Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Bubulutza

Re: Clubul psihologilor...si nu numai!

14 Oct 2010, 13:56

...am gasit ceva dragut prin mailuri...
DE CE TIPA OAMENII UNII LA ALTII

"Intr-o zi,un intelept din India puse urmatoarea intrebare discipolilor sai:
-De ce tipa oamenii cand sunt suparati?
-Tipam deoarece ne pierdem calmul,zise unul dintre ei.
-Dar de ce sa tipi, atunci cand cealalta persoana e chiar langa tine? inreba din nou inteleptul
-Pai,tipam ca sa fim siguri ca celalalt ne aude,incerca un alt discipol.
Maestrul intreba din nou:
-Totusi,nu s-ar putea sa vorbim mai incet, cu voce joasa?
Nici unul dintre raspunsurile primite nu-l multumi pe intelept. Atunci el ii lamuri:
-Stiti de ce tipam unul la altul cand suntem suparati? Adevarul e ca, atunci cand doua persoane se cearta, inimile lor se distanteaza foarte mult. Pentru a acoperi aceasta distanta,ei trebuie sa strige, ca sa se poata auzi unul pe celalalt. Cu cat sunt mai suparati,cu atat mai tare trebuie sa strige,din cauza distantei si mai mari.
Pe de alta parte, ce se petrece atunci cand doua fiinte sunt indragostite? Ele nu tipa deloc. Vorbesc incetisor,suav. De ce? Fiindca inimile lor sunt foarte apropiate. Distanta dintre ele este foarte mica. Uneori, inimile lor sunt atat de aproape, ca nici nu mai vorbesc,doar soptesc,murmura. Iar atunci cand iubirea e si mai intensa, nu mai e nevoie nici macar sa sopteasca, ajunge doar sa se priveasca si inimile lor se inteleg. Asta se petrece atunci cand doua fiinte care se iubesc, au inimile apropiate.
In final,inteleptul concluziona, zicand:
-Cand discutati, nu lasati ca inimile voastre sa se separe una de cealalta,nu rostiti cuvinte care sa va indeparteze si mai mult, caci va veni o zi in care distanta va fi atat de mare, incat inimile voastre nu vor mai gasi drumul de intoarcere."

Mahatma Ghandi

tibetan_afurisit
Subiect Autor

14 Oct 2010, 14:15

cornelius scrie:
Recunosc sincer, ca uneori ma ia valul si nu sunt atent intotdeauna la ce se intampla in jur sau ce spune, mai ales daca sunt concentrat la ceva care ma intereseaza tare.

cornel sa stii ca nu am glumit cind am scris pe acest topic "Creierul femeii e diferit de cel al bărbatului,conexiunile care leagă cele doua emisfere cerebrale sunt mai numeroase la femeie,de aceea o femeie e în stare să facă mai multe lucruri deodată,spre exemplu,croșetează, se uită la televizor și discută și cu vecina în același timp,bărbatul în schimb dacă citește ziarul,poți să tragi cu tunul că nu mai aude și vede nimic
Așadar dragelor,nu ne condamnați,înțelegeți-ne,atîta putem din construcție!"
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

Bubulutza

20 Oct 2010, 19:39

Florin, n-a prins tema asta...Next? :hi

tibetan_afurisit
Subiect Autor

21 Oct 2010, 08:19

pina la a propune o tema am constatat un lucru,membrii forumului nostru sunt mai destepti decit ai lor (in Cațavencu parca era chestia asta )de ce spun asta,din intimplare intru pe blogul lui marian_iam(parca a lui e porcusoruisteric ) si gasesc la arhiva un articol scris prin ianuarie intitulat Relatiile dintre un barbat si o femeie,trecind peste continut, marian ajunge ca in final sa traga o concluzie care,surpriza,coincide cu cea a lui Sigmund Freud!acuma,nu stiu daca mariam l-a citit vreodata pe Freud cu a sa psihanaliza,topice sau teorie a sexualitatii,dar ar fi interesant sa aflu cum a ajuns marian sa impartaseasca aceiasi parere ca Freud.
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

