Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

crisv
Subiect Autor

Re: another 1.8 TSI

03 Mar 2011, 19:13

Povesteam intr-un post anterior ca "multumita" unei pietricele am schimbat pe casco parbrizul.

Initial am avut emotii cu privire la modelul comandat (doar suntem in Romania), chiar daca am efectuat operatiunea la reprezentanta. Ma gandeam ca va veni in varianta nemarcata pentru senzorii de ploaie (banda aceea cu rol de parasolar desenata pe parbriz ocoleste frumos senzorii la modelele cu aceasta dotare).

Cand l-am vazut montat m-am linistit - si rau am facut.
Pentru ca era iarna, nu a existat ploaie. Si fara ploaie, n-am avut ocazia sa probez lucrarea. Doar ca in urma cu o saptamana, pe un drum spre Ploiesti, am constat cu stupoare ca trebuie sa ploua cu galeata si sa astept momentul in care efectiv nu mai vad nimic pentru ca stergatoarele sa reactioneze.

Pentru ca era mai aproape de locul de munca, m-am prezentat la PBA cu masina. Au tinut-o 6-7 ore, dupa care m-au sunat sa-mi dea verdictul:
Senzorii functioneaza! :) Bucuros, m-am grabit sa ridic masina si curios, am intrebat care a fost problema asa grava de a durat atat.
Si stupoare, n-a fost nicio problema. Au turnat apa pe senzor si au observat ca merge. Asta dupa ce la predare le-am explicat cu rabdare ca senzorii merg dar nu cum ar trebui. Am cautat prin service un pulverizator in genul celui de spalat geamuri si le-am arata ca nu reactioneaza mereu sau suficient de repede. Si asa cum ma asteptam, solutia a fost ca sunt eu nebun si ca senzorul n-are nicio buba.

Am sunat dealer-ul de la care am luat masina (si unde am inlocuit parbrizul) si i-am spus ca e prea devreme sa am probleme fara rezolvare, la o masina nu tocmai chilipir.
Am vizitat si service-ul lor, iar de aceasta data m-am inarmat cu un pulverizator mai fin si mai multa rabdare :) Evident ca am fost tratat ca nebun - si am plecat dupa demonstratii de 30 de minute fara a rezolva ceva (au desfacut senzorul, au curatat parbrizul pe interior si cam atat). Am promis sa ma intorc pe ploaie sa sa dam o tura cu masina - desi pare o idiotenie sa asteptam ploaia pentru a constata o problema evidenta.

Am plecat nervos si am primit un telefon... dupa cateva minute (timp in care probabil oamenii s-au sfatuit intre ei). Raspunsul la necunoscuta este ca intre senzor si geam ar trebui sa existe un gel, care in cazul meu NU MAI E.
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

DiNO

03 Mar 2011, 19:38

ma sperii...

si eu am schimbat parbrizul saptamana trecuta si am observat ca am alt senzor de ploaie. inainte era bej, ca plafonul, acum e negru... aparent merge in regula, dar sper sa nu existe surprize la ploi serioase.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

Cosmin
Admin

04 Mar 2011, 09:32

Gelul se poate comanda separat. Dobitocii (ca nu pot sa le spun altfel) nu l-au comandat inainte sa monteze parbrizul. Se poate pune si ulterior. Verifica sa nu exista bule de aer dupa montaj si insista sa iti faca o recalibrare a senzorului dupa.

Codul e 4E0 955 609 si costa vreo 40 de lei.

Bafta!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

crisv
Subiect Autor

05 Mar 2011, 13:54

Multumesc Cosmin, am vorbit la service si inteleg ca au comandat deja gelul, care cica de fapt e o folie :?: Despre calibrare, mi-e ca vor crede ca ii injur daca folosesc astfel de cuvinte. Le voi transmite oricum.

In alta ordine de idei, un nou ghinion ieri pe DN1: un catel s-a hotarat sa se sinucida si s-a aruncat in fata masinii care rula cu aprox 60km/h. Daune: catelul, placuta numar sifonata, bara crapata, grila distrusa, radiator putin sifonat, scut motor distrus. Deocamdata atat am putut vedea.

Intrebarea din mintea mea va imaginati care este acum... :)
Ce fel de bara comandam :P

Si inca o chestiune... imi puteti recomanda un service Seat OK?

Cosmin
Admin

05 Mar 2011, 21:04

Da, e o folie cu gel :)
Calibrarea (sau corectarea transparentei) poate sa o faca oricine cu VCDS. Ma rog, nu e o chestie ce tine de functionalitate, mai mult e o treaba de "reglaj fin".

Comanda o bara de FR / Cupra ... :)
Si mergi la alt service fata de cel la care ai fost ultima data :)
Imagine

volvol

05 Mar 2011, 21:49

Cosmin scrie:
Comanda o bara de FR / Cupra

Parca bara fata de FR/Cupra facelift arata mai bine si decat bara fata din kit-ul Aero. Desi s-ar putea sa fie destul de mare diferenta la pret, asa as fi auzit (la varianta pre-facelift diferenta de pret era mai mica).

