Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dany19940
Moderator

Re: distributie toledo

12 Feb 2012, 12:25

FlorentinPavel scrie:
Are cineva pe factura de la distributie scris "verificat termostat"/termocontact"?

Va garantez ca nu are nimeni.

Deci daca nimeni nu are scris....de ce sunt obligat s-o fac? Mai departe spui ca ar fi bine. Ar fi bine si sa am cateva milioane in cont, dar putini au. De la "a fi bine" pana la "trebuie" e distanta mare in orice limba. Nu este obligatoriu in esenta ! Iar verificarea unui termostat si a unui termocontact nu-i asa mare inginerie. Ca n-o fac cei din service-uri...asta nu ma priveste. Eu daca vreau s-o fac, o fac. Si daca tin la bunul meu - masina adica, nu-mi bat jos de acea verificare. Chestia cu "lasa ca merge si asa" e cam peste tot azi. Dar nu crezi ca, daca aveau vreun beneficiu din asta sau era obligatoriu, cei de la service n-ar fi spus si ar fi castigat din aceste inlocuiri? Eu asa cred ca da. Pompele de apa sunt testate la functionare pana la 130 grade Celsius, daca citesti pe site-ul celor de la Metelli. Deci nu cred ca o "incursiune" a temperaturii motorului pana acolo timp de 15 secunde iti prajeste motorul...decat daca esti un mare "Dorel"(cam des dat ca exemplu saracu'). Si da, eu cred ca orice conducator auto, nu birjar, ar trebui sa fie paznicul bordului (asa cum ai spus), pentru ca ala te anunta de orice, inclusiv viteza pe care multi n-o respecta (pentru ca nu sunt paznici :) ) . "Blocarea pe inchis va poate cala motorul, arde garnitura de chiuloasa, ovalizeaza chiuloasa, nu merge cu minciuni la mecanici." De acord cu tine, dar asta inseamna ca ai mers destul cu ea asa. Deci dupa ce ca nu vezi indicatoarele, nici nu auzi semnalele sonore? :lol: Deja ar trebui sa mergi in avans la acel control periodic care se face cand reinnoiesti permisul auto. Nu auzi bip-urile din bord, atunci cum sa auzi o eventuala sirena a Politiei sau a SMURD-ului? :shock: Da, daca ai muzica data sa auda si vecinii de la 5-6 masini...asta-i altceva. Dar iar incalci anumite reguli de circulatie. Era undeva ceva in legatura cu nivelul sonor in masina care trebuia pastrat la un nivel care sa permita si perceperea sunetelor din trafic. Intri intr-o intersectie cu verde, dar din dreapta vine o Salvare si tu auzi. Ce se intampla? Stim cu toti ce. Apoi dai vina pe soferul de Salvare, desi el are si sirena, si girofaruri, si faruri...si tot ce vrei. Iar am ajuns in alta parte cu discutia ! Deci concluzia e ca nu este obligatoriu, se verifica doar, iar in caz de functionare defectuoasa se inlocuiesc. Eu nu-mi bat joc de bunul meu cum poate fac unii, asa ca prefer sa fiu paznicul bordului (care de fapt e interfata cu masina in esenta). Fiecare face cum stie ca-i mai bine pentru lucrul sau personal. Eu ma bazez pe indicatiile bordului.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

FlorentinPavel

12 Feb 2012, 13:01

Nu sugerez nimic, imi exprim opinii.

Am gasit un site specializat in intretinerea sistemelor de racire auto si acolo scrie clar ca termostatul se schimba la 60.000 km.

Eu daca dau aici numele site-ului pot fi acuzat ca fac reclama la alte site-uri.

Voi faceti cum considerati de cuviinta.

Daca vi se aprind becurile deja sunteti in mare belea, ati temperat motorul (va consuma ulei peste cateva zile).

dany19940
Moderator

12 Feb 2012, 16:07

Florentine, mai la inceput spunei ca trebuie schimbat la 6 ani. Acum spui ca la 60000 km. Care-i versiunea pe care o sustii pana la urma? Opiniile cuiva nu sunt obligatorii pentru altcineva...de obicei!

In legatura cu acel site: daca e plin de informatii utile noua, nu vad de ce ar fi considerata reclama. La urma-urmei, ar putea fi informatii chiar vitale de care ar trebui sa tina cont chiar si service-urile, nu? Am mai cautat si eu dimineata si, in afara de aceeasi recomandare de a se verifica acele componente existenta si pe site-ul Metelli, nu am gasit nimic mai mult. Deja s-a vorbit destul pe langa la acest topic.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

FlorentinPavel

12 Feb 2012, 20:31

Probabil ca termostatul se schimba la 60.000 km. sau la 6 ani, precum si distributia se schimba la 4 ani sau la 90.000 km.

Din cate stiu nu am voie sa fac reclama la alte site-uri sub pretextul ca ofer informatii.

La anumite reprezentante se schimba termostatul la revizia de 60.000 km., e plin internetul de marturii in acest sens.

dany19940
Moderator

12 Feb 2012, 22:19

La fiecare masina exista un set de fise in Autodata in legatura cu operatiile ce trebuie facute functie de Kilometraj. Aditional mai sunt operatii care trebuie facute obligatoriu functie de timp. Distributia intra in categoria a doua. Termostatul nu l-am gasit nicaieri. Iar fisele respective nu sunt facute de mine, recte alti amatori. Ori eu cred ca eu au stiut ce sa scrie ca trebuie facut/verificat. Uita-te intr-un Autodata, la service schedules, alege ce numar de kilometri anuali vrei tu si vezi ce apare in prima imagine/fila. Citeste ce scrie, apoi inchide-o. Ce ramane sunt acele fise cu operatiile de efectuat: "main service" si " aditional service items". Dac sti engleza, ai sa vezi ca ce zic aia e bine.

Stima :hi

PS: am mers pe acelasi exemplu din posturile de mai inainte: Seat Toledo, 2002, 1,6/16v, AUS.

FlorentinPavel

18 Feb 2012, 09:47

Tot respectul !
Cu manualul ai dreptate.
Englezii au un proverb, care in traducere suna cam asa:"daca nu e stricat, nu-l repara".

Eu, insa, nu vreau sa stau la vara prin Austria in ambuteiaj cu capota ridicata la motor sa se raceasca si cu balta sub masina.
M-a speriat ce am vazut prin Vest, in fiecare ambuteiaj e plin de masini stricate pe banda de urgenta.
Termostatele si termocontactele au darul sa te lase cand iti e viata mai draga.

dany19940
Moderator

18 Feb 2012, 13:55

Seful meu are un raspuns la toate chestiile: "DA". :lol:
Prima jumatate a postului tau este cea care intereseaza pe toata lumea.
A doua jumatate deja reprezinta optiuni personale si cazuri intamplatoare. Aia, daca n-au avut Dacii ca noi, nu stiu uneori nici sa-si schimbe rotile cand au pana. Pe cand noi reparam motoarele calare pe sant, si ajungeam la destinatie cumva. Asta in cazuri extreme. Nimeni nu te poate opri sa schimbi ce piese vrei tu la masina ta. Dar de aici si pana la a fi obligatoriu s-o faca si altii...e ceva distanta.

Drumuri bune sa aveti! :hi

gaby645

18 Feb 2012, 19:03

wow , numai aberatii pe topic
1.distributia se schimba verifica 90.000 km si/sau 4 ani
2. garantia la un kit de distributie difera de la service la service , nuti da nimeni garantie daca nu schimbi si pompa de apa !! la coso iasi da 80.000 km garantie
3. senzorii nu se schimba decat cand se defecteaza - logic
4 unde desfaci tu motor la 200-250 de mii de km sa ii schimbi segmenti cuzineti si alte interne - asta depinde strict de felul exploatarii !!!
http://www.easymob.ro Mobila la comanda Iasi

dany19940
Moderator

18 Feb 2012, 21:22

1. Problema se pune invers: distributia se schimba la 4 ani OBLIGATORIU, chiar daca n-ai ajuns la cei 90000. Daca i-ai facut inainte de cei 4 ani, normal ca o schimbi inainte. Deci accentul e pe timp, nu exact pe km (conform Autodata).
2. De acord cu tine pe undeva. Fiecare service isi face politica functie de ce vrea. Unele zic ca nu-i obligatoriu sa schimbi pompa de apa la primul schimb de distributie. Daca Coso Iasi asa vrea...Si cei din Italia, unde am schimbat eu fortat de imprejurari, mi-au zis ca la primul schimb nu-i nevoie si de pompa de apa. Si iar ajung la parerea de rau ca n-am luat documentatia care au vrut sa mi-o dea. :x
3. Complet de acord cu tine.
4. Ce treaba are acest punct in discutie? N-a pomenit nimeni de "200-2500 mii km". Eu am zis doar de ce faceam noi pe vremuri si am vrut sa subliniez nivelul de indemanare si cunostinte al romanului despre masini, in general. Asta fata de "ailalti" de-afara, care au uitat multe. Se duc in service sa schimbe un bec si dau uneori de 3-4 ori costul becului pentru asta! (de exemplu)

De fapt, discutia asta toata pe langa subiectul topicului a avut loc din cauza punctului 3 de pe lista ta.

dany19940
Moderator

18 Feb 2012, 21:24

1. Problema se pune invers: distributia se schimba la 4 ani OBLIGATORIU, chiar daca n-ai ajuns la cei 90000. Daca i-ai facut inainte de cei 4 ani, normal ca o schimbi inainte. Deci accentul e pe timp, nu exact pe km (conform Autodata).
2. De acord cu tine pe undeva. Fiecare service isi face politica functie de ce vrea. Unele zic ca nu-i obligatoriu sa schimbi pompa de apa la primul schimb de distributie. Daca Coso Iasi asa vrea...Si cei din Italia, unde am schimbat eu fortat de imprejurari, mi-au zis ca la primul schimb nu-i nevoie si de pompa de apa. Si iar ajung la parerea de rau ca n-am luat documentatia care au vrut sa mi-o dea. :x
3. Complet de acord cu tine.
4. Ce treaba are acest punct in discutie? N-a pomenit nimeni de "200-250 mii km". Eu am zis doar de ce faceam noi pe vremuri si am vrut sa subliniez nivelul de indemanare si cunostinte al romanului despre masini, in general. Asta fata de "ailalti" de-afara, care au uitat multe. Se duc in service sa schimbe un bec si dau uneori de 3-4 ori costul becului pentru asta! (de exemplu)

De fapt, discutia asta toata pe langa subiectul topicului a avut loc din cauza punctului 3 de pe lista ta.

dany19940
Moderator

18 Feb 2012, 21:36

:yh Ce net de 2 lei am! Mi-a luat de 2 ori mesajul :D

Roger
Moderator

18 Feb 2012, 21:37

eu l-am vazut de 3 ori, insa puteai sa le stergi.

dany19940
Moderator

18 Feb 2012, 21:43

Cand am vazut ca-s 3...doar pe ultimul am mai apucat. Intra pagina intr-un fel de loop si nu stiu ce face, ca nu vad pana nu se incarca complet. Asta pe wi-fi doar. Am zis doar ca am un proxy la firma. Cand sunt multi pe retea, asa face. Acum am ajuns la birou, sa scriu pe desktop.

gaby645

19 Feb 2012, 10:01

FlorentinPavel scrie:
Si la motor se fac revizii, de ex. cuzineti de biela se inlocuiesc mai des, segmenti etc.
E recomandat din cand incand sa cureti scaunele supapelor cu pasta abraziva s.a.m.d.
Nu e adevarat ca la motor schimbi doar uleiul, iar legendele cu motoarele in care nu se umbla sunt chiar penibile.
Si toate acesta nu exista in "planul de service"... Eu zic ca la 250.000 - 300.000 km. e recomandat sa dai chiuloasa jos si sa pui niste piese noi prin motor (segmenti, semicuzineti bila, simeriguri supape, etc.), fara sa astepti griparea sau calarea lui si pana atunci sa-i dai forja.

de asta ziceam !!
http://www.easymob.ro Mobila la comanda Iasi

dany19940
Moderator

19 Feb 2012, 10:11

:hi . Sa traiesti, si uitasem deja de postul asta! :hi