Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

robra
Subiect Autor

Probleme geamuri laterale fata

25 Iun 2010, 14:28

Salutare la toata lumea,

Nu stiu daca v-ati mai confruntat cu problema asta dar de la un timp in momentul cand vreau sa cobor unul din geamurile de pe fata se aude un scartait, prima oara am crezut ca ar fi de la chedere dar le-am dat cu un spray si tot la fel continua sa faca, si singura chestie la care ma gandesc e ca ar fi ceva de la mecanismul din interiorul usii care actioneaza geamurile, acum intrebare v-ati mai intalnit cu asa ceva si daca da se poate rezolva intr-un mod mai "ieftin" adica fara sa fie nevoie de schimbarea mecanismelor interioare si poate doar ungerea lor, si pe unde as putea sa fac asta, la service sau se poate face si la firmele care se ocupa cu schimbarea de geamuri si parbrize.
SEAT LEON 1.6 102 CP - 2007

AlexCl

Re: Probleme geamuri laterale fata

25 Iun 2010, 14:31

Salut. Si eu am avut aceeasi problema. Scartaitul se aude din interiorul usii, unde este un cablu de metal bagat intr-un manson, cablu care actineaza macaraua. Trebuie demontat interioriul usii pana ajungi la acel manson si bagi vaselina sanatos acolo. Cel putin la mine asa a functionat :) Am incercat si cu ulei, dar tot scartaia. Vaselina did the trick. Succes.

robra
Subiect Autor

28 Iun 2010, 09:43

AlexCl scrie:
Salut. Si eu am avut aceeasi problema. Scartaitul se aude din interiorul usii, unde este un cablu de metal bagat intr-un manson, cablu care actineaza macaraua. Trebuie demontat interioriul usii pana ajungi la acel manson si bagi vaselina sanatos acolo. Cel putin la mine asa a functionat :) Am incercat si cu ulei, dar tot scartaia. Vaselina did the trick. Succes.

Salut AlexCl si mersi de sfat, inca o intrebare ai fost la service sa faci operatiunea sau te-ai descurcat tu "in spatele blocului" ?
SEAT LEON 1.6 102 CP - 2007

bHz One

04 Iul 2010, 10:11

Si eu am aceeasi problema, de peste 2 ani si la ambele geamuri (stanga/dreapta). Cand ploua mai temeinic, inchid/deschid geamurile de 2-3 ori si scap de problema o perioada :)

CIOBY R H U

08 Iul 2010, 08:28

si la mine face uneori geamul dreapta fata,uneori.asa ca nuti face pr...asa FACE toate :lol: sal si drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

Bubulutza

08 Iul 2010, 08:31

...si la mine a facut pe stanga fata, am fost la Alto si in 10 minute s-a rezolvat...nici nu mi-au luat bani ca era in garantie masina. :)

CIOBY R H U

08 Iul 2010, 08:39

pai ce tiau facut in 10 minute??sa stim si noi sa le facem.:Dsal
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

Bubulutza

08 Iul 2010, 09:08

...pai...au desfacut capitonajul usii si au uns mecanismul si atat :mrgreen: