Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Ene Ion
Subiect Autor

Probleme compresor clima

19 Iul 2010, 14:52

Salut!Sunt posesor al unui LEON(2007),motor 1.9TDI,tipul BXE si am observat ca de vro 2 saptamani clima nu mai functioneaza la parametrii normali.(Raceste dar nu indeajuns de bine).
Crezand ca e din cauza freonului am fost la un service autorizat pt completare.Masina a fost pusa pe tester-ul de clima si ii indica ca ar fi probleme cu compresorul.De ex la la turatie de peste 1500 compresorul numai cupleaza ca la relantiu,adica ii scade presiunea.
O alta parere a unui domn de la service ar fi ca nu ar mai functiona cuplajul electromagnetic,la turatii mai mari nu mai cupleaza.
V-as ruga frumos daca aveti cunostinte cu privire la aceasta problema sa-mi acordati cateva informatii sau pt un atelier specializat in BUCURESTI pt repararea defectinuii.

EsTeTicu

Re: Probleme compresor clima

22 Iul 2010, 22:26

Salut,

La relanti functioneaza corect? Ce presiune ai la relanti si in turatie? Aveai suficient freon in instalatie? Cat a bagat acum inapoi?

Iti spun din start ca electrovalva nu se gaseste separat, la dezmembrari eu am luat una aproape defecta, si uneori cupleaza, uneori nu..