Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bHz One
Subiect Autor

Mi-a murit volanul...

04 Iul 2010, 10:15

Salut, ieri in mers am ramas fara claxon si comenzile de pe volan. Am verificat sigurantele, toate bune... what's next? :) Mai pot verifica ceva inainte de a o duce la service?

bHz One
Subiect Autor

Re: Mi-a murit volanul...

06 Iul 2010, 19:44

Macar stie cineva cum scot fata volanului? Am tras de ea azi insa nu dadea semne c`ar ceda :) Ma gandesc s`arunc un ochi poate cine stie de ce mufa dau... asa pe sub volan nu se vede nimic :roll:

BALTAZAR2003
Moderator

06 Iul 2010, 21:02

Salut,
Daca ai fi folosit minunata functie cautare ai fi gasit raspunsul la intrebarea ta.
Pana sa dai fata de la volan jos trebuie sa decuplezi bateria.
Apoi in spatele volanului ai doua gauri unde trebuie sa introduci o surubelnita pentru a demonta suruburile.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Cosmin
Admin

07 Iul 2010, 08:36

Ca tare... :yh
Vezi ca "fata volanului" e airbagul..Cu putina indemnare, o sa reusesti sa-l faci sa-ti sara in dinti. Mai verifica odata sigurantele. Uita-te la sfarsitul manualului de utilizare, ai acolo alocarea sigurantelor. Verfica atent siguranta 17, de 15 A din compartimentul motor, in stanga.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

BALTAZAR2003
Moderator

07 Iul 2010, 10:39

Am presupus ca a verificat toate sigurantele. :)
Daca decupleaza bateria nu cred ca poate sa mai detoneze capsa. :hi
Poate este intradevar intrerupta spirala de legatura.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

bHz One
Subiect Autor

07 Iul 2010, 18:40

Am verificat sigurantele, ba chiar le-am si inlocuit cu altele noi, preventiv. Cea de la "volan" si cea de la "claxon" (cu toate ca daca nu-mi merge sa dau mai tare mai incet, aia de la claxon am schimbat-o chiar degeaba)
Daca's extrem de norocos si reusesc sa desfac volanul din cele doua suruburi din spate (pe care azi nu le-am gasit, mai insist maine) fara sa-mi rupa dintii, dau de ceva util acolo? :)

Cosmin
Admin

07 Iul 2010, 19:14

Nu sunt suruburi acolo, sunt doua cleme. Clemele alea tin airbagul pe volan. Daca le desfaci, o sa vezi cablajul de la airbag, conectorii de la comenzile audio. O sa-ti pun maine niste poze, sa vezi cum arataairbagul desfacut.
M-as mira sa fie conectorii sariti, insa e posibil.
Te-ar ajuta mult un log cu VCDS, daca ai unde sa-l faci.
Imagine

bHz One
Subiect Autor

07 Iul 2010, 19:52

Cre-ca cel mai safe la service. Nu ca-s handicapat si n-as reusi sa desfac un volan, da` sa umblu p-acolo sa repar claxonul ca mai apoi sa stau emotionat ca poate nu`mi mai merge airbagul, nush daca e chiar fun :D

Cosmin
Admin

07 Iul 2010, 19:57

Corect. Daca nu stii ce faci, mai bine da fugutza la service. E bine sa ai pe cine da vina daca treaba nu e rezolvata.
Imagine

lau_03

29 Iul 2010, 18:06

faza cu claxonu` si eu am patit-o, la 2 luni dupa ce am ridicat-o de la dealer...a murit pur si simplu`...mi l-au schimbat pe garantie, binenteles dupa o serie de crize prin service ca altfeeeellll si acum strigam pe strada dupa pietoni :D :D
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

bHz One
Subiect Autor

04 Aug 2010, 10:22

Eu inca strig :D
Am dus masina in service pentru niste mici corectii la caroserie, i-am rugat sa se uite si la volan. Concluzia lor a fost ca trebuie schimbate. Comenzile de pe volan adica... curios e ca nu merge nici claxonul.
Metrotehnica a inaintat aprox 600 ron pentru operatiune, pe langa faptul ca nu am bani in momentul asta pentru asa ceva, nici nu-s convins c-au facut tot posibilul sa investigheze corespunzator. Ma bazez pe niste experiente anterioare si pe faptul ca la telefon problema a fost pusa la modul, diagnoza costa 180 ron insa o platiti doar jumate daca luati piesa de la noi, piesa de aprox 600 ron. La fata locului am zis ca n-am bani acum si ca platesc diagnoza, care surpriza, a fost doar 90 ron :) M-a deranjat abordarea asta tip piata Obor...

In logul de diagnoza scrie:
Steering column electronics
-
-
-
1 Event(s) detected
01426 004
Operating unit in steering wheel - E221
No signal/communication

Pe langa ceea ce este evident, nu pot fi si probleme de conectivitate? Gen mufa scoasa sau ceva mai usurel?
Si a doua problema, de unde fac rost de piesa la un pret mai rezonabil, ceva idei? Ma gandesc sa caut un volan pe undeva, cred ca gasesc mai jos de 6 mil... cu totul

Cosmin
Admin

04 Aug 2010, 12:17

Verifica atent conexiunile.Cel mai probabil exista o intermintenta pe undeva. N-am mai auzit pana acum sa se strice butoanele in sine.
Imagine

bHz One
Subiect Autor

06 Aug 2010, 12:57

Pana sa verific conexiunile ar trebui sa desfac volanul. Nici pana acum n-am reusit, ce`i drept "lucrez" la el la semafoare si cand stau prin trafic. Pana acum am reusit cu succes sa desfac butoanele, cel din stanga am observat ca se incinge destul de tare cand am farurile aprinse. Azi dimineata cand am deschis masina ledurile de la butoanele din stanga erau semi-aprinse si iesea un fum alb subtirel din zona... l`am miscat cu mana (e destul de mobila placuta aia cu butoane) si ledurile s`au aprins/stins de cateva ori si`aia a fost :) Restul zilei nici nu s`a mai incins, nici aprins leduri nici fum :D
Pana la urma, stie cineva cum desfac fata volanului? Eu nu am cele doua suruburi in spatele volanului, practic n`am ce sa desurubez... singura varianta ar fi sa trag de capacu` ala (care are si aribagul lipit) pana iese, dar iese?! Pe spatele volanului am cusaturile de la piese si atat, 0 gauri.

Cosmin
Admin

08 Aug 2010, 11:01

Da, stie multa lume de pe forum cum se desface airbagul din volan. Unu' din ei ti-a si explicat odata..

Iti spusesem mai sus ca acolo NU sunt suruburi sunt CLEME. Invarti volanul la 90 de grade, bagi surubelnita, desfaci siguranta. Invarti volanul in partea opusa si repeti procedura. Bagi surublenita si le misti fara sa desfaci nimic. O sa se desfaca airbagul fara efort. Nu are rost sa tragi de airbag (in cuvintele tale "fata de volan") pt. ca nu ai nici o sansa sa il desfaci asa.

Sau, daca nu te pricepi, mai bine mergi la service. Roaga-i pe baietii de acolo sa iti desfaca airbagul de la volan.
Imagine

sergiu popa

24 Mai 2013, 01:06

salutare, si eu am avut aceasi problema cu comenzile de pe volan si dupa mai multe "investigati" am descoperit ca se infiltra apa prin usile fata mai precis pe langa boxele fata. In coltul de jos de pe panoul usi langa boxa are un surub lipsa din motive de economisire bani cred din partea celor de la Seat. problema ie ca apa infiltrata se transforma in condens si sa depus pe modulu de comenzi de la volan care este situat sub bord chiar langa coloana de directie. La mine problema sa rezolvad cand am uscat modulu si am pus putin silicon sa nu mai intre apa