sa nu ma insel). Nu stiu altii mai mari de est (Tom Tom e un exemplu) darmite astia. Si daca vor include vreodata Romania in hartile lor, prin 2015+, vor fi doar drumurile principale, in cel mai fericit caz. Asta e. Pentru ei, de la granita austriaca se termina pamantul si incepe un fel de no man's land.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 10