Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bitzanu1
Subiect Autor

Ulei motor

19 Iul 2010, 11:42

Am un 1.4 TSI si vreau sa ii fac primul schimb de ulei :) Vroiam sa va intreb care este CEL MAI BUN ulei posibil pt acest motor (in afara de Motul, ca nu e super sport car masina mea). Care credeti ca e cel mai bun ? Momentan sunt in SUA si as putea achizitiona de aici uleiul..ca am inteles ca ar fi mai de calitate.
Astept raspunsuri ;)
SEAT LEON Reference, 1.4 TSI, Magico Black + ESP

Imagine

zeusik
Nashul

Re: Salutari

19 Iul 2010, 11:44

Eu pun Mobile 1 Esp Formula 5w-30. Daca poti sa pui 5w-30 si cred ca sigur poti, eu ti-l recomand. Este mai scump ,dar merita.
"În viață risipim ani, iar la moarte cerșim clipe"
Leon 1M Last Edition - 1.9 TDI PD (AXR) - 2006
EX: Seat Cordoba 1.4 75 cp - 2004 - custom made

Cosmin
Admin

Re: Salutari

20 Iul 2010, 08:25

S-a discutat de uleiuri in n'spe mii de topicuri..Cum se apropie revizia cuiva, cum se deschide un topic nou..
Folositi fratilor functia Search si abia apoi deschideti un topic...
In plus, daca ai fi deschis manualul la pagina 231 ai fi gasit raspunsul singur si n-as mai fi pierdut eu 5 minute ca sa te lamuresc.

Cel mai bun ulei e cel care corespunde standardelor producatorului. Aveti mai jos in imagine specificatiile exacte pt. uleiuri.
Orice brand care are specificatiile respective si clasa de vascozitate adecvata e bun. logic, cele care nu au specificatiile respective nu sunt bune. PUNCT.

Imagine

TOPIC INCHIS!!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini