Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 65

TIBI
Subiect Autor

27 Sep 2008, 18:03

Florin&David scrie:
Nana i-ai dat?

l-as fi omorat daca il aveam pe Lex in masina,sigur iesea prin parbriz.
sincer imi venea sa il dau putin cu capul de bordura,mai ales dupa ce a afirmat ca eu as fi avut o vitezaa astronomic de mare.echipa tv care filma a dat un zoom la acul vitezometrului meu.era la 30km.cei drept nu am franat pt ca nici prin cap nu-mi dadea ca vine un bou cu viteza in mine.aia imi era viteza de deplasare pe strada aia,eram calm,plictisit de sofat,ascultam Armik(muzica de relaxare).clar nu aveam chef sa alerg masina in seara aia.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

TIBI
Subiect Autor

27 Sep 2008, 18:13

o sa postez aici evolutia reparatiei.
btw o repar pe rca-ul lui.trebuie sa se incadreze in 12600euroi.daca nu mut dosarul la firma unde am casco.

huse piele schimbator

Florin&David
JAF

27 Sep 2008, 18:17

Succes.
Lasa ca o sa iasa bine.
Trebuie sa faci acum un TOPIC "De la Leon 1P la Golf 4".
Fara suparare, glumesc.
Ai un sticker gratuit de la mine cand esti gata de tatuare. :P
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

andrei.toledo

27 Sep 2008, 18:45

Super naspa ce s-a intamplat.
Fierul se indreapta , important e ca nu ai patit nimic grav.
Sper sa o vedem si mai frumoasa dupa "facelift".
Bafta in continuare!
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

TIBI
Subiect Autor

28 Sep 2008, 09:56

sper din tot sufletul sa fie tot leonul pe care-l aveam si sa nu apara alte probleme cauzate de accident.
initial ma gandeam sa o vand,dar mi-a trecut repede.
turbez cand vad un leon pe strada :cry:

@florin sa stii ca va fi primul lucru pe care o sa-l fac cand o sa am iar leonul.daca ai un sticker negru nu m-as supara.(de exterior
)

huse piele schimbator

francy

28 Sep 2008, 10:34

daca vrei pe exterior nu crezi ca ar fi mai indicat pe alb?..cred ca s-ar vedea mai bine

TIBI
Subiect Autor

28 Sep 2008, 10:37

as vrea sa-l lipesc pe spatele oglinzii interioare,pe carcasa mai exact.
daca era cupra,atunci sigur trebuia sa fie alb(ca sa fie in contrast cu interiorul negru)

huse piele schimbator

Florin&David
JAF

28 Sep 2008, 18:44

Cu cea mai mare placere TIBI.
Da-mi de veste cand il vrei (adresa + nume complet). :P
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Sylver

28 Sep 2008, 20:23

E bine ca tu esti ok, asta e cel mai important. La cati inconstienti sunt pe drumuri, daca nici cand mergi cu 30 km/h nu esti in siguranta, ce sa mai zici. La noi nu exista cultura auto, se platesc examenele si iau toti carnet, iar o gramada conduc dupa ureche.

Pacat si de masina, dar stii cum e: sunt fiare, se repara. O sa arate bine cu bara de FR, am vazut un FR acum cateva zile exact culoarea masinii tale. Cu airbag-urile fata ce faci? Sper sa nu te coste asa mult montarea lor la loc.

TIBI
Subiect Autor

28 Sep 2008, 20:47

eu spre ca ma incadrez in 12600 e.la golf acum ~2ani erau cam 3000e 2 airbaguri+calculatorul.

legat de cultura auto,iti spun eu cum sunt legile:eu am stationat in parcare in fata blocului pe contrasens si s-a presupus ca am si mers (chiar daca pt asta nu exista dovada).m-am ales cu permis saltat pe 2luni si 3mil amenda.
tampitul asta distruge 2masini,pune in pericol viata a 4 persoane si se alege cu tot 2 luni de stat pe bara si cu 150roni amenda.CHIAR SE COMPARA????

spune si tu ce lucru e mai grav si pe cine pedepseste in mod corect.
noi suntem o natie care nu are habar si respect fata de lege.nu stim sa ne respectam in trafic.suntem intr-o vesnica competitie pe sosea.
pana nu invatam sa ne respectam in trafic ,o sa traim ca-ntr-o jungla

huse piele schimbator

Sylver

28 Sep 2008, 20:57

Nu ai ce sa ceri politiei, cand ala din Timisoara care omoara un om si fuge de la locul accidentului (bause probabil) scapa. Sau chinezul ala de a omorat o fetita pe trecerea de pietoni in Constanta si a fugit de la locul accidentului, prins mai tarziu, a declarat ca nu si-a dat seama ca lovise pe cineva, la fel..a scapat. Stiu si eu cazuri concrete la mine in oras de astfel de indivizi. Deci cel mai bine e sa speram ca nu vom fi implicati in cazuri de astea fara voia noastra.

