Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Spybari
Subiect Autor

Fraude internet

10 Iun 2010, 23:14

Destul de complex acest subiect, dar sa va povestesc cum cineva apropiat a patit-o in aceastra seara mai exact i s-au furat dintr-un cont in jur de 1350 de dolari. culmea este ca am aflat cum ca toate operatiunile de transfer s-au facut de pe ip-ul meu, eu nici macar nu eram acasa. Ulterior am scanat calculatorul si am gasit instalat infocard.exe.vir. problema este ca banuiesc o persoana dar nu am dovezi, situatia este destul de complicata in acest sens. M-am implicat in rezolvarea situatiei si am dat telefon la compania din strainatate unde era creat contul, m-au tinut 40 de minute la telefon ca pana la urma sa imi zica, ca in 2-3 zile aflu raspunsul investigatiei de frauda. Problema este ca persoana care a facut tranzactiile si-a transferat banii la el in cont si mai mult ca sigur sunt deja scosi de la atm sau poate transferati mai departe ca sa li se piarda urma. 99% cred ca sunt niste bani pierduti. Cel mai mult ma afecteaza ca s-au facut tranzactiile de pe ip-ul meu. in fine asta e, concluzia e ca Mare grija cu ce primiti in calculator sau cine umbla..."do not trust anyone".
Opel Vectra 1.6 101 Cp Hatchback
Think global,not local!

cipoc25

Re: Fraude internet

11 Iun 2010, 00:12

Cum adica l-ai scanat si cum ti-ai dat seama ca programul acela a fost de vina?Cu ce l-ai scanat ?
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Iun 2010, 00:18

ma intereseaza si pe mine subiectul. macar poti spune despre ce banca e vorba (unde avea pagubitul cont) ? ma rog, sper sa nu se interpreteze gresit (sau sa apara informatii pe aici ce ar putea fi folosite de "baieti destepti" cu idei noi)...

intreb pt ca si eu folosesc foarte des internet bankingul. pt ca banuiesc ca de acolo s-au luat banii. sau e vorba doar de furat numar CARD si CVV2 de pe spate ?

* am un dispret enorm pt utilizatorii tipici ai acestor metode. de obicei sunt cocalari umblati un pic pe la sali de Icafe, si care se cred pui de hackeri (gen bahoi care sparge parole de yahoo, etc). de fapt metodele astea au fost inventate cand ei se incaltau cu fesul si se jucau in nisip in curtea gradinitei cel mai probabil, dar lor li se pare ca sunt cei mai tari spargatori de coduri si parole...
in fine, ce e mai nasol e ca inca se mai pica in astfel de plase. dar din ce stiu eu, pentru tranzactiile online exista o perioada de gratie in care pot fi anulate (in anumite conditii) daca sunt descoperite la timp.
Ultima oară modificat 11 Iun 2010, 00:22 de către gamer555, modificat 1 dată în total.

Spybari
Subiect Autor

11 Iun 2010, 00:19

Am folosit un antivirus, care l-a gasit. Am vorbit cu cineva si mi-a zis ca mi-a fost citita tastatura.
Think global,not local!

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Iun 2010, 00:24

probabil e vorba de un clasic keylogger... asta e, ai grjia de acum inainte. nu opriti niciodata antivirusul si firewallul si mare atentie la ce downloadati sau ce chestii instalati si mai ales de unde (de pe ce site).

Spybari
Subiect Autor

11 Iun 2010, 00:26

gamer555 scrie:
ma intereseaza si pe mine subiectul. macar poti spune despre ce banca e vorba (unde avea pagubitul cont) ? ma rog, sper sa nu se interpreteze gresit (sau sa apara informatii pe aici ce ar putea fi folosite de "baieti destepti" cu idei noi)...

intreb pt ca si eu folosesc foarte des internet bankingul. pt ca banuiesc ca de acolo s-au luat banii. sau e vorba doar de furat numar CARD si CVV2 de pe spate ?

Este vorba de un cont din strainatate, nu are legatura cu romania tocmai de aceea am zis suma in dolari. Am vorbit cu cineva care mi-a zis ca nu sunt sanse sa ma poata ajuta politia deoarece banca respectiva nu are legatura cu romania...si este destul de greu de dovedit toate aceste lucruri...sanse nule de a se rezolva ceva in acest caz.
Think global,not local!

cipoc25

11 Iun 2010, 00:36

In cazul meu,daca cineva ar incerca sa ma fraudeze...deci sa cunoasca toate datele cardului meu la efectuarea oricarei tranzactii ar trebui sa treaca de 3d secure ceea ce nu prea e posibil deocamdata.Deci la finalizarea oricarei tranzactii banca ta trebuie sa iti deschina o noua fereastra 100%secure unde trebuie sa te autentifici cu codul de shopping secure sau pinul tau de la card.Cel putin asa am eu la Mastercard cu chip.
Thx
Leon 2.0 TDI,stylance 178cp