Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

psyAlyn
Subiect Autor

Ajutor pt a schimba sunetul masinii.

20 Iul 2010, 19:04

Buna seara tuturor.As avea si eu nevoie de putin ajutor.
As dori sa imi fac masina sa sune un pic mai bine.Nu stiu ce ar trebui sa schimb la ea.Am inteles din ce am citit pe forum ca ar trebui sa schimb filtrul de aer si evacuarea(doar finala sau tot?)Se poate si fara a schimba filtrul sau nu?Nu vreau sa imi fac tuning la motor ci doar la exterior.Ce am gasit eu pe net pt Seatul meu 2002 1.4 16v sunt de la Remus.
http://www.remus.at/php/index.php?cmd=c ... tor=774712
Dac stiti voi ce as putea sa fac va rog sa ma ajutati.Banii de investitie ar fii pe undeva pe la 400EU.
Multumesc.

florentz12

Re: Ajutor pt a schimba sunetul masinii.

20 Iul 2010, 20:58

Daca te intereseaza strict sunet, fara performante e foarte simplu...o toba finala e deajuns. Depinde foarte mult de fabricantul de tobe cat de tare o sa iti sune , eu am una Borla, nu suna tare....daca nimeresti din prima o toba finala si sa nu sune tare, o scoti pe cea de ardere(mijloc) si atunci o sa sune ceva mai tare..dar nu recomand. Daca iti este prima masina, cu care faci si deplasari in afara orasului s-ar putea cu timpul sa te cam deranjeze( caz personal).

Imagine

Cauta toba de genu asta, atentie sunt mai multi producatori, deci cel mai bine sa mergi pe o recomandare sau daca si poti sa o auzi pe o masina montata. Stiu de vanzare la un prieten, o are noua , are magazin, insa nu pot sa iti zic cat de tare suna, 300 de ron.

Bafta...
Drive safe

TIBI

29 Iul 2010, 07:59

Eu am renuntat la toba finala,are acum evacuare dubla.
Sunetul e placut,insa la drum lung poate sa deranjeze mai ales pe decelerari sau la turatii de peste 3000.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

badganaflee
V.I.P.

29 Iul 2010, 10:53

Mergi pentru toba finala si cumpara si un silencer, pe care-l montezi atunci cand nu vrei sa deranjezi vecinii sau cand mergi la drum lung.

BALTAZAR2003
Moderator

29 Iul 2010, 10:57

Cel mai simplu rezsolvi folosind o bormasina cu un burghiu de 5mm
...2-3 gauri in functie de preferinta si gata... :yh
:cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

badganaflee
V.I.P.

29 Iul 2010, 11:02

Da, da, asa-i, uite la asta nu m-am gandit. Inca ceva daca vrei si cox baga un burghiu si in rezervor. Glumim. Nu ne baga in seama. :yah