Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alkatraz83
Subiect Autor

Consiliere juridica gratuita

25 Iul 2010, 21:35

Uneori viata este nedreapta, unii oameni pot incerca sa te pacaleasca, intamplari nedorite pot aparea in viata ta. Te-ai certat cu vecinul? Politistul ti-a suspendat permisul? Firma de asigurari refuza sa te despagubeasca? Vrei sa divortezi de sotie ? Eu unul am patit-o, dar nu vreau sa o patesti si tu. Cel mai bine...consulta un avocat.

Ofer consultanta juridica in
Drept penal
Drept comercial
Drept civil
Dreptul familiei

Consultanta juridica este oferita in mod gratuit celor din clubseat.eu
Asigur confidentialitatea cazurilor si a clientilor mei. Va multumesc.
Ex: Seat Ibiza 1.9 SDI

Seat Cordoba, 2006, 1.4 TDI

Krondet

Re: Consiliere juridica gratuita

26 Iul 2010, 18:36

concurenta neloiala se numeste asta :twisted:
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

tibetan_afurisit

26 Iul 2010, 21:29

ei si tu...esti rau,eu de exemplu l-am intrebat pe juristul firmei(care intre timp e avocat si si-a deschis cabinet)ce inseamna intimat...si zice e problema de servici?sau personala?zic,personala,atunci zice,vino la cabinet(care e cu un etaj mai jos)sa-ti tai chitanta! :shock:
si fiindca sunt tibetan si pe deasupra si afurisit i-am raspuns franc,s-o tai pe măta mă! :yah
asadar daca omul ne ofera sprijinul dezinteresat e de apreciat.
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

gzhazh
Bihoreanu

27 Iul 2010, 10:46

Nu stiu daca e stipulat pe undeva, sau de ce arie apartine, dar nu mor sa intreb ceva:

- exista stipulat undeva, o lege, un ordin, o...ceva legal, care obliga un asigurator sa ma despagubeasca (masina a fost dauna totala) intr-un termen de x zile ? Adica sa imi vireze banii pe masina avariata de asiguratul lor, in contul meu in termenul de x zile ?

Multumesc de ajutor!
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

zeusik
Nashul

27 Iul 2010, 12:29

Acest lucru ar trebuie sa fie stipulat in contractul de asigurare sau casco ,depinde ce ai avut. Se obliga ca in termen de x zile...sa plateasca. Ai verificat si nu scrie? o zi buna!
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

gamer555
ClubSEAT Admin

27 Iul 2010, 15:29

am un prieten care a cumparat recent un leon cu nr destul de mic de km. din greseala am aflat eu ca s-ar putea ca masina sa fi fost masluita de vechiul proprietar, lucrul acesta confirmandu-se dupa mai multe investigatii.

se poate face ceva impotriva samsarului care a fost intre primul proprietar si actualul proprietar, care a facut sa dispara vreo 70.000 km de pe masina si a produs o carte service falsa (la un service care nu e din reteaua seat) ?

manau

27 Iul 2010, 16:19

da sunt jurist si eu si imi dau cu parerea , juristul care profeseaza sa ma corecteze daca gresesc.

problema lui gamer,.... da se actioneaza in instanta samsarul de masina , in baza contyractului de v-c pe care il ai .
in acest caz pe care l-ai prezentat tu esti lovit de evictiune. de asemenea si samsarul de masini daca este de buna credinta dar a fost si el nselat si nu a cunoscut aacest fapt cand a luat masina este si el la randui lovit de evictiune, concluzia este ca se poate ajunge la un "lant al slabiciunilor"de unde este greu de iesit . teoretic se recupereaza banii unul de la altul, dar mai bine sa nu intri in aceste probleme.

problema cu dauna totala .... da exista lege oridinul 2 al CSA ( comisia de supravegere in asigurari ) termenul maxim de rezolvare al unui dosar este de 90 zile, din momentul in care deshizi dosarul pana la plata. contitie imperativa este sa aduci toate actele cerute de asigurator sa pastrezi numerele de inregistrare care se dau pe toate actele cerute. ..... Din momentul in care actele sunt gata ( in termenul celor 90 zile ) societatea este obligata sa plateasca in termen de 10 zile ( deci plata in zece zile de la aducerea facturii la dosarul complet, sau de la semnarea conventiei de plata in care ti se dau banii cash sau prin banca in fct de suma.) in caz contrar actiune civila in instanta daune interese.

cu stima si respect
Manu Ovidiu
Muschi german cu sange latin.

Krondet

27 Iul 2010, 20:16

Art. 36. - (1) Despăgubirea se plăteste de către asigurătorul RCA în maximum 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii răspunderii si cuantificării daunei, solicitat în scris de către asigurător, sau
de la data la care asigurătorul a primit o hotărâre judecătorească definitivă cu privire la suma de despăgubire
pe care este obligat să o plătească.
(2) Asigurătorul RCA poate desfăsura investigatii privind producerea accidentului, în termen de cel mult 3
luni de la data avizării producerii evenimentului asigurat, în conditiile în care respectivul accident nu face
obiectul unor cercetări efectuate de autoritătile publice.
(3) Asigurătorul RCA are obligatia să comunice în scris asiguratului si păgubitului intentia de a desfăsura
investigatii privind producerea accidentului, în termen de maximum 10 zile de la data avizării daunei.
(4) În termen de cel mult 3 luni de la avizarea producerii evenimentului asigurat de către partea prejudiciată
ori de către asigurat, asigurătorul RCA este obligat:
a) fie să răspundă cererii părtii solicitante, formulând oferta de despăgubire potrivit propriilor investigatii cu
privire la producerea evenimentului asigurat, în cazul în care se dovedeste îndeplinirea conditiilor de asigurare
si producerea riscurilor acoperite prin asigurarea obligatorie RCA;
b) fie să notifice părtii prejudiciate motivele pentru care nu a aprobat, în totalitate sau partial, pretentiile de
despăgubire.
(5) Asigurătorul RCA este obligat să elibereze asiguratului/utilizatorului, în termen de 15 zile de la
înregistrarea solicitării acestuia, un certificat privind daunele înregistrate, pe parcursul ultimilor 5 ani de relatii
contractuale, sau absenta acestor daune
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

gzhazh
Bihoreanu

27 Iul 2010, 20:58

Multumesc manau , multumesc Krondet pentru lamuriri.

Asa membrii ai unui club, mai greu de gasit.

Cu stima,
Dejeu Bogdan.
Challenge the races that the others can't win...
R.I.P. Seat Leon 1.6 16v (1M)
Renault Laguna 1.8 16v Mk2
http://vreausaplec.wordpress.com

alkatraz83
Subiect Autor

27 Iul 2010, 21:44

denumirea de "Intimat" o poarta inculpatul in cadrul unui recurs sau apel, cel ce a introdus apelul purtand denumirea de "apelant" sau "recurent".

alkatraz83
Subiect Autor

27 Iul 2010, 21:51

Ca raspuns la postarea Dvs. este stipulat in Ordinul CSA ( Comisia de supraveghere a Asigurarilor) Ordin nr. 20/2008 Art. 64, citez:
" - (1) După acceptarea ofertei de despăgubire, persoana prejudiciată va preciza modalitatea de plată: în numerar sau prin ordin de plată, în contul bancar personal ori în contul bancar al unității de specialitate care a efectuat reparația.
(2) În cazul în care în drepturile persoanei prejudiciate s-a subrogat asigurătorul acesteia, conform prevederilor art. 22 din Legea nr. 136/1995, cu modificările și completările ulterioare, asigurătorul RCA efectuează plata despăgubirilor astfel:
a) dacă nu există obiecții asupra sumelor solicitate, acestea se vor achita în cel mult 15 zile calendaristice de la data avizării scrise, efectuată de asigurătorul subrogat în drepturile persoanei păgubite, însoțită de documentele justificative. Avizarea de plată poate fi făcută la sediul social sau la oricare dintre unitățile teritoriale ale asigurătorului RCA care desfășoară activități de constatare, de lichidare a daunelor auto și de efectuare a plăților de despăgubiri. Acțiunea în justiție împotriva asigurătorului RCA poate fi exercitată, în mod alternativ, la oricare dintre sediile asigurătorului, respectiv sediul social ori sucursala care a emis polița de asigurare RCA sau sucursala care a lichidat dauna;
b) dacă există obiecții întemeiate asupra sumelor solicitate, acestea se vor comunica asigurătorului CASCO în termenul prevăzut la lit. a), urmând ca în termen de cel mult 30 de zile calendaristice de la soluționarea obiecțiilor să se efectueze plata.
(3) În cazul neformulării obiecțiilor în termen de 30 de zile, asigurătorul RCA nu mai poate emite obiecții, datoria devenind scadentă.
(4) Dacă asigurătorul RCA nu își îndeplinește obligațiile în termenele prevăzute la alin. (2) și (3) sau și le îndeplinește defectuos, la suma solicitată pentru plata asigurătorului RCA se aplică o penalizare de 0,1%, calculată pentru fiecare zi de întârziere. "

alkatraz83
Subiect Autor

27 Iul 2010, 22:02

@gamer555 ... Imi pare rau pentru prietenul tau, recomand tuturor sa verifice masina la un service autorizat inainte de a o cumpara. nu stiu daca cei 70.000 km modifica asa mult performantele masinii ca sa se merite deranjul. desigur el poate chema in judecata (pe cale civila) pe vanzatorul de a care a luat masina, dar trebuie sa faca dovada ca vanzatorul a falsificat cartea masinii si ca acesta este de rea - cedinta, in sensul ca acesta cunostea performantele reale ale masinii. in cazul in care se dovedeste ca acesta a falsificat cartea masinii i se va intocmi vanzatorului dosar penal pentru fals si/sau uz de fals dupa caz. Mentionez inca o data ca vinovatia sa trebuie dovedita, acesta aflandu-se sub prezumtia de nevinovatie. mentionez si faptul ca: plata taxei de timbru juridic, angajarea unui avocat si alte cheltuieli conexe revin in sarcina Dvs. pana la finalizarea procesului. Pentru alte detalii va stau la dispozitie.

alkatraz83
Subiect Autor

27 Iul 2010, 22:11

@Krondet si alti juristi/ avocati ce posteaza pe acest forum.
Nu imi place sa fiu acuzat de concurenta neloiala si de regula prin natura meseriei nu-mi place sa fiu acuzat.
Ma bucur ca mai sunt si alti juristi pe acest forum si rog pe aceasta cale sa ma corecteze acolo unde gresesc, sau sa ma completeze dupa caz.
Imi ofer cunostiintele juridice , atat cate sunt, in mod GRATUIT celor din clubseat.eu nu din dorinta de a impresiona, ci din dorinta de a nu mai pati si altii ca mine (vezi postarea cu masina mea). Va multumesc tututror si scuze pentru eventualele neplaceri cauzate.

Krondet

28 Iul 2010, 07:55

alkatraz83 scrie:
Ca raspuns la postarea Dvs. este stipulat in Ordinul CSA ( Comisia de supraveghere a Asigurarilor) Ordin nr. 20/2008 Art. 64, citez:
" - (1) După acceptarea ofertei de despăgubire, persoana prejudiciată va preciza modalitatea de plată: în numerar sau prin ordin de plată, în contul bancar personal ori în contul bancar al unității de specialitate care a efectuat reparația.
(2) În cazul în care în drepturile persoanei prejudiciate s-a subrogat asigurătorul acesteia, conform prevederilor art. 22 din Legea nr. 136/1995, cu modificările și completările ulterioare, asigurătorul RCA efectuează plata despăgubirilor astfel:
a) dacă nu există obiecții asupra sumelor solicitate, acestea se vor achita în cel mult 15 zile calendaristice de la data avizării scrise, efectuată de asigurătorul subrogat în drepturile persoanei păgubite, însoțită de documentele justificative. Avizarea de plată poate fi făcută la sediul social sau la oricare dintre unitățile teritoriale ale asigurătorului RCA care desfășoară activități de constatare, de lichidare a daunelor auto și de efectuare a plăților de despăgubiri. Acțiunea în justiție împotriva asigurătorului RCA poate fi exercitată, în mod alternativ, la oricare dintre sediile asigurătorului, respectiv sediul social ori sucursala care a emis polița de asigurare RCA sau sucursala care a lichidat dauna;
b) dacă există obiecții întemeiate asupra sumelor solicitate, acestea se vor comunica asigurătorului CASCO în termenul prevăzut la lit. a), urmând ca în termen de cel mult 30 de zile calendaristice de la soluționarea obiecțiilor să se efectueze plata.
(3) În cazul neformulării obiecțiilor în termen de 30 de zile, asigurătorul RCA nu mai poate emite obiecții, datoria devenind scadentă.
(4) Dacă asigurătorul RCA nu își îndeplinește obligațiile în termenele prevăzute la alin. (2) și (3) sau și le îndeplinește defectuos, la suma solicitată pentru plata asigurătorului RCA se aplică o penalizare de 0,1%, calculată pentru fiecare zi de întârziere. "

Asa o fi...dar eu stiu altceva.

Ordin nr. 5/25.05.2010
pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule
(Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 344 din 25/05/2010).

Art. 1. - (1) Începând cu data publicării prezentului ordin se pun în aplicare Normele privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule.

(3) La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul preşedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor nr. 21/2009 pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 812 din 27 noiembrie 2009, cu modificările ulterioare, precum şi Ordinul preşedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor nr. 2/2010 pentru modificarea Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, puse în aplicare prin Ordinul preşedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor nr. 21/2009, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 124 din 24 februarie 2010.

Ordin nr. 21/27.11.2009
pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule
(Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 812 din 27/11/2009).

Art. 1. - (1) Începând cu data publicării prezentului ordin se pun în aplicare Normele privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule.
(2) Prevederile prezentului ordin se aplică pentru poliţele de asigurare RCA emise de la data publicării acestuia.
(3) Normele privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule sunt prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
(4) La data intrării în vigoare a prezentului ordin se abrogă Ordinul preşedintelui Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor nr. 20/2008 pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 762 din 11 noiembrie 2008, cu modificările ulterioare, poliţelor emise anterior prezentului ordin aplicându-li-se prevederile ordinului în vigoare la momentul emiterii lor.

pentru ca majoritatea asiguratorilor, ca sa traga de timp, chiar daca situatia este clara si evidenta, solicita investigatia de catre inspectorii lor de asigurari, context in care timpul trece... :cry

alkatraz83
Subiect Autor

28 Iul 2010, 21:58

Desigur..ai dreptate la fel am patit si eu cu Euroins. Trag aiurea de timp se folosesc de cele 3 luni total aiurea, ca nu investigheaza nimic...la mine spre exemplu au facut poze la alt loc decat cel real, desi am mentionat strada si nr. unde a avut loc. E in favoarea lor sa traga de timp ca le merge dobanda si in detrimentul sau ca stai si te judeci aiurea.