Hmm, vezi cumva daca nu poti sa comanzi volanul cu tot cu airbag in el. Cand aveam Astra H, stiu ca la Opel iti schimbai volanul cu vreo 500 euro, si puneai de GTC. Ar fi o idee buna cred eu sa intrebi eventual pe bamse cat ar fi un volan nou la Seat, eventual poate unul de FR. Sau unul normal si eventual ti-l imbraci tu in piele, si asa te pricepi (off-topic: mai faci huse pt schimbator la leon 1p? am vazut ca topicul pe clubul vag e inca activ, aici l-ai inchis). Cred ca iesi mai ieftin asa, daca nu cumva preturile pt punerea airbag-uri la loc sunt mai mici decat am auzit eu acum ceva timp.
Ultima oară modificat 28 Sep 2008, 21:05 de către Sylver, modificat de 3 ori în total.

ace117
Membru Fondator

28 Sep 2008, 20:58

TIBI_84 scrie:
am ramas perplex sa vad cat de multe plastice are.
daca e sa fac o comparatie cu golful,pot sa afirm ca e sub el.in 2007 am avut o alta belea similara,tot pe neacordare de prioritate si golful s-a tinut mai bine,bara nu era zob ca la leon ci crapata in mai multe locuri.matizul care intrase in mine era pe jumate.
de aici trag concluzia ca inainte se faceau masini mult mai rezistente.cele din ziua de azi sunt facute pt a proteja pietonii.

Da, asa este, masinile construite inainte erau mult mai rezistente. Puteai sa le vinzi fara probleme dupa accident ca erau intacte, proprietarul era oricum mort in accident si nu avea prea multe pretentii...
Get real, plasticele sunt pt a proteja atat pietonii cat si pasagerii la un impact, nu vreau sa vorbim aici de zone de deformare care preiau socul impactului si nu corpul uman etc.
Nu cred ca preferati o masina care ramane intacta dupa un accident dar voi o patiti...cu alte cuvinte: unde preferi sa stai cu nevasta si cu copii la un impact frontal: intr-un Leon sau intr-un Volga din '60 ?
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Sylver

28 Sep 2008, 21:04

ace, ai dreptate in ce ai spus. Eu sunt de acord cu partea frontala din plastic, insa nu si cu aripile din plastic (unele modele de cls compacta au si aripile din plastic). Totusi dai o caruta de bani pe o masina, cel putin mie mi se pare ca imbinarile exterioare intre plastice au lufturi mai mari decat imbinarile metalize. Asta cu plasticele e si pt protejarea pietonilor, dar mai ales t reducerea costurilor.

TIBI
Subiect Autor

29 Sep 2008, 11:53

nu vreau sa fiu inteles gresit,sunt incantat de cum a preluat socul masina.
ace iti dau perfecta dreptate.oricum faptul ca sunt multe componente din plastic(furtune,racorduri,etc) e spre avantajul meu,mai ales ca am o suma in care trebuie sa ma incadrez.daca piesele erau din alt material facute cine stie cat umflau devizul.
volanul nu se va schimba,ci doar capacul lui.era bine sa fie de cupra.dar ma multumesc doar cu bara si grila.
grila veche a rezistat super bine,rama cromata si emblema sunt intacte :lol:

cert este faptul ca abia o astept,mi-e dor deja de ea,de cat de bine tragea.poate ca par ciudat,dar imi place mult prea mult masinuta asta.

huse piele schimbator

Bamse
Moderator

29 Sep 2008, 13:48

acu citii si eu intamplarea ta....imi pare sincer rau....mi se pare normal sa ii simti lipsa la masina ta....si eu as simti la fel!
be strong....as the leon was.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 65