Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

tibetan_afurisit
Subiect Autor

Clubul psihologilor...si nu numai!

16 Iul 2010, 19:04

așadar,îmi iau inima în dinți si deschid un topic nou,sper să nu fie mort din naștere și să găsesc parteneri de discuție,sper,dincolo de grijile cotidiene,lipsuri materiale,criză,să găsim puțin timp liber să discutăm si despre problemele sufletului,probleme neglijate adeseori dar cu consecințe grave(vezi decizia Madalinei Manole).
acest topic nu se vrea a fi unul cu limbaj de lemn gen:formula S- R, a devenit: C = f ( Ci x Is), unde C (comportamentul ) este functie de Ci.....ci unul,cu limbaj liber, normal accesibil tuturor,un topic unde să putem avea discuții pe diferite teme legate de psihologie,astrologie,ezoterism,ocultism,să ne spunem părerea făra a avea pretenție că suntem stăpînii Adevărului Absolut,de asemenea,dacă aveți talent la scris,aveți un eseu,cugetare,maximă etc.aici e locul unde vă puteți expune creațiile,ideile,opiniile,unde le putem comenta,aproba sau dezaproba.
Spuneam mai sus de astrologie...sunt pasionat de ea (am făcut si cursuri)dacă sunteți pasionați(și credeți în zodiac) veți găsi în mine un partener de discuții și vă stau la dispoziție cu cunoștințele mele in domeniu(atîtea cîte sunt) făra a avea pretenția că sunt cine știe ce mare astrolog și spusele mele au valoare de lege.
Asadar....să încep eu:
Nu exista esec,exista doar feed back
Un enunț destul de complicat dar si frumos tocmai din cauza complexitații sale.
Upsss!Am spus cumva “cauză”?Acest cuvint impreuna cu “efect”genereaza Legea Cauzalitatii,lege care(in opinia mea)demonstreaza fara putinta de tagada ca nu exista esec,exista doar feed back.
Pentru a argumenta acest enunt ma voi baza pe Legile Universale (Principiile Adevarului)in care cred.
Prima Lege Universala este “Liberul Arbitru”
Multe persoane nu accepta faptul ca propria viata sa fie controlata de altcineva,nu cred in destin,nu cred in sintagma “ce-ti este scris,in frunte ti-e pus”,idea de a-si trai viata dupa un traseu dinainte stabilit le repugna.
Stau si ma intreb:nu este suficient ca nimeni nu te intreaba atunci cind vii pe lume daca tu doresti acest lucru?ca nimeni nu te intreba cum ai vrea sa fii?daca esti nemultumit de ceva?
Banuiesc ca fiecare ar aduce “mici inbunatatiri”.Unul probabil ar vrea sa fie mai inalt,altul mai destept,alta ar vrea parul cret,picioare pina-n git si sinii mai mari!
Dar nu,ti-se da doar un sut in fund si……..descurca-te!Drum bun in viata!
Si dupa toate astea sa-ti traiesti si viata dupa un traseu dinainte stabilit:acum te nasti! acum te casatoresti!(nu cu cine vrei tu,cu cine zic eu)acum faci copii!(nu citi vrei tu,citi zic eu)acum mori!
Brrrrrr….!Sumbru,nu? Stati linisiti!Avem….Liberul Arbitru!
Conform acestei legi avem dreptul de a dispune de propria viata.Suna frumos nu?
Fiecare are dreptul de a face ce vrea,cind vrea,cum vrea.Fiecare dispune de propria viata asa cum crede de cuviinta.Poate chiar sa renunte la ea daca nu-i mai place!
E frumoasa aceasta lege! Parca asa mai merge!Multi recunosc aceasta lege,si admit ca actioneaza in numele ei,dar la fel de multi o fac selectiv,”ciugulind”
din legi doar ceea ce le convine,pentru ca urmatoare lege ne aduce cu picioarele pe pamint.
Legea Cauzei si a Efectului spune ca:orice cauza are efectul sau,orice efect are o cauza,totul se intimpla conform Legii,hazardul nu este decit un nume dat unei Legi necunoscute,sunt numeroase planuri ale cauzalitatii insa nimic nu scapa Legii.
Deci:un eveniment este ceea ce survine,se produce,ceea ce se intimpla ca un rezultat sau o consecinta a unui eveniment precedent.Un eveniment creaza prin el un alt eveniment,el constituie o veriga in marele lant al evenimentelor ordonate,iesit din energia Creatoare a TOT-ului.Exista o continuitate intre toate evenimentele precedente,rezultate si urmatoare.
Asta inseamna ca mai devreme sau mai tirziu fiecare va experimenta pe propria piele rodul faptelor si chiar a gindurilor sale.Efectul negativ sau pozitiv va fi asemeni cauzei.Fructul va fi rodul semintei.Intelepciunea populara spune ca cine seamana vint va culege furtuna.
Ignoranta sau faptul de a nu crede in aceasta lege nu ne absolva de urmari.
Viata ne va aduce in situatia de a consuma fructul.
Partea cu adevarat frumoasa este ca nu suntem judecati de cineva sau ceva,ci,chiar de noi insine!
Fiinta umana care refuza sa inteleaga sensul existentei sale facind greseala dupa greseala,va suporta mai devreme sau mai tirziu rezultatele actiunilor sale,viata devenind o imensa problema.
In concluzie:nu exista esec,exista doar feed back.

În speranța că v-am trezit interesul...spor la scris!
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

Bubulutza

Re: Clubul psihologilor...si nu numai!

17 Iul 2010, 07:27

interesant... :)
dar trebuie sa ai o anumita stare sa te gandesti la lucruri de genul asta...
foarte buna ideea topicului!

tibetan_afurisit
Subiect Autor

17 Iul 2010, 09:03

eu nu i-aș spune stare ci o anumită construcție interioară,dacă mă uit la cele scrise de tine în semnătura observ că ești de acord cu liberul arbitru,pe de altă parte atunci cînd ajungi să ai starea deja lucrurile sunt făcute și ajungi să te întrebi: de ce eu?de ce mie?atunci întreb,nu-i mai bine să fii pregătit,să înțelegi ce se petrece cu tine?
Cred că trebuie să fii și un pic "ciudat",ca mine,să te pasioneze astfel de lucruri :mrgreen:
Ca fapt divers,femeile apelează la psiholog în număr mult mai mare decît bărbații,acceptă mai ușor faptul că au nevoie de consiliere psihologică(nu confundați cu psihiatrică).Creierul femeii e diferit de cel al bărbatului,conexiunile care leagă cele doua emisfere cerebrale sunt mai numeroase la femeie,de aceea o femeie e în stare să facă mai multe lucruri deodată,spre exemplu,croșetează, se uită la televizor și discută și cu vecina în același timp,bărbatul în schimb dacă citește ziarul,poți să tragi cu tunul că nu mai aude și vede nimic :D
Așadar dragelor,nu ne condamnați,înțelegeți-ne,atîta putem din construcție!în schimb avem alte capitole la care suntem tari! :yah
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

Cosmin
Admin

02 Sep 2010, 20:06

La sfatul tau continui aici :)

Ai oarecum dreptate referitor la tv, insa una era televiziunea acu' 15 ani si alta e acum. Si eu cand eram copil si ne jucam in fata blocului, in fiecare joi seara iesea vecinul de la 2 si striga: " Baaaaaaaaaa, o-nceput Dalasuuuuuu', baaaaa !!!!" si dadeam fuga sa belim ochii la tv. Exista pe atunci un alt concept de "entertainment", sa folosesc un termen la moda.
Astazi, li se inoculeaza copiilor de mici sa devina" celebri" - fetele vor sa fie ca hanamontana si baieti vor sa fie fotbalisti (nu am nimic cu nimeni, insa eu am alte conceptii).
Violenta (fizica si verbala) de la tv a atins cote inimaginabile. Pt. un adult e ok, insa copii receptioneaza diferit mesajele. Anumite programe sunt ok pt. copii, insa le poti numara pe degetele de la o mana

Fiica-mea are 2 ani si cred ca se uita la tv 5 minute pe saptamana (cumulate). Nu manifesta interes, pt. ca i-am gasit alte lucruri de facut, desi are teve la ea in camera si are posibilitatea sa se uite la dvd-uri cu toate desenele animate clasice WD. Cunosc copii pe care nu mai poti sa-i dezlipesti de la tv / monitor, pt. ca teveul si calculatorul au ajuns sa reprezinte o distractie. Nu mai bate nimeni mingea, nu mai joaca nimeni "prinsea", nu mai merge nimeni cu bicicleta, nu mai merge nimeni pe jos, ii facem sclavii teveului.
Toata lumea isi pune televizoare si monitoare peste tot, daca se poate plasme si elcedeuri, ca deh, e simbol de status social

Eu urasc televiziunea si tot ce tine de ea. Sunt cateva canale cu programe interesante, insa 95 % din postruile ce le am eu sunt varza. Se urmaresc audiente mari, continutul e lasat pe planul 2.
Nu ma uit la televizor decat in weekend sau ocazional. Cand sunt singur si imi las ipodul in masina mai dau pe un VH1, sa bazaie ceva in surdina. In schimb am citit in ultimul an 63 de carti. Asta inseamna o carte si ceva pe saptamana. SI am de gand sa continui in ritmul asta.

Nu mai pot sa scriu acum, e ora de citit :tongue . Imi pregetesc ceaiul si ma intind pe canapea. Dar o sa continui zilele urmatoare.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Bubulutza

02 Sep 2010, 20:37

cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama cat de putin stii de fapt...asta apropos de citit...nu ca as avea ceva impotriva, ci din contra...numai ca am impresia ca cititul nu mai are acelasi impact asupra mea asa cum avea in adolescenta si in copilarie...atunci lucrurile erau mult mai simple si mai sincere...acum ... Ufff acum lucrurile s-au complicat sau poate am permis eu sa fie asa...cine mai stie. Intrebarea este: catre ce ne indreptam? Cum arata viitorul urmasilor nostri? De ce oamenii nu mai sunt umani ? Si mai ales, de ce uitam sa fim buni?

tibetan_afurisit
Subiect Autor

03 Sep 2010, 17:12

cosmin,vad ca am reusit sa-ti trezesc interesul,asa cum spuneam nu televizorul dauneaza,nici laptopul,nici internetul,nici mobilul,ci,ce vedem si mai ales cit timp petrecem in fata lui,pe vremea cind eram eu copil tot programul dura 2 ore :D din care o ora era telejurnalul,era mai bine atunci?toata lumea avea antena,in functie de zona,ptr.bulgari,rusi etc.ce cautam atunci?informatia!singura sursa fiind cartile.azi insa suntem bombardati efectiv din toate partile,ziare,reviste,carti,muzica,filme,televizor,internet.Rockefeller spunea la vremea lui ca un om informat e un om puternic (la altfel de informatie se referea la vremea respectiva )extrapolind e valabil si azi,importanta fiind mai ales viteza cu care primesti informatia.asta e lumea in care traim,vrem sau nu vrem trebuie sa ne adaptam la ea altfel vom fi exclusi.si televizorul si calculatorul si internetul(iata,forum acesta fara de care nu am fi ajuns sa ne cunoastem,sa dialogam,fie si virtual,fara de care nu as fi stiut ca exista un cosmin la sibiu,sau tu ca exista un florin la braila) ne sunt necesare.
ok,sa revin la subiect,sunt de acord,exista violenta la tv(exista si programe culturale,mai putine dar exista)faci o selectie pentrul copilul tau,il feresti,dar ce facem cu violenta din familie?e mai putin daunatoare decit cea de la tv?bun,ai sa zici:eu am o familie model!ok,ce facem cu violenta din scoala?cind va veni vremea angajezi un bodyguard pentru copilul tau?pina la urma din tot ce ai scris tu,nu reiese nocivitatea televizorului,nu,ci importanta educatiei pe care o da un parinte,atentia pe care tu o acorzi puiului de om.
Dezvoltarea psihică a copilului este un proces extrem de complex. La sfârşitul acestui proces trebuie să găsim omul matur, "înarmat" cu tot ceea ce-i permite adaptarea la societatea din care face parte. Ereditatea, mediul social şi educatia sunt factori importanti care interrelationeaza,importanta fiecaruia dintre ei fiind decisiva.
Sa-i vedem pe fiecare in parte
Ereditatea sau zestrea nativa,reprezintă punctul de plecare al dezvoltării, condiţie fără de care acest proces n-ar putea fi parcursea conditioneaza procesul dar nu este suficienta ptr.evolutie
Mediul social, factorii care ţin de mediul social îi grupam în două categorii:
-mediul imediat(familie,rude,scoala)sau micro-sistem
-mediul social(societate)sau macro-sistem
Micro-sistemul şi macro-sistemul nu sunt identice, deşi ele se interacţionează în multe puncte, în mod diferit, de la o etapă de vârstă la alta. Aşa se explică de ce la copiii care trăiesc în aceiaşi societate există atâtea diferenţe de dezvoltare.
Educatia este factorul decisiv care acţionează asupra copilului,ea trebuie să asigure adaptarea optimă a copilului la cerinţele societăţii, bazându-se pe potenţialul individual.
Acum,cu ereditatea e clar,aici nu putem interveni,cu macro-sistemul lucrurile sunt la fel de clare,aici se poate interveni insa nu se face nimic,microsistemul,familia poate interveni dar nu o face(din lipsa de timp,griji etc)iar despre scoala nici nu mai poate fi vorba,calitatea ei lasa de dorit,profesori buni reorientati spre alte joburi,plecari afara,ramin suplinitorii de calitate mediocra.
Asadar greul cade pe familie(si ea in schimbare,preferat fiind concubinajul,apar familii gay,familie cum spuneam in schimbare o struto-camila in cautarea unei identitati dar care indiferent de vremuri si forma ramine totusi celula de baza a unei societati) si ca sa inchei intr-o nota vesela ar trebui initiat un topic nou in forumul despre viata intitulat Retrofits & upgrades pt. meseria de părinte, recodari si adaptari VCDS
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

Nicky

03 Sep 2010, 18:43

Congrats pentru subiect, domnu'!

Interesante opiniile exprimate, desi s-au exprimat cam multe in cele cateva postari de pana acum. Cred ca asta era si rostul topicului, nu era un subiect concret, ci mai mult un spatiu pentru o exprimare cat mai libera. Legat de TV, pot sa spun ca imi plac stirile, imi place sa fiu conectat la ceea ce se intampla si tot timpul imi spun ca, in cazul in care macar 1% din informatia obtinuta de la TV, imi este de ajutor, atunci a meritat timpul petrecut. In medie, cam o ora pe zi cred ca as petrece in fata televizorului. Imi plac mult reportajele celor de la Ziarul Financiar transmise de Pro Tv dimineata.

Despre carti, va spun sincer ca nu sunt cel mai in masura sa vorbesc. Ii admir pe aceia care isi reverva timp pentru citit, desi eu nu am mai citit o carte din scoala generala. Nu imi place literatura, imi plac, in principal, stiintele exacte. Problema mea e ca citesc o carte, dar nu raman cu nimic, imi zboara mintea la alte lucruri. Wikipedia, HowStuffWorks sau multe alte site-uri imi confera posibilitatea de a imi raspunde aproape imediat la orice intrebare care imi vine in minte, in timp ce cartile trebuie identificate, cautate/cumparate, rasfoite. Si despre ce zicea Cosmin cu man = singletasking, sunt perfect de acord, radeam de tatal meu cand eram mai mic, eu vorbeam si el nu ma auzea, iar astazi, mi se intampla foarte des. Poate si din acest motiv au inventat femeile ideea de "vorbesc la pereti" :blackeye:

Cred ca toate lucrurile au un curs al lor. Desi, daca ne uitam la moda/fashion, s-au cam folosit mai toate ideile, se revine din cand in cand la clasic, sau se merge pe Armani scris cat casa pe o geaca din denim alb. Nu ii admir dar nici nu ii detest pe cei excentrici (Armani stralucitor), nici pe cei care asculta alta muzica decat mine (muzica despre care multi prieteni ar spune ca e tiganie). Am invatat ca totul se rezuma la optiuni si gusturi si ca "nimeni nu e corect, totul e discutabil".

Problema noastra, a tuturor, cred ca este aceea ca analizam tot ceea ce vedem in jurul nostru printr-o raportare fata de noi insine, raportare care mie mi se pare nedreapta. "X asculta manele, eu nu ascult...ce ciudat e X" sau "Y mananca paine uscata, ca sa se poata duce in vacanta in Ibiza, eu mananc la restaurant si merg la marea neagra in vacanta...ce tampit e Y" sau "Z are dacie portocalie cu emblema de logan...uita-te, are si fatza de tzaran" (desi poate Z conduce masina unui prieten) si lista poate continua la nesfarsit.

De fiecare data cand aud sau vad ceva, fac un exercitiu de gandire prin care incerc sa imi gasesc argumente cum ca primul meu impuls a fost gresit. De cele mai multe ori, imi iese si ma bucur ca imi iese, pentru ca abordarea respectiva m-a facut mai intelept, asta pe fondul unor sinapse minime (la sinapse e nevoie de mai multi neuroni, eu am unul singur).

O melodie de la care am invatat cate ceva, multe lucruri au fost amintite si aici, altele o sa fie prezentate, poate, in viitor.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=MQlJ3vOp6nI[/youtube]

Week-end placut! si nu uitati, think twice, indiferent de circumstante. KIP in touch!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Cosmin
Admin

03 Sep 2010, 19:47

Perfect de acord cu voi.

Florin, referitor la educatia copilului, ai dreptate. Pincipiile si educatia in general pe care o dai copilului acasa nu se suprapune cu cea primita la scoala sau in alt mediu. Evident, pana la varsta la care merge la scoala / gradinita, copilul e oarecum ferit de "intrusi", de elemente pe care (unii dintre noi) le considera nocive.
Cand spuneam ca televizorul dauneaza, nu ma refeream la aparatul in sine (evident), ci la programele transmise. Acelasi lucru valabil pt. toate mijloacele de comunicare pe care le-ai enumerat tu. Informatia vine din toate partile, fara sa o soliciti in mod expres si e nefiltrata. Eu cred ca e responsabilitatea noastra ca parinti sa o filtram pt. copiii nostri. Informatia e intradevar un atu (knowledge is power :tongue , vorba lu' Nicolas), insa depinde despre ce informatie e vorba.
Degeaba stiu eu sa extrag radacina cubica din 358 si mai stiu ca intr-un triunghi dreptunghic suma patratelor catenelor e egala cu patratul ipotenuzei, daca lucrul asta nu imi foloseste la nimic. Insa exista si reversul medaliei...sa fii nevoit sa platesti pt. a obtine o informatie. E un lucru firesc si normal sa platesti pt. un servicu / produs. Insa exista o categorie de oameni care nu urmaresc obinerea de avantaje materiale si isi pun la dispozitie cunostintele in mod gratuit. De asta ma deranjeaza enorm cand cineva vine si spune " eu stiu / am auzit cum se face o chestie, insa eu am platit pt. informatie si deci nici eu nu o divulg gratis, ca sa-mi acopar cheltuiala". In fine, asta e o alta poveste.

Cum zicea si Nicky, fiecare e liber sa creada in ce vrea, sa urmareasca ce program vrea, sa stea pe ce site-uri vrea etc. Cred ca e nevoie de un minim de respect pt. cei din jur ca sa nu judeci pe nimeni sa sa nu etichetezi o persoana dupa ce haine poarta sau ce muzica asculta. Problema e ca unele "tendinte" sunt impuse cu forta. Dar accept si lucrul asta, e o societate care are la baza banii si obtinerea de profit. Insa asta nu inseamna ca si eu trebuie sa fac la fel. Si aici e marea problema. Eu cred ca multi oameni din zilele noastre au incetat sa mai gandeasca, sa mai ia decizii personale. E suficient sa se uite la teve si sa li se spuna ca tredu' acu e sa porti chilotii peste pantaloni (ca sa parafrazez un text). Si sa mai apara si un "formator de opinie" (nu am crezut niciodata ca cineva poate sa faca o cariera din asta) si sa iti explice ca toata lumea poarta asa ceva, daca nu nu te conformezi vei fi etichetat drept..nu-stiu-cum.
E doar un exemplu raportat la o chestie minora, insa principiul are aplicabilitate in apropape toate domeniile. O sa spui ca lucrul asta se intampla de cand s-a dat jos omul din copac si s-a ridicat in doua picioare. Ai dreptate, asa este. Suntem niste animale si traim in haite, trebuie sa avem lideri care sa ne conduca. Problema e ca suntem condusi in prea multe aspecte..Si ca desi credem ca luam hotarari singuri, de fapt nu o facem. Sau nu o facem atat de des pe cat ar trebui.

Eu analizez foarte mult mediul in care traim, mi se pare un lucru esential. Si am observat ca exista similaritati peste tot pe unde am fost. Nu exista nicaieri un "promised land", peste tot exista scursuri. Sau "muci si bale", cum ii place unui prieten sa spuna.
Problema e ca la noi deja e plin de muci si bale. Si n-ar fi nici o problema, insa iti intra peste tot. Und emergi e plin de dejectii. SI la propriu, si la figurat.
Dar mai continui si maine. Acum recitesc Asimov - The Foundation. O seara buna! :hi
Imagine

Nicky

03 Sep 2010, 21:26

Legat de discutia voastra, parerea mea este ca bagajul genetic este foarte important, insa niciodata suficient. Sunt foarte importanti anii (cei 7, sau 5 sau 18 - de acasa). Eu vad perioada respectiva precum o oscilatie (sinusoida) care isi reduce treptat amplitudinea si care tinde sa se apropie din ce in ce mai mult de axa, unde axa ar fi comportamentul descris in cartile de educatie moral-civica sau codul bunelor maniere. Ca sa dau un exemplu mai practic, educatia cu posibilitate mai mare de succes ar fi comparata cu un glont care iese din teava unei pusti (se indreapta mult mai exact catre o tinta decat cel care iese din teava unui pistol).
Cred ca e totusi si mana destinului la mijloc, depinde si anturajul in care individul isi va petrece adolescenta (perioada foarte importanta, poate cea mai importanta) are poate cel mai mult de spus in legatura cu viitoarele sale "apucaturi". Cred, totusi, ca acei copii tinuti in medii elegante, cu limbaj elevat (pusi pe o traiectorie aproape ideala), nu or sa vrea niciodata sa stea prea mult in tabara cealalta (poate decat din curiozitate si foarte scurt).

Thanks, Cosminus, ca ai adus in discutie chestia cu copacul (si maimuta). Voi ce parere aveti sau de ce parte sunteti?
Imagine
Adam&Eva sau Darwin&Evolutia? :?:
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Cosmin
Admin

04 Sep 2010, 12:38

Eu cred ca biserica (privita ca institutie) nu are nimic de-a face cu credinta sau divinitatea. Am observat lucrul asta personal. Bineinteles, exista si exceptii.
Sunt convins ca exista undeva o "divinitate", o forta suprema, insa sunt cateva chestii care in opinia mea se bat cap in cap.
De multi ani ma tot gandesc la urmatoarea ipoteza..Daca noi, umanitatea, am fost creati dupa "chipul si asemanarea" divinitatii, cum se face ca suntem cea mai violenta specie de pe pamant? Au murit milioane de oameni din cauza credintei si sunt convins ca numarul e in continua crestere. Ucidem din placere (insa numim lucrul asta vanatoare), cheltuim miliarde pe razboaie si arme, inventam cele mai sinistre masini care provoaca suferinte..Daca asta suntem - si suntem, nu cred sa conteste nimeni lucrul asta - , atunci creatorul are aceleasi "trasaturi" ca si noi? Sau cum am ajuns asa, daca n-am fost dintodeauna atat de rai? Suntem rai cu noi insine si cu celelalte specii..Cand am ajuns asa? Ce a declansat asta daca ar fi trebuit sa fim intelegatori, sa ne iubim aproapele?
Sunt multe intrabari fara raspuns in mintea mea, insa cred ca forumul asta nu prea e loc de discutii de genul. Poate ne-om strange odata cu o sticla de vodka (si una de bailey's, pt. Nicolas :tongue ) in fata..

Pe de alta parte, societatea actuala a devenit un loc periculos in sine, chiar daca vrei sa faci cuiva un bine. Rautatea si violenta par sa fi devenit caracteristici native si propria siguranta e pusa la incercare..Sunt multe cazuri in care oamani au ajuns intre patru scanduri incercand sa aplaneze o situatie sau un conflict.
Oameni sunt batuti si omorati sub ochii copiiilor pt. ca nu traverseaza strada mai repede, ca sa dau un exemplu..Si chestii de genul asta nu se intampla numai la noi. Intr-adevar, prin alte parti oamenii sunt altfel, insa fiecare padure are uscaturile ei..

In plus, religia a fost, este si probabil va fi multa vreme de acum incolo cel mai puternic mijloc de control al maselor..Exista niste situatii (fictive, e drept, insa cu aplicabilitate oricand) descrise in cartea lui Asimov - Fundatia (pe care tocmai o recitesc).
Cine are curiozitatea, poate sa citeasca toate volumele.
Scenariul e urmatorul: omenirea e pe punctul sa piarda toate cunostintele, toata tehnologia. Exista un singur imperiu in tot universul, galaxiile au devenit "prefecturi", globalizare a atins cel mai inalt nivel posibil. Un singur om isi da seama ca omenirea va intra intr-o noua "negura", asa ca hotaraste sa faca o "baza de date", pe o planeta la periferia imperiului, alegand cei mai renumiti savanti din toate domeniile. Ideea era sa creeze un punct de start astfel incat cunostintele omenirii sa nu fie pierdute.
Viziunea lui se adevereste, imperiul se destrama. Planeta colonizata de el devine baza unui nou imperiu, detinand toata tehnologia omenirii. Incercand extinderea, singura solutia a fost ca sa tranforme tehnologia intr-o religie, oe care sa o implementeze planetlor din jur. Astfel, reactoarele nucleare au devenit tem0ple de rugaciune, inginerii si specialistii in fuziune / fisiune nucleara au devenit mari preoti. Institutiile de studiu in domeniul energiei au devenit "facultati de teologie" si asa mai departe. Puteti citi romanul, nu e pierdere de timp.
Cartea a fost scrisa in anul 1951 si mi se pare de o viziune extraordinara. Lasand la o parte faptul ca scenariul e fantezist, ideea de baza e adevarata. Si se poate intampla..
Imagine

Bubulutza

04 Sep 2010, 15:22

complicata discutia si are multe aspecte...nu stiu cum am ajuns la religie asa de devreme , ma asteptam sa fie dupa cel putin al 3-lea pahar de Baileys dar... :) eu cred ca fiecare ar trebui in primul rand sa poata sa aleaga de unul singur in ce crede si in al doilea rand sa poata avea libertatea de a se exprima in acest sens fara teama ... Dar suntem departe de asta... E aceeasi abordare ca si in problema culorii pielii...sau a orientarii sexuale... Cum ziceam ... E complicat si are multe aspecte...pe de alta parte eu am credinta mea proprie pe care nu mi-o poate zdruncina nimeni dar nu pot spune ca sunt o persoana extrem de religioasa...de fapt mi se pare un aspect atat de intim din persoana fiecaruia incat nu ma simt confortabil sa discut prea mult despre asta... Ca sa revenim totusi pe taramuri mai blande... Apropos de citit, imi place mult sa citesc...mi-a placut dintotdeauna...sunt anumite poezii sau carti pe care le-as citi si de 1000 de ori...cred ca inca mai port in persoana mea urmele cartilor care m-au emotionat...am avut norocul sa cunosc lumea aceasta "imaginara" inca de mica si ma bucur ca a fost asa...pe de alta parte cred ca o sa raman un copil etern...naiva pana in maduva oaselor...in continuare o sa ma amarasca rautatea gratuita si fara rost...goana dupa lucruri materiale pe care nu o pot intelege...si superficialitatea care mi se pare ca domina Romania zilelor noastre...suntem jalnici ca popor si cu greu o sa ne mai putem reveni...nu am nicio mandrie ca sunt romanca.

eddy_wtx
LowRider

04 Sep 2010, 15:38

Nicky scrie:
Legat de discutia voastra, parerea mea este ca bagajul genetic este foarte important, insa niciodata suficient. Sunt foarte importanti anii (cei 7, sau 5 sau 18 - de acasa). Eu vad perioada respectiva precum o oscilatie (sinusoida) care isi reduce treptat amplitudinea si care tinde sa se apropie din ce in ce mai mult de axa, unde axa ar fi comportamentul descris in cartile de educatie moral-civica sau codul bunelor maniere. Ca sa dau un exemplu mai practic, educatia cu posibilitate mai mare de succes ar fi comparata cu un glont care iese din teava unei pusti (se indreapta mult mai exact catre o tinta decat cel care iese din teava unui pistol).
Cred ca e totusi si mana destinului la mijloc, depinde si anturajul in care individul isi va petrece adolescenta (perioada foarte importanta, poate cea mai importanta) are poate cel mai mult de spus in legatura cu viitoarele sale "apucaturi". Cred, totusi, ca acei copii tinuti in medii elegante, cu limbaj elevat (pusi pe o traiectorie aproape ideala), nu or sa vrea niciodata sa stea prea mult in tabara cealalta (poate decat din curiozitate si foarte scurt).

Thanks, Cosminus, ca ai adus in discutie chestia cu copacul (si maimuta). Voi ce parere aveti sau de ce parte sunteti?
Imagine
Adam&Eva sau Darwin&Evolutia? :?:

merg pe Darwin! mi se pare mai plauzibil

tibetan_afurisit
Subiect Autor

04 Sep 2010, 17:05

[quote="ghita_celofan"]Eu cred ca biserica (privita ca institutie) nu are nimic de-a face cu credinta sau divinitatea. Am observat lucrul asta personal. Bineinteles, exista si exceptii.

quote]
Eu incerc sa privesc altfel lucrurile chiar daca si pe mine ma apuca nervii uneori,de ex.acum o luna aveam nevoie sa ma rog,si unde puteam face cel mai bine lucrul asta decit in biserica?evident m-am dus,surpriza,fiind ora 14 usa era inchisa,am zis ca poate are preotul o plb.urgenta (desi ar fi putut lasa acolo pe cea care vinde luminari de exemplu)m-am suit in masina si m-am dus in statiunea lacul sarat unde este o manastire,acelasi lucru (macar aici avea un program pe usa :shock: )m-au apucat nervii,nu se poate asa ceva,ma rog atunci cind simt nevoia,cind am nevoie,nu dupa program.
Își facea D-zeu cumva somnul de dupa amiaza (in opinia celor care au inchis usa ) si nu ma auzea? dar.....asemeni lui Nicky,citez "De fiecare data cand aud sau vad ceva, fac un exercitiu de gandire prin care incerc sa imi gasesc argumente cum ca primul meu impuls a fost gresit."
Mult timp am zis ca e indeajuns ca eu cred in Dumnezeu,nu e neaparat necesar sa intru in biserica.Nu merge,nu se leaga.
Petre Țuțea spunea :
"Stii unde poti capata definitia omului? - te întreb. În templu. În biserica. Acolo esti
comparat cu Dumnezeu, fiindca
exprimi chipul si asemanarea Lui. Daca Biserica ar disparea din istorie, istoria n-ar mai
avea oameni. Ar disparea si omul.
În biserica afli ca existi.
Ce pustiu ar fi spatiul daca n-ar fi punctat de biserici!
Prima functie a unei religii reale este consolatoare, fiindca fara religie am latra precum cîinii.
Religia este principiul uniformizator al speciei umane si este singura salvare în care se
poate vorbi despre egalitate.
Religia transforma poporul într-o masa de oameni culti."

Eu cred totusi ca biserica (ca institutie)are de a face cu credinta.Oamenii din fruntea acestei institutii, nu!
Eiii....,cu oamenii care conduc aceasta institutie am eu ce am,sa amintim de marea schisma din 1054 ? sa vorbim de inchizitie?
iar despre preoti....putini sunt cu har,dar sunt,restul.....
tot Țuțea...Am spus eu odata ca daca un preot din Baragan, cînd se roaga, este Dumnezeu cu el,
atunci preotul ala înlocuieste toata Academia Româna...
Mussolini era ateu.
Într-o întrunire se spune, Mussolini s-a uitat la ceas si a zis: Îi dau ultimatum lui
Dumnezeu ca în cîteva minute sa ma trasneasca daca exista! Si apoi s-a uitat la ceas. Au
trecut minutele si a demonstrat ca Dumnezeu nu exista.
Acum,din experienta zic,Dumnezeu exista, bate,si nu da cu parul,nici mie nu mi-a dat,acum incercam sa ne impacam amindoi,nu stiu daca am reusit dar ma straduiesc :) am primit de la el acum 6 ani un infarct si am pierdut o jumatate de inima,l-am meritat,n-am ce sa zic,normal ca am fost furios la inceput insa....am primit o noua sansa si posibilitatea unui nou inceput.
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.

eddy_wtx
LowRider

04 Sep 2010, 18:10

de ce spui ca ai primit de la El acel infarct? :shock:

tibetan_afurisit
Subiect Autor

04 Sep 2010, 19:30

a fost un....sa-i spunem avertisment,am facut ce nu trebuia si mai ales....cind nu trebuia,era vinerea mare,dupa 2 saptamini a venit plata,frumos e ca am stiut ca vine,am fost avertizat,nu stiam cind si in ce va consta.....nu-ti mai zic mai multe,ca sa citez din Bubulutza :"...de fapt mi se pare un aspect atat de intim din persoana fiecaruia incat nu ma simt confortabil sa discut prea mult despre asta..."
Seat Cordoba 1,4/100CP
Psihologu' de serviciu.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11