Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

acatalin
Subiect Autor

Modificare audio stock

10 Iun 2010, 23:09

Salut! Vreau si eu niste pareri in legatura cu muzica de pe ibiza. Am cd-player Alana si difuzoare stock in cele 4 usi + tweeterele. Ce as putea sa fac pentru a imbunatati muzica fara a schimba cd-playerul? Daca schimb doar difuzoarele are vre-un efect? Sau imi trebuie si altceva gen amplificator? Daca dau la maxim distorsioneaza destul de mult si se simte ca ar vrea niste difuzoare mai capabile, dar nu stiu daca este suficient..
SEAT IBIZA 1.4 16V 101CP

marian_iam
V.I.P.

Re: Modificare audio stock

11 Iun 2010, 07:43

vezi ca distorsionarea sa nu fie si de la playerul original ...
cel mai bine schimbi boxele ... apoi, daca nu esti satisfacut de sunet, