Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Miky&Bogdan
Subiect Autor

Schimb baterie telecomanda

14 Iun 2010, 11:31

Salut, ieri nu a mai mers sa deschidem masina din telecomanda. Nu se mai aprinde led-ul rosu :? . E posibil sa fie bateria consumata sau s-a ars un cip ceva? Inchiderea centralizata functioneaza daca deschidem masina cu cheia.
Am cautat un topic despre cum se schimba bateria, dar nu am gasit nimic.
Probabil o sa mergem la service vineri, nu stiu daca e ok sa desfac eu cheia sa nu zica pe urma ca am pierdut garantia.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
Imagine

nmihai67
Michel-Angelo

Re: Schimb baterie telecomanda

16 Iun 2010, 01:24

Scuza-ma, dar nu pot sa te urmez in gandire.
Cum adica sa nu poti deschide tu cheia? pai daca bateriile sau consumat, atunci trebuie sa te duci la service?
Hai sa fim seriosi! Deschide telecomanda din cheie, lasa-te ajutat daca nu poti, schimba bateria. Apoi mai vezi. :hi

Succes
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

B22VXX

21 Iun 2010, 07:18

sal

in week am patit si eu asemanator,,,,,am deschis masina din telecomanda si cand sa o inchid nu a mai mers.
cu cheia merge fara prb, iar atunci cand apas pe butoanele telecomenzii, ledul de pe ea functioneaza.
cred ca nu e cazul de baterie,,,,,masina trecand acum de 2 ani.

ms
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine

TIBI

25 Iun 2010, 13:03

exista un DIY despre cum se inlocuiste bateria unei chei briceag,e pus de mine.
pe youtube mai exista un clip cu o cheie VW,e la fel procedura.
daca vrei sa dai 80lei la dealer(atat a dat un amic) n-ai decat,dar zic ca e mai bine sa te uiti/cauti si sa ramai cu banii in buzunar :wink:
sfat nu mai apelati la dealeri pt orice...solutiile lor sunt uneori prea costisitoare
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Miky&Bogdan
Subiect Autor

30 Iun 2010, 09:10

S-a rezolvat cu telecomanda.
10 lei (pretul unei baterii) la dealer pt ca nu m-a lasat Miky sa o desfac eu. Manopera a fost gratis. O sa caut DIY facut de tine ca sa stiu pe viitor cum se schimba. Multumesc
Eu am crezut ca s-a ars ceva sau s-a dezlipit vreun fir. E ciudat sa se consume bateria in nici 8 luni. Taicamiu are la skoda bateria de 3 ani si merge si acum de la distanta destul de mare. Probabil din cauza functiei care ridica oglinzile si geamurile se consuma mai repede pentru ca trebuie tinut apasat pe buton cateva secunde (vreo 5-10 cred)
Imagine

TIBI

03 Iul 2010, 07:14

in mod sigur asa s-a dus.
activeaza functia de inchidere la o apasare scurta(3sec)

huse piele schimbator

Miky&Bogdan
Subiect Autor

05 Iul 2010, 11:00

Poti sa dai detalii despre cum se activeaza aceasta functie? Inca nu am luat manualul si vad ca facelift-ul are tot felul ce combinatii ciudate. De ex. pentru follow me home trebuie sa dai faza lunga inainte sa scoti cheia din contact (sau ceva de genul asta).
Imagine

CIOBY R H U

08 Iul 2010, 10:29

nu trebuie neaparat sa dai faza lunga;)si eu am functia asta si mere si pe faza scurta.sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

Tibiking90

03 Oct 2010, 23:12

am si eu o intrebare? ... as putea cumva sa modific din telecomanda sau din calc de bord ... cand apas pe cheie ca sa o inchid sa se inchida automat si oglinzile? ... fara sa mai astept cateva secunde.... deci sa se plieze instantaneu cand apas pe buton as avea cum ?

Cosmin
Admin

06 Oct 2010, 12:59

Nu.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

TIBI

06 Oct 2010, 19:50

Eu stiam ca e un modul(se monteaza ulterior) la anumite alarme auto.
Faza cu pliatul oglinzilor din cheie nu o inteleg...ai buton dedicat pt asa ceva in consola.

huse piele schimbator

AlexT

11 Sep 2011, 01:41

Ok, am cautat si am cautat si am citit si tot am citit ... si sunt multe topic-uri in legatura cu telecomanda dar nu am gasit nicaieri nimic legat de mica mea problema:

Telecomanda functioneaza perfect sa zicem, din orice unghi al masinii pot inchide sau deschide masina dar asta doar de la 2 - 3 metri maxim! Stiu ca veti spune schimba bateria pentru ca e dusa, problema e ca bateria nu e dusa si am si schimbat bateria si aceeasi poveste. Solutiile electricianului meu au fost 2 si anume: 1. Te duci la reprezentanta si comanzi o cheie noua sau 2. si acum imi cer scuze ca e 2:40 si am un mic lapsus mi-a spus sa "fur" o cheie de la o alta masina ca a mea sau de la un sharan, in fine, pentru ca se presupune ca face figuri nu stiu ce releu sau ceva de genu.

Idei colegii?

Edit: acum am vazut ca thread-ul e la categoria Probleme 1P si eu am 1M :-s, sorry :D
Seat Leon Negru ca Taciunea, 2004 1,6 105 CP

NT 08 CXD

http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=134&t=10820