Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10

crisv
Subiect Autor

Re: another 1.8 TSI

28 Oct 2010, 14:04

Si eu la fel am invatat la scoala :) - caz penal.

Nu cred sa fi fost arestat cineva insa; lumea scapa pe 18.1 - fapta nu reprezinta pericol social si se dispune neinceperea urmaririi penale. Se inchide dosarul si... scapi doar cu amenda.

Chiar si asa, nu consider ca merita :P
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

DMV_seat

28 Oct 2010, 16:36

crisv scrie:
E neplacut ca nu am inca hartile promise, neplacut ca nu am nici manualele de utilizare...
Dar cel mai neplacut este ca nu am numere valabile :angryfire:

Cele rosii au expirat, altele rosii nu am iar cele definitive le-am cerut de la Porsche inca de lunea trecuta (18 oct.)
Desi ii sun in fiecare zi, abia azi m-au cautat sa-mi spuna ca CIV-ul in original inca n-a ajuns la ei si de aceea nu au putut sa-mi faca rost de numere.
Motiv pentru care masina e parcata de sambata.

Sper sa-mi recapat dreptul la plimbari pe drumurile publice inainte sa cada zapada, poate mai prind un drum cu jante frumoase.
Cele de tabla luate pentru iarna arata oribil :D

Asta mi s-a intamplat si mie...e o debandada totala acolo...eu m-am dus singur si mi le-am luat de la politie, pe cele negre...pt ca aveam o prietena la bcr leasing care avea pile la inmatriculari...o sa iau legatura cu ea...sa te ajut. Da-mi un pm cu nr tau de telefon, ca sa-ti spun ce acte iti trebuie si sa mergem cu tipa asta sa rezolvam cu numerele...din pacate e o fosta si nu prea i-a placut cum m-am despartit de ea...asa ca nu promit nimic...dar incerc !
Leon 2010 Alb, FR - DSG, 2.0 - 211 CP
B-112-DMV

Andrei
Admin / PR

29 Oct 2010, 00:46

florentz12 scrie:
NUMERE EXPIRATE=CAZ PENAL.......

din fericire nu am avut probleme cu politia cat timp n-am avut numere..iar ca sa raman ontopic...eu m-as duce peste ei sincer sa fiu si pentru toata nebunia asta le-as cere covorase sau ceva...i-as lua tare si nu sa ma tiganesc..serios vorbind..nu merita..
SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition

DiNO

30 Oct 2010, 00:10

cere'le un tips dublu seat sport.
ti'l cumpar eu.

serios acum.
neplacute astfel de evenimente mai ales ca, desi stii ca le poti intenta diferite actiuni, te resemnezi in general la gandul ca nu se rezolva nimic niciodata.
mai trist decat hartile e buclucul cu numerele.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

Bamse
Moderator

30 Oct 2010, 00:45

cris...fa scandal la cei de la pex....toata aceasta intarziere este numai din vina lor.
daca le-ai dat la timp fisa de inmatriculare adik 2 saptamani inainte de expirarea numerelor....e numai vina lor ca nu au numere definitive....plus ca pot ca sa le zica celor de la leasing sa le tina in bucuresti sa le iei tu direct de aici...si sa nu mai faci drumul pana la ploiesti degeaba..

in rest multe curbe stranse si drum liber cu leu dsg-ist! :))
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

crisv
Subiect Autor

30 Oct 2010, 18:46

Multumesc pentru sfaturi si ajutor baieti

Din punct de vedere strict financiar, platesc 2 saptamani degeaba RCA + CASCO, adica vreo 40EUR. Acestia as vrea sa-i cer inapoi. Probabil altii ar cere decont pentru inchiriat alta masina, masina de schimb, bani de tren/ metrou sau altele. Care n-ar fi exagerate insa din moment ce am avut cu ce sa merg fara costuri - vreau sa fiu corect.

Dpdv nervi si stres, am sunat in fiecare zi de 2 ori la porsche, cunosc cred majoritatea staff-ului de la relatii cu clientii - serviciu caruia trebuie sa-i fac reclama: foarte slab! In plus, a trebuit sa caut solutii si sa inventez combinatii, sa apelez la familie si prieteni pentru a ma deplasa.

In fine, sper ca marti sau miercuri sa am placutele de inmatriculare si talonul.
Am vorbit sa le ridic din Bucuresti, slaba consolare insa, masina in Ploiesti la parinti este parcata :)

crisv
Subiect Autor

06 Noi 2010, 12:36

Revin cu noutati si sfaturi utile.

Abia ieri am reusit sa fac rost de placutele de inmatriculare + talon. A durat 3 saptamani de cand am facut cererea din care doua saptamani n-am putut folosi masina decat pe post de MP3 player/ lanterna.

Despre ce pot sa cer si ce pot sa obtin - cam nimic.

Pentru viitorii posesori de contracte de leasing Porsche - recomand sa trimiteti catre Porsche Leasing dovada de la circa financiara ca ati luat masina in evidenta in 5 zile de cand ati ridicat-o. Altfel, conform contractului, Porsche Leasing nu poate fi facut raspunzator de intarzieri in inmanarea numerelor/ talonului. Cu alte cuvinte, daca nu le dam dovada in 5 zile, pot inscrie masina si dupa 3-4 luni fara nicio suparare.
Eu la 5 zile de cand am ridicat masina nici nu aveam contractul semnat de Porsche dar asta e alt poveste.

In rest, numai de bine. Am primit manualul de utilizare :) (doar al masini, nu si al navigatiei) si astept in continuare hartile.

Am intocmit si o scurta lista de imbunatatiri in asteptarea lui Mos Craciun :) :
1. cotiera, 2. footrest, 3. geamuri fumurii, 4. alarma

Si cum urmeaza trecerea la roti de iarna, stie cineva de unde pot lua niste capace de roti 15'' Seat sau replica? La dealeri sunt peste 100RON bucata :(

pakyman

06 Noi 2010, 15:18

friend, bine ai venit si pacat de belele. nu mai retin de unde ai luat masina dar daca e din aviatiei nu te impacienta. asa e acolo. eu m-m trezit cu dosarul meu dat altuia care saracul a mai platit si casco fara sa se uite la ce nume scrie acolo. si ma cauta saracul sa ii dau banii sa plateasca si pt masina lui. interesant a fost ca nu s-au prins ei ci tipul care a platit. in timpul asta eu ma certam cu ei sa imi dea actele iar ei spuneau ca mi le-au dat. pe astia ii avem cu astia defilam, nu avem ce face.

in alta ordine de idei capace daca nu vrei cine stie, vad ca esti din Bucuresti. dute in vitan iei de acolo ce capace iti plac si iti fac baietii de acolo ce sigla vrei tu, cum vrei tu. nu ies ca alea originale dar sunt cu mult mult mai ieftine.

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

crisv
Subiect Autor

22 Noi 2010, 08:46

E tot mai urat afara, deja asteptam zapada, asa ca am decis sa montez rotile de iarna.
Niste jante de tabla pe 15" (le-am luat SH cu 400RON de la un baiat cu Golf 5) si gume aproape noi, pastrate de la raposatul Passat. Am gasit si capace originale, de Ibiza (150RON toate 4) in stare foarte buna.

M-am tot gandit daca sa pun poze si... mai bine nu :D

Despre efectele acestei schimbari de roti, va asigur ca sunt majore. Parca mi-as fi luat alta masina.
Una mult mai urata si mai nesigura la viteze mari si in curbe, dar mai confortabila in oras prin gropi si peste sine de tramvai.
Este mai confortabila si la drum lung insa de asta se bucura pasagerii, eu stau incordat hotarat sa o tin pe sosea si daca se poate pe o singura banda :) La peste 130km/h masina pluteste.

Dar cum iarna nu e anotimpul vitezei si cum 70-80% din drumuri le fac in oras, voi incerca sa ma bucur de avantajele acestei schimbari si sa ignor aspectul exterior. :glasses

aldraqraudetot

25 Noi 2010, 10:47

sa o stapanesti sanatos si fara incidente. cat consuma masina? vreau sa iau si eu una dar manuala si sport. vreau sa stiu cam cat papa in oras.. multumesc

crisv
Subiect Autor

28 Noi 2010, 20:56

Multumesc. E greu sa dau un răspuns simplu la întrebarea ta pentru ca in oraș consumul oscileaza in funcție de foarte mulți factori.
Am dat câteva consumuri intr-un post anterior, o sa detaliez pentru oraș acum ca am aproximativ 4000 km:

Așadar, dimineața spre serviciu (morarilor - Pipera), dacă plec la 7.20 am un consum de 11.0%, dacă plec la 7.30 am 11.5-12% iar dacă plec la 8.00 cand e maxim de aglomeratie am consum de 13-13.5%. Mai mult de 13.5% n-am avut pe acest drum in 2 luni de cand am mașina. Dacă incalzesc motorul si apoi resetez consumul la plecare, pot scădea 1.5% din cele de mai sus. Deasemenea, in oraș intre jante de 15" si jantele de 17" e o diferența de 0,5% in oraș.
La întoarcerea de la serviciu la 4-4.30 am de regula 10% insa dacă mă abtin pot scoate si 9% :)

Seara si in weekend mașina consuma sub 9% dacă merg linistit si 10,5% dacă merg ca nebunu (liniute la fiecare semafor si talpa cât permite drumul)

Iar un mers normal, in mijlocul zilei, pe ruta Pipera - 1mai, am avut 9,1% la dus si 9,2% la întoarcere.

Fără DSG nu cred ca poți scoate aceste valori dar dacă schimbi perfect vitezele poți sa te apropii.

crisv
Subiect Autor

15 Dec 2010, 10:29

Se apropie sarbatorile, care pentru mine au insemnat mereu - vacanta :)

Iar anul asta vacanta va fi la Praga. O ocazia excelenta - mi-am zis eu - sa testez relativ noua achizitie la un drum luuung.
Insa cum conditiile meteorologice nu sunt tocmai favorabile, mai ales in partea Europei in care voi calatorii, mi-am pus problema daca aceasta masinuta sport este potrivita pentru excursia mea (a 4 oameni + bagaje).

In prezent este echipata cu gume de iarna si jante de 15, lichid de parbriz -25 grade, are din fabrica duze spalare parbriz incalzite... si la cam atat se rezuma pregatirea mea de iarna. As vrea sa plec cu Leon-ul pentru ca este al meu, pentru ca DSG-ul si cruise controlul sunt confortabile la drum lung, pentru ca masina are un consum relativ bun.

Alternativa este masina lui taicamiu, un monstru de Land Cruiser 3.0 (model 2008), 4x4 permanent, echipat si el cu cauciucuri noi de iarna.
Avantajele sunt evidente (spatiu, confort pentru toti pasagerii, siguranta printre nameti, rezervor 90l, 2 baterii etc.) dar si dezavantajele destule: lipsa cruise control/ DSG, fara duze incalzite, fara xenon, consum 10-11%!!!, efort suplimentar pentru sofer.

Dragi iubitori de seat-uri si experimentati ai condusului iarna prin tara si nu numai, ajutati-ma cu pareri/ cu decizia.

eddy_wtx
LowRider

15 Dec 2010, 14:17

posesor de Altea 1.6, urmeaza sa plec de revelion in Slovacia.
de 1 decembrie am fost pana la Udine, Italia, iar de la Szeged, ninsoare abundenta si polei. noi 5 oameni + bagaje.
prin simpla utilizare a unor cauciucuri de iarna adecvate (nu noi, ci second-hand, poate chiar resapate), cu jante de tabla, nu am avut absolut nici o taina!
drumurile sunt curatzate corespunzator, in special autostrazile, si nu ar trebui sa intampini absolut nici o problema.
la un drum lung, DSG - ul combinat cu cruise control-ul este mana cereasca!
intr-adevar, tractiunea integrala iti da acea incredere, insa foarte putin spre deloc vei avea nevoie de ea. insa consumul...iti cam da planurile peste cap :lol:

crisv
Subiect Autor

another 1.8 TSI

27 Dec 2010, 14:16

Multumesc de sfat, am ales sa plec cu Leon-ul si a fost bine (exceptand o piatra in parbriz care a cauzat 30cm de crapatura).

Masina s-a comportat bine pe zapada intre Brasov si Fagaras, atat in curbe cat si la accelerat/ franat.
La mizeria de pe drum a fost foarte util sistemul de spalat farurile. Am inaugurat si navigatia, care de la iesirea din tara a functionat perfect (am avut toate hartile - ungaria, slovacia, cehia).

La intoarcere am avut parte de o ceata groaznica. Si din pacate xenon pe ceata nu mi s-a parut o combinatie castigatoare - corectati-ma daca gresesc. Asa ceata nu am mai vazut niciodata, nu stiu cum s-ar fi comportat clasicul halogen.

Consumul a fost de 6.8 la iesirea din tara si 7.2 media generala. 4 oameni in masina, bagaje cat au incaput (nu prea au incaput), mers cat a permis drumul in Ro si 130-140km/h afara. Am mers 600km in tara si 800km pe autostrazi.

Per total, sunt multumit atat de consum cat si de comportamentul general al masinii.

volvol

29 Dec 2010, 19:06

crisv scrie:
Consumul a fost de 6.8 la iesirea din tara si 7.2 media generala. 4 oameni in masina, bagaje cat au incaput (nu prea au incaput), mers cat a permis drumul in Ro si 130-140km/h afara. Am mers 600km in tara si 800km pe autostrazi.

Parca ar fi diesel. :lol:
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 10