Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

piratu2001
Subiect Autor

Montare scaun copil isofix

21 Iul 2010, 17:32

Un pic de ajutor daca se poate !
Am achizitionat un scaun isofix marca nurse (sistem Toptether).
Problema a aparut in momentul in care l-am fixat in masina - nu am gasit punctele de ancorare toptether (m-am cam si grabit).
Daca a mai incercat cineva si ma poate ajuta cu localizarea lor (ar trebui sa fie undeva in portbagaj)!
Multumesc
Omul este mereu în rahat,
doar adâncimea se schimbă !

Trainelu

Re: Montare scaun copil isofix

21 Iul 2010, 18:15

In primul si in primul rand esti sigur ca ai isofix pe masina?
Daca ai, atunci pe locurile din lateral spate trebuie sa introduci tijele metalice care sunt la scaun (si care trebuie scoase ca sunt bagate inauntru). E cam greu de explicat dar ar trebui sa ai un prospect la scaun unde iti arata ce si cum. Daca nu reusesti poate caut eu maine o poza sa-ti pun.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

piratu2001
Subiect Autor

21 Iul 2010, 18:34

Masina are posibilitatea de montare a scunelor ISOFIX pe locurile din spate in lateral (2).
Am montat scaunul doar ca mai trebuie fixata centura suplimentara anti - rotire (TOPTETHER).
Punctele de fixare ar trebui sa fie undeva pe spatele banchetei sau in portbagaj. La aceste puncte de fixare ma refeream ca nu le gasesc.

piratu2001
Subiect Autor

22 Iul 2010, 09:12

Am reusit sa aflu raspunsul la intrebare. L-am primit de la Porsche Romania :

"Buna ziua.
Pe modelul Cordoba nu este disponibil sistemul Toptether. Acest sistem este disponibil in gama SEAT pe modelele New Ibiza si Exeo.
Cu stima,
Mihai Filip"

Asa ca aveti in vedere aceasta problema la achizitionarea scaunelor isofix - sunt modele care au punct de sprijin anti-rotire in fata (un picior care se fixeaza pe podea).