Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Atanu
Subiect Autor

Lumini usi

25 Iul 2010, 14:50

Salut!
Sunt nou pe aici, si de curand am achizitionat un Seat Toledo 1.6 l 16V din 2002.
La mine luminile din partea de jos a usilor, cand acestea sunt deschise(larg), raman in permanenta aprinse. Intrebarea este, daca e normal asta, si daca da, care e siguranta pentru dezactivare. Banuiesc ca e aceiasi cu luminile din habitaclu.
Trebuie sa fac momentan acest lucru( sa le sting), deoarece in partea dreapta spate, a ramas o sticla cu apa desfacuta si s-a udat destul de tare mocheta, si ar trebui sa stau cel putin 24 ore cu usile deschise ca sa se usuce. Nu vreau sa am probleme cu bateria ulterior.
Multumesc!
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

dany19940
Moderator

Re: Lumini usi

25 Iul 2010, 16:03

Nu este nevoie sa scoti siguranta ca sa stingi luminile din usi. Nu trebuie decat sa simulezi ca usa este inchisa, adica sa dai cu degetul sau cu o surubelnita de zavorul rotativ din fiecare broasca. Trebuie impins pana se sting becurile, adica 2 trepte. Cand ai terminat treaba si vrei sa inchizi usile, nu trebuie decat sa tragi o data de manerul exterior sau cel interior ca sa eliberezi zavorul. Daca nu iese, il poti ajuta si manual in timp ce tragi de maner.
Daca totusi vrei sa umbli la sigurante, e vorba de siguranta nr. 14. La mine este de 7,5 A, dar poate fi si de 5A sau 10A, din ce am vazut la alte masini.
Spor la "deshidratare"! :)
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Atanu
Subiect Autor

25 Iul 2010, 16:13

Multumesc pentru sfat.
Imediat ce am citit mesajul, am pus in aplicare prima varianta, si am reusit.
Sincer am cautat siguranta, si le-am scos pe toate de 5A, dar nu reusisem, si de aceea am apelat la voi.

La usa stanga fata, nu se aprinde deloc acel bec. Cred ca e un microcontact din broasca, deoarece nici pmafoniera nu se aprinde cand o deschid(usa). Oare merita deranjul sa desfac broasca, sau mai bine o las asa. Se gasesc astfel de piese, sau trebuie sa schimb toata yala? Probabil si manopera e destul de grea.

Salutari!
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

dany19940
Moderator

25 Iul 2010, 16:17

Ai defect microcontactul de pe zavorul rotativ, care se poate repara sau inlocui, depinde de cine dai ca sa-ti faca operatia. De ce sa iei toata broasca? Vorba cuiva:" De ce sa iau toata vaca pentru un kil de lapte? " !!! Manopera nu este grea.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Atanu
Subiect Autor

25 Iul 2010, 16:29

Iti dai seama ca nu luam toata broasca pentru atat. De aia am spus ca am de ales intre a repara, sau a o lasa cum este, pentru ca nu ma prea deranjeaza. Oare defectul asta are si alte efecte, cumva la alarma?

Multumesc pentru raspunsuri prompte! Poate o sa-i ajute si pe altii.
:cheers
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

dany19940
Moderator

25 Iul 2010, 16:39

Normal ca are efecte asupra alarmei. Daca acest switch nu functioneaza norma, adica plafoniera nu se aprinde cand deschizi usa, alarma nu se va declansa la deschiderea usii respective. Deci....concluzia o tragi singur. In plus, daca inchiderea centralizata nu-si "da seama" ca ai deschis usa, poti avea surpriza ca masina sa se inchida singura si tu tocmai ai lasat cheile in masina ca sa vorbesti cu cineva. Asta se poate evita prin punerea contactului o data in timp de 30 de secunde de cand ai dat comanda "Open" la telecomanda. Daca ai pus contactul si nu ai mai scos cheia, inchiderea centralizata si alarma nu se reactiveaza automat. Deci, parerea mea este sa repari acel switch.

Atanu
Subiect Autor

25 Iul 2010, 17:59

Banuiam eu ceva, de aia am si intrebat. Am observat ca daca deschid doar usa de la sofer, se aude peste ceva timp si inchiderea centralizata, dar nu am incercat usile celelalte, sa vad daca s-au inchis. Am vazut ca sunt topicuri pe aceasta tema, le voi studia, si ma apuc cat de curand sa repar. Ai idee cam cat ar costa acel switch?
Pana atunci imi leg cheia de gat. :D
Salut!
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

dany19940
Moderator

25 Iul 2010, 19:10

Nu stiu cat costa acel switch, dar banuiesc ca nu prea mult. Undeva sub 10 ron, depinde unde gasesti. Sunt si altele echivalente. De exemplu, vezi pe site-ul http://ro.farnell.com/.

shauru

01 Aug 2010, 07:47

Stiu eu un forumist de pe VWForum care te poate ajuta la schimbatul switch-ului, montaj tot. Daca te intereseaza da-mi un PM

Atanu
Subiect Autor

01 Aug 2010, 08:50

Multumesc!
Daca nu reusesc sa rezolv pe aici prin apropiere, te voi contacta pentru detalii!

Salutari!
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

Atanu
Subiect Autor

10 Sep 2010, 15:05

dany19940 scrie:
Ai defect microcontactul de pe zavorul rotativ, care se poate repara sau inlocui, depinde de cine dai ca sa-ti faca operatia. De ce sa iei toata broasca? Vorba cuiva:" De ce sa iau toata vaca pentru un kil de lapte? " !!! Manopera nu este grea.

M-am interesat in mai multe locuri in Tg. Muere, sa gasesc pe cineva care a mai facut aceasta operatiune(pe la electricieni auto), si toti mi-au spus ca trebuie inlocuit intreg ansamblu, deoarece e capsulat si nu se desface (cica asa e la Golf IV). La Seat se desface acel butuc? Eu inca nu am avut curaj sa-l umblu pe acolo, si cer parerea voastra.
Multumesc!
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

dany19940
Moderator

10 Sep 2010, 20:55

Acei mecanici ar face bine sa-si caute un loc de munca dupa capacitatile lor. La toate masinile din gama VW(VW, Skoda, Seat, Audi) se pot desface brostele usilor, inclusiv interiorul, se pot reface circuitele electrice, schimba switch-uri. Inafara de partea mecanica propriu-zisa, restul se poate repara/reface. Daca eram pe-acasa, poate faceai o excursie intro sambata si plecai fericit acasa. Asa, pana in decembrie...doar daca astepti.

Atanu
Subiect Autor

12 Sep 2010, 20:10

Multumesc pentru sfaturi dany19940.
Pana la urma o sa ma apuc singur de treaba, dupa ce fac rost de toate cele necesare, deoarece nu vreau sa stau cu masina desfacuta. Sa caut pe aici, pe la magazine, un microcontact, dar mi-ar fi de ajutor mai multe amanunte despre acesta (cod, marime, foto). Am studiat topicul de pe wvforum, dar pozele de acolo nu dunt facute la scara, sau cu un reper de marime, si nu-mi dau seama de dimensiuni.
Salut! :salute:
Toledo 1.6 l, 16 V 2002

BALTAZAR2003
Moderator

12 Sep 2010, 20:27

Salut,
Poti incerca la cei care monteaza alarme auto, sunt la fel ca la actuatoarele de 10ron cu 5 fire...
:hi
Poate ai noroc si nu sunt defecte, mai au prostul obicei sa se rupa lipiturile, refaci lipitura cu un fludor bun, nu rahat ecologic si o sa tina mult si bine.
Nu folosi pasta decapanta, in cel mai rau caz aspirina.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

deyuuu
ARDELEANU

16 Sep 2010, 12:30

Atanu scrie:
Multumesc pentru sfaturi dany19940.
Pana la urma o sa ma apuc singur de treaba, dupa ce fac rost de toate cele necesare, deoarece nu vreau sa stau cu masina desfacuta. Sa caut pe aici, pe la magazine, un microcontact, dar mi-ar fi de ajutor mai multe amanunte despre acesta (cod, marime, foto). Am studiat topicul de pe wvforum, dar pozele de acolo nu dunt facute la scara, sau cu un reper de marime, si nu-mi dau seama de dimensiuni.
Salut! :salute:

poti sa incerci sa vi cand facem intalniri in tg mures sa ne povestesti probleme tale ... si cum le`ai rezolvat ...

imi lasi pe PM un numar de telefon , e`mail sau id de mess si te anunt eu cand facem intalnire ... undeva prin octombrie :D