Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor

masina busita grav ?

28 Iul 2010, 10:15

Imagine
avem aici o poza facuta de mine la una din masinile vizionate (un 1P), sub capota, in partea dreapta (in fata soferului), langa baterie.

ce parere aveti, cam cat de grav a fost lovita masina ? ca linii de caroserie nu am observat nimic, dar mi-a sarit in ochi o posibila sudura (proasta) si dat cu silicon pe deasupra.

lonjeron acordeon cumva ? proprietarul zice ca a fost doar sparta bara pe partea stanga, dar ca nici macar nu s-au rupt clemele la far... nu sunt eu mecanicul lui peste, dar cam macane treaba. era crapat si plasticul de deasupra la ventilator (cel pe care e lipit stickerul cu antigel, warning, etc) - nu stiu cum se cheama.

cornelius

Re: masina busita grav ?

28 Iul 2010, 16:56

vorba ta, ceva macane sub capota.
si mie, mi se pare ca a fost acolo o "trosneala", e drept acel silicon se pune si in fabrica, dar frumos cu un robot care il aplica.
cel din poza, parca a fost pus cu bidineaua, la repezeala :yh
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

mususk266

28 Iul 2010, 17:51

da, ceva parca nu e in regula acolo, ceva macane sub capota(termen consacrat deja)
da-ne mai multe detalii? gen, cat cerea pe masina? an fabricatie, km...
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor

28 Iul 2010, 19:32

pai masina e chiar din constanta. sta de ceva timp la vanzare, e un 2.0 tdi din 2006 cu vreo 90 mii la bord. la inspectia exterioara arata ok (cel putin pt ochii mei), si in interior ok, nu avea semne de uzura exagerate (tind sa cred ca erau reali km), dar probabil ca nici nu a apucat sa mearga mult masina din cauza ca a stat pe bara la reparatii. nu stiu, zic si eu...

mususk, daca vrei, poti sa arunci un ochi singur, e pe centura constantei, pe langa metro la parcurile alea. chiar, ce stii de baietii de pe acolo ?

mususk266

28 Iul 2010, 19:44

chiar azi am fost in constanta, de stiam mai devreme aruncam un ochi, de maine plec la munte, poate spatemana viitoare sa dau o ocheada pe la parcurile auto.
despre acesti baieti...ce sa zic...de obicei cumperi cat dai atata face, in principiu ei nu se prea tin de tzepe caci asta este biznisul lor si nu cerd ca-si permit sa-si auda vorbe, cel putin nu la un leon, nu se arunca ei chiar asa.
daca iti place masina, pune-o pe tester, ridic-o pe rampa ca sa te uiti sub ea, du-te cu cineva care se pricepe si chiar daca a fost lovita, sa speram ca nu chiar asa grav exclus lonjeroane, poate masina chiar merita.
dupa parerea mea sunt putine masinile la mana a doua sa nu fi fost lovite mai mult sau mai putin.
daca ti neaparat dam o tura saptamana viitoare, pe joi, vineri incolo, poate chiar sambata.

ca sa sustin ca in principiu baietii de la parcurile alea auto nu pre se incurca sa dea tzepe, acum vreo 5-6 ani mi-am luat un seat de la un astfel de parc si am fost super incantat. masina mergea si se comporta excelent.
nu zica ca uneori cineva, un cumparator de exemplu, isi poate lua teapa dar IN PRINCIPIU baietii aia sunt...ok?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor

02 Aug 2010, 21:44

mai atasez poze facute la alte doua masini (FR diesel) cu acele lipituri.

Imagine Imagine Imagine

ce parere aveti acum ? e in prima poza carpeala sau neatentie in productie ?

gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor

03 Aug 2010, 16:45

astept pareri cat se poate de repede, vineri am programata testarea masinii din primul post. bine, probabil o sa aflu de acolo mai multe detalii, dar alte pareri in plus nu strica

Cosmin
Admin

04 Aug 2010, 09:04

Ca sa fiu total pe langa subiect, ia versiunea FR :) Daca poti, ia 2.0 TDI 170 fata de 2.0 TDI 140.

Eu as lua masina si daca as stii ca e lovita, daca mi-ar place mult si as obtine o reducere de pret. Toate fiarele se indoaie la un moment dat. Asa cum se indoaie, asa se si indreapta.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

andrei.toledo

04 Aug 2010, 09:10

Daca masina iese ok la test ridic-o si pe un elevator si uita-te pe dedesubt poate se vad si alte urme.
In orice caz daca iti place masina eu cred ca acel semn nu este prea grav , bineinteles in cazul in care nu este afectat vreun lonjeron.
Mare atentie la tester , pe langa erorile stocate uita-te la turbina , egr , debitmetru si injectoare.La motor fi atent sa nu existe scurgeri de ulei , dar pe astea probabil le stii.
Multa bafta in cumpararea masinii!
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

razmih

06 Aug 2010, 11:34

Gamere, asa este si la mine, chiar acum m-am uitat ca m-ai facut curios.
Eu am masina de noua, deci nu se pune problema ca sa fi fost lovita inainte.

gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor

07 Aug 2010, 14:22

multumesc mult pentru pareri si sfaturi. desi initial m-am speriat de chestia aia si am crezut ca e vreo masluiala, am primit multe opinii cum ca ar putea fi din fabrica asa. am luat la rand o gramada de alte 1Puri diesel, si am observat ca la niciunu nu e la fel acea "lipitura". unele sunt mai finute, altele mai din topor. oricum, poza era facuta de aproape si pare mult mai nasol decat in realitate... in fine, pana la urma am fost cu masina respectiva la service seat si nu mi-au zis absolut nimic de urme de accident, sau masluieli, etc... a contat si parerea lui mususk despre acele parcuri din ct si dupa multe alte calcule, am cumparat-o. urmeaza sa o prezint...