Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

crisv
Subiect Autor

another 1.8 TSI

28 Iul 2010, 18:25

Este prima oara cand postez in acest forum deci consider oportun sa incep cu... Bine v-am gasit!

Dupa multe seri petrecute citind post-uri despre diferite motorizari, versiuni, dotari, am reusit sa iau o decizie pentru noul Leon.
Dupa buget, orientarea initiala a fost spre un 1.4TSI, Style (la oferta), insa cu prime de casare, discount dealer si diferite calcule am ajuns la varianta finala, comandata acum 3 saptamani: 1.8TSi, DSG, Style, cu pachet navigatie/xenon si inca un pachet obligatoriu (cu ceva senzori lumini, ploaie etc), jante aliaj (cele din imagine) si scaune incalzite. Galben.

Pentru motorizarea 1.8TSi am decis singur, insa despre DSG m-am convins colegul forumist romanu78, caruia ii multumesc pe aceasta cale pentru plimbarea si sfaturile oferite :) De utilitatea si avantajele pachetului navigatie m-a convins dealer-ul, care a promis ca ma asteapta cu hartile aferente (neoficiale) in ziua in care voi ridica masina. Iar de versiunea Sport nu a reusit sa ma convinga nimeni, desi cativa au incercat :D
O sa insist putin asupra Style vs Sport, probabil intrebarea si-o pun multi dintre viitori posesori de Leon-uri si am vazut ca a mai fost dezbatuta intr-un alt topic problema.
Asadar, atat suspensiile sport cat si jantele de 17 reprezinta un plus la capitolul stabilitate si un minus la capitolul rigiditate, gropi, borduri, etc. Pe de alta parte, jantele de 17 si geamurile fumurii arata deosebit. Deci pana aici, decizia ar fi fost pentru Sport. Insa factorul decisiv au fost, surprinzator, scaunele sport. Daca pentru mine erau acceptabile - spre bune, pentru prietena mea erau groaznice. Suportul lateral este bun, atata timp cat se potriveste cu forma corpului. Persoanele "cu greutate" pot gasi o pozitie comoda insa cele foarte subtiri vor fi prinse in scaun cu tot cu umeri, brate... nicio sansa pentru o sedere relaxata.
De aceea, am mers pe Style, cu jante de 17 adaugate optional, ca si compromis intre rigiditate si stabilitate/ tractiune. Si in loc de scaune Sport am luat scaune incalzite, care impruena cu jantele au costat cat deferenta intre style si sport. Cred in continuare ca a fost alegerea oportuna.

Termenul de livrare este aprox. 15 Septembrie, mult dupa intalnirea pe Transfagarasan :(
Promit sa revin cu poze si impresii, sper eu, cat mai curand
Octavia 3 2.0TDI DSG - albastru race
Ex. Leon 1.8 TSI DSG - Style

mususk266

Re: another 1.8 TSI

28 Iul 2010, 18:35

bine ai venit, buna alegere, turbo benzina cu dsg...
daca as fi fost eu sa aleg echiparea as fi facut asa:
ca parere personala, nu alegeam navigatia avand in verere ca telefonul pe care il am acum face aceeasi treaba la costuri de instalare program si update harti: zero.
oricum navigatie da foarte bine pe masina iar la impresia artistica vei avea nota 10, banuiesc ca este gen multimedia nu?
si as fi ales sport, tot ca optiune proprie si personala.
cu scaune incalzite total de acord :hi
cred ca pentru fiecare alegerea facuta este cea optima, o combinatie intre buget/preferinte/comfort/performanta.

ne poti da niste detalii legate de plata masinii? leasing, rate, avans, val reziduala sau poate cash, nu de alta dar suntem intre prieteni si este bine de stiut si pentru eventualii viitori proprietari.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

crisv
Subiect Autor

28 Iul 2010, 18:58

Multumesc pentru aprecieri si opinii :)

Am ales pachetul navigatie nu neaparat pentru Navigatia GPS in sine, ci pentru ce include acest pachet (sistem bluetooth cu comenzi pe volan, bixenon adaptive si spalare faruri, senzori parcare fata/spate cu afisaj pe display-ul de navigatie). Pe langa acestea, care apar si in lista de optionale, odata cu acest pachet se schimba display-ul computer-ului de bord (afiseaza separat fiecare usa deschisa, agenda telefonului si alte gadget-uri). Si desigur, asa cum bine ai punctat, se schimba total look-ul bordului. Toate astea pentru 1500EUR, cand pentru multe alte brand-uri costa aprox. 1000EUR doar pachetul Bi-Xenon.

Despre plata, am ales leasing, cu 8000EUR avans, pe 5 ani si o valoare reziduala de 10%. Astfel am putut avea o rata lunara pe care sa nu o simt :)
N-am fost suficient de inspirat sa platesc avansul inainte de cresterea TVA insa am semnat contractul inainte de scumpirea de luna asta, care este, pe langa cresterea TVA, de inca 1000EUR (decizia producatorului)

Ioan69

29 Iul 2010, 07:37

Felicitari pentru achizitie si asteptare usoara :wink:
Seat Toledo 1.8 20V Signo

Bubulutza

29 Iul 2010, 08:03

Traiasca DSG-ul!!! :bounce:
Bine ai venit!
Felicitari pentru alegere - suspensia sport pentru Romania este un chin daca asfaltul nu este perfect :?
asteptare usoara - stiu ca e partea cea mai grea: am asteptat si eu 3 luni pentru Ibiza :wink:
sa ne mai dai detalii pana in septembrie :) cand o fabrica...cand o aduce etc.

ram84

29 Iul 2010, 08:36

Bun venit! Ai facut o alegere foarte buna! Asteptare usoara!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

crisv
Subiect Autor

29 Iul 2010, 18:46

Multumesc de felicitari :)

Despre data inceperii fabricatiei nu stiu mai nimic, stiu atat doar, ca mi-am ales o perioada proasta pentru dat comamna, pentru ca in august nu se fabrica si nu se livreaza nimic din cauza vacantei fabricii. Dealer-ul mi-a dat asigurari ca va intra in fabricatie in iulie si va fi livrata in septembrie, dupa 15... Si a mai spus el ca fiind o masina mai "speciala" are prioritate. Nu stiu cat sa cred din astea dar sper ca asa sa fie.

Daca devine prea apasatoare asteptarea o sa va caut,sa mai vad cate un Leon sa imi mai treaca :)

aLeXx
LowRider

29 Iul 2010, 18:51

Bun venit in ClubSeat :)

Pana la livrare o sa iti fuga ochii numai dupa Leon pe strada...
Ce rata ai pe luna ?

Sa il stapanesti sanatos si speram sa te vedem si pe la intalniri :)
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

cezarica

31 Iul 2010, 10:28

Sa o stapanesti sanatos!
Leon 1.9 Tdi 08,105Hp,negru,Cupra Looks->>http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4955

crisv
Subiect Autor

31 Iul 2010, 13:29

Azi am am avut o noua intalnire cu dealer-ul, spunea ca el vede masina in sistem ca iesita din fabrica.
Insa cum in august nu se fabrica si nu se livreaza nimic, probabil ca e undeva in Spania, standing by.

Termenul de livrare e acelasi, a 3-a saptamana din septembrie.
Asa mult sa faca pe drum, 3 saptamani?

Rata lunara e de 170EUR fara casco. Despre casco, ma va costa mai mult pentru ca am insistat pentru unul fara fransiza. Initial concesionarul a zis ca nu se poate fara, ca toti asiguratorii fac cu fransiza acum. Deci pentru viitorii semnatari de contracte de leasing, nu cedati, ci insistati pentru ce va trebie voua, nu pentru ce ii convine dealer-ului sa vanda.

sandman

31 Iul 2010, 16:41

Sa il stapanesti sanatos si asteptare usoara! o sa astepti ceva dupa el.

Felicitari pentru motor, si eu mi-as luat 1.8 acum.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

patzaichin
LEONidas

01 Aug 2010, 00:24

Bun venit in Club Seat.....asteptare usoara!

Super masina :) :drive
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

Oscar

01 Aug 2010, 18:54

Salut!

Si eu am ales style din cauza gropilor si al comfortului.
Despre motor.. un compromis bun intre pret si putere.. arhisuficient pentru urban.

Bafta!
Asteptare usoara!
B 777 ZBL
Leon 1P 2010 Style, 1.8 TSI M6, 118 kw/160 cp
viewtopic.php?f=5&t=6695
Imagine

crisv
Subiect Autor

03 Aug 2010, 17:37

Nu e usoara asteptarea dar multumesc oricum :)

Oscar, in Titan stau si eu, poate ne intalnim intr-o seara cand se mai racoreste sa vad pe viu un Style si sa imi povestesti despre masina.
In showroom am vazut doar activ si sport.

Probabil ca voi deveni si mai nerabdator... dar si cand va veni... :drive

Oscar

03 Aug 2010, 22:15

Salut!

Ai un pm de la mine.

:cheers Bogdan
B 777 ZBL
Leon 1P 2010 Style, 1.8 TSI M6, 118 kw/160 cp
viewtopic.php?f=5&t=6695