Si data viitoare ai si tu grija sa sara cainele in spatele masinii ca sa schimbi si bara spate cu una de FR/Cupra si sa-ti pui tips la toba. Tu nu sti sa conduci pe DN1 in stilul Jim Carrey? :lol:

Bafta cu reparatia.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

DiNO

05 Mar 2011, 23:07

nu nu
diferenta este mica si acum. problema e ca grila cu semn pt fr/cupra e mai mica si e destul de scumpa daca nu intra la accident.
detalii pe pm.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

crisv
Subiect Autor

05 Mar 2011, 23:49

Multumesc baieti. Voi merge cel mai probabil pe varianta de bara Cupra ca cea a lui DiNO, daca dpdv senzori/ spalator faruri/ grile e totul ok.

Grila centrala e sparta, cele mici nu.

Cosmin
Admin

06 Mar 2011, 19:28

Se potrivesc si senzorii de parcare si spaltoarele de faruri.
Va trebui sa iti cumperi separat grilele laterale, pt. ca cele de Cupra / FR sunt diferite.
Eventual si grila centrala (cu logo-ul Seat) de versiunea Cupra / FR.
Imagine

crisv
Subiect Autor

06 Mar 2011, 20:02

Mersi pentru info legata de senzori. Grilele laterale probabil le voi plati separat, cea centrala s-a spart la accident si as vrea sa fie decontata pe casco :)

Cosmin, un sfat daca se poate: azi mi s-a aprins martorul de noxe, motorul acela galben pendru sonde lambda.
Ciudat insa, fara niciun mesaj pe display, doar ledul. In plus, cand accelerez se aude un fasait, un suierat.
Posibil sa fie legat de lovitura?

Am verificat in manualul de utilizare si am cercetat atent forumul, fara sa gasesc vreo conexiune intre cele doua.

DiNO - ai PM :)

Cosmin
Admin

07 Mar 2011, 09:37

Nu pot sa ma pronunt, trebuie vazut ce eroare apare la scanare. Mergi la dealer, masina e in garantie. Nu cred sa fie ceva grav..
Imagine

cosminidis

07 Mar 2011, 12:12

@crisv: in manual la pagina 88 zice asa:
"
Sistemul de control al emisiilor* 
Această lampă monitorizează sistemul de eşapament.
Lampa de avertizare  clipeşte:
Când intervine un rateu ce poate deteriora convertorul catalitic. Reduceţi
viteza şi conduceţi prudent până la cel mai apropiat atelier autorizat,
pentru verificarea motorului.
Pe afişajul panoului de instrumente apare următorul mesaj17): EXHAUST
GAS SEE WORKSHOP (Gaze de eşapament - Apelaţi la un atelier!).
Lampa de avertizare  se aprinde:
Dacă în timpul conducerii automobilului a apărut o defecţiune ce a redus
calitatea gazelor de eşapament (de ex., o defecţiune a sondei lambda).
Reduceţi viteza şi conduceţi prudent până la cel mai apropiat atelier autorizat,
pentru verificarea motorului.
Pe afişajul de pe panoul de instrumente este indicat mesajul următor:
EXHAUST GAS SEE WORKSHOP (Gaze de eşapament - Apelaţi la un
atelier!).
"
Eu zic sa mergi urgent la un service, daca se strica catalizatorul te costa o caruta de bani. Poti sa verifici si siguranta de la sonda lambda, sa nu fie arsa cumva - vezi manual pag 267-268. Cosmin cred ca ne poate spune mai multe daca poate sa fie sau nu de la siguranta.
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

crisv
Subiect Autor

07 Mar 2011, 12:23

Am citit si eu in manual, face referire doar la evacuare/ calitatea noxelor.

Am fost dimineata la service, problema este - probabil - de la admisie. Ce am constatat eu era ca atunci cand intra turbina se auzea in fasait infundat.
Cei de la PBA mi-au recmandat sa le las masina si sa nu mai merg cu ea asa, deci am ramas pieton.

Vesti proaste in ceea ce priveste bara fata - la modelul 2011 nu se mai poate schimba cu una de Cupra. Consilierul de service a fost foarte categoric si nu a lasat loc de nicio discutie pe aceasta tema. Explicatia - sunt prea multe piese care nu se potrivesc, nu doar grila centrala. Incerc tot azi sa obtin si alta parere si daca alt service poate, anulam comanda.

crisv
Subiect Autor

08 Mar 2011, 09:36

crisv scrie:
Incerc tot azi sa obtin si alta parere

Am obtinut si alta parere, de fapt o confirmare ca pentru modelul 2011 bara de cupra/ fr nu se potriveste deloc (sau foarte greu, astfel incat nu merita)
Asta e :cry:

Cosmin
Admin

08 Mar 2011, 09:38

Eu l-as intreba pe consilierul respectiv sa imi detalieze ce piese NU se potrivesc si sa imi demonstreze chestia asta - coduri din ETKA, imagini etc..
Imagine

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10