Bubulutza

21 Oct 2010, 08:39

care era concluzia? marian are un limbaj mult prea colorat pentru gustul meu... :tongue

adrian405

21 Oct 2010, 09:42

Nicky scrie:
Como estas, gringos? Am ramas in spate, dar mie imi place sa mai raman in spate, asa ca nu-i bai. Cam multe aspecte discutate, eu o sa ma rezum la doua dintre cele mai importante.

1. Homosexualitate vs. Heterosexualitate
Intotdeauna am admirat gay-ii (de orice sex), pentru ca mi se par persoane care au depasit multe granite si sunt mai mult decat open minded. Nu imi plac gay-ii care se exprima in public, desi nu as face nimic mai mult decat sa imi iau privirea de la ei si actiunile lor un pic prea indraznete pentru mine. Dar si acest "mine", "tine" etc. se schimba. Va propun un simplu exercitiu de imaginatie: ganditi-va cum ati fi reactionat acum 5-10 ani la gay, ganditi-va cum ati actiona azi si imaginati-va cum ati actiona peste 5-10 ani. Mai mult ca sigur, omul este schimbator pe parcusul vietii, conceptiile i se modifica treptat, in diverse feluri, de aceea incerc sa merg pe ideea "never say never".
In tarile un pic mai civilizate, gay-ii au legi care sa ii protejeze, la job sunt interzise orice glume facute pe seama apartenentei sociale (rromi, de culoare, asiatici, europeni etc.), religii (ortodocsi, catolici, protestanti, musulmani etc.), orientari sexuale (gay, hetero, bi) etc.

Nu este obligatoriu ca noi toti sa ii intelegem sau sa ii acceptam pe homosexuali, cel mai important este sa ne vedem de treaba, sa nu ne abatem de la normal. ("extremistii" au numai de pierdut - pot primi amenzi, pot face puscarie s.a.m.d. pentru actiuni infantile, nesabuite si inutile)

2. Noua generatie vs. generatiile precedente
Intotdeauna am admirat progresul, de orice fel. Daca in strainatate sunt normale relatiile mai apropiate dintre oameni (cel mai bun exemplu este folosirea numelor, fara Dl, Dna, Dra). Apoi, vorbeati despre discutii pe messenger cu diriginta, mie incep sa mi se para din ce in ce mai normale. Pana si eu am folosit la facultate messengerul si telefonul pentru a interactiona cu profesorii in diverse probleme. Eu cred ca orice progres e normal, totul tine numai de individ si mai ales de optiunile acestuia. Daca era sa ne tinem de "vechi", poate nici generatiile '70-'80 nu trebuiau sa mai fie pe internet etc. Intotdeauna am admirat deschiderea spre nou si am condamnat (in gand) gandirea limitata si orizontul redus, precum cel ai cailor.

3. (bonus) Este important ca parerea despre noi sa fie una foarte buna, dar nu este recomandat nici sa ne auto-amagim. Trebuie depus un efort sustinut pentru ca valoarea reala sa fie intotdeauna cat mai aproapiata de valoarea fictiva (cea din oglinda). Cu totii avem de lucrat la toate aspectele ce ne definesc. Niciodata nu o sa putem afirma ca suntem multumiti 100% de ceea ce suntem, intotdeauna fiind loc de mai bine. Eu cu cat stiu mai multe, cu atat mai tare imi dau seama cat de putin stiu :mrgreen:

Week-end cu stari de spirit alese!

Subiectul 1
Homosexualitate vs. Heterosexualitate

Nu te-as aproba....nu sunt extremist, dar sunt lucruri care trebuiesc aprofundate tinand cont de subiectul asta...
Homosexualitatea nu inseamna "Open Mind" ... ce-i drept sunt poate mai deschisi decat heterosexualii dar privind din prisma acceptarii naturii umane as zice ca sunt "incuiati"
Homosexualitatea nu e o boala fizica, ci psihica ceea ce inseamna ca persoanele respective ajung sa devina homosexuali datorita unor actiuni exterioare, diverse medii de trai, experiente si asa mai departe. Iar atat timp cat o persoana e bolnava psihic inseamna ca nu e pe deplin constienta de actiunile lui.
Prin natura umana suntem heterosexuali, asa ne-a lasat Dumnezeu...sa ne putem inmulti si sa formam cupluri care sa ajute la dezvoltarea civilizatiei. Daca s-ar ajunge la un numar mare de homosexuali cum am putea perpetua specia? INSEMINARE?! Si intrebarea asta e destul de buna, tinand cont ca apar din ce in ce mai multe persoane care afirma ca sunt homosexuali. Unii spun ca homosexualitatea e un stil de viata, si pe de o parte au dreptate....pt ca asa cum e si fumatul, masinile, luxul etc .... multi devin homosexuali pt ca cred ca gasesc un nou stil de viata, e o noua "moda" ... e corect? Clar NU!
De ce devin unele vedete din heterosexuali...homosexuali? Probabil au avut parte de prea mult....barbatii de prea multe femei, si femeile de prea multi barbati...si daca tot e in voga si se zice: WOW, Homosexualii sunt mai deschisi, sunt priviti mai cu invidie, ura....de ce sa nu fim si noi?!
Problema homosexualitatii contine multe aspecte....si eu unul nu sunt adeptul.....sunt convins ca cei care impartasesc idea ar trebui sa-si restranga nevoile doar in cadrul intim....si in public sa nu dea de inteles ca fac parte din aceasta categorie....si nu interzic "libera exprimare" dar instiga neintentionat persoanele cu tulburari psihice sa adere la aceasta categorie!

As putea spune mai multe, dar momentan sunt la munca...so.... :|
Seat Cordoba, 1.9 TDI 2005

tibetan_afurisit
Subiect Autor

21 Oct 2010, 09:44

:) am sa citez (dar pun bip acolo unde e cazul )deci:
"...Asa ca fetele … daca vreo unu va zambeste … vrea sa va bip. Daca unu va da un foc … vrea sa va bip. Daca unu va spune BUNA … vrea sa va bip. PAZEA!"
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

Bubulutza

21 Oct 2010, 09:50

...natura umana nu? :glasses
si la femei cum e? daca ea zice BUNA, ce inseamna? :tongue

tibetan_afurisit
Subiect Autor

21 Oct 2010, 09:55

e acelasi lucru,Freud nu face diferentiere intre sexe,doar grupeaza instinctele in doua categorii,autoconservare si sexuale.
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

Bubulutza

21 Oct 2010, 09:57

dezvolta un pic :)

tibetan_afurisit
Subiect Autor

21 Oct 2010, 10:20

e destul de mult de scris,ca sa se inteleaga cit de cit ceva ar trebui sa vorbesc intîi de cele doua topice,de sine(cum opereaza el dupa principiul placerii), eu(opereaza dupa principiul realitatii) si supraeu, despre conflictul dintre cele 3,despre constient,preconstient si inconstient,despre mecanisme de aparare precum regresia,refularea etc.si sincer nu vreau sa plictisesc pe nimeni.
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

Bubulutza

21 Oct 2010, 10:28

suna interesant! fa o prezentare friendly si o sa pricepem si noi :)
eu n-am citit nimic in domeniul asta - recunosc! :(

tibetan_afurisit
Subiect Autor

21 Oct 2010, 16:09

Sigmund Freud considerat parintele psihanalizei formuleaza in 1895 prima sa teorie referitoare la structura si functionarea sistemului psihic.In prima topica Freud considera ca sistemul psihic e alcatuit din 3 structuri riguros delimitate intre ele si autonome pe care le numeste sisteme:inconstient,preconstient,constient.
Inconstientul fiind sediul instinctelor,sistemul cel mai profund al psihicului si e lipsita de contact cu lumea externa.Instinctele sunt ansambluri de reflexe inascute,intrate automat in functiune la nastere.Pentru a obtine satisfacere instinctul dispune de un comportament care-i este specific si de o cantitate de tensiune care decurge din nevoia obiectiva si subiectiva ce”impinge”spre respectivul comportament.Aceasta tensiune poarta numele de pulsiune,ea se exprima la nivel constient fie prin reprezentare(gindire sau imagine) fie prin afect (resimtit ca o tensiune interioara subiectiva).Freud imparte pulsiunile in cele de autoconservare si cele sexuale.Inconstientul functioneaza dupa principiul placerii.
Asadar,pulsiunile,avind drept scop unic de a-si descarca tensiunile de care dispun,urca spre zona constienta ptr. a fi satisfacute.Ele trebuie sa ajunga in constient deoarece,generate de inconstient,pulsiunile se satisfac de regula in maniera constienta prin comportamente specifice,adica prin actiuni ce implica ratiune,detensionarea facindu-se in conformitate cu regulile si normele de convetuire sociala depozitate in constiinta.
Preconstientul este un sistem psihic putin semnificativ ca functie,situate pe traseul jocului de forte dintre inconstient si constient.este un fel de “statie de tranzit”unde pulsiunile venite din inconstient asteapta intrarea in constiinta spre satisfacere,iar cele intrate in constiinta dar apreciate ca neconforme cu normele sunt trimise inapoi aici ca urmare a unui process de represiune.
Constientul este sistemul psihic prin care se realizeaza contactul cu lumea exterioara,el preia din din realitatea sociala normele morale,le asimileaza si in functie de ele permite doar anumita moduri de detensionare a pulsiunilor,altfel satisfacerea lor fiind aminata sau chiar blocata.Vedem asadar ca in mod contrar inconstientului,constientul se ghideaza dupa principiul realitatii si al datoriei.
Dinamica dintre cele 3 structuri e una conflictuala,pulsiunile circula pe vertical in ambele sensuri.
In prima sa topica Freud considera ca 3 sunt mecanismele de aparare:cenzura,refularea si represiunea.
Daca nu va plictisesc(desi cred ca da),o sa va scriu(cind am timp) si cea de-a doua topica unde,Freud,inlocuieste cele 3 structuri cu 3 instante:Sinele,Eul si Supraeul.
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

Bubulutza

21 Oct 2010, 18:56

...stai sa vad daca am inteles...la nivel inconstient aveam o "tensiune" ...constient aceasta tensiune s-a materializat in nevoia de a da sute de milioane pe o masina...ca sa eliberez aceasta "tensiune"...e corect ce am inteles?

tibetan_afurisit
Subiect Autor

22 Oct 2010, 09:08

bubu,ca sa vad daca ai inteles trebuie sa-mi dai un exemplu legat de instincte (exemplul cu masina ar putea fi bun daca discutam despre trebuinte si piramida lui Maslow),dupa 1920 Freud revine asupra sistematizarii pulsiunilor si le delimiteaza in 2 categorii mai cuprinzatoare:pulsiunile(instinctele vietii) si pulsiunile(instinctele mortii),desemnate metaforic prin termenii de Eros si Thanatos.La instinctele vietii intra instinctele de autoconservare si instinctul sexual,iar la instinctele mortii cele distructive,agresive,mortificatoare.Alege unul care-ti convine,zi-mi de exemplu (daca pe cele de autoconservare sau sexuale le ocolesti)ca-ti vine sa-mi crapi capul ! :D

Edit:
sa stii ca intre un calau si un chirurg nu exista nici o diferenta,ambii au pulsiuni agresive,doar modul de detensionare e diferit.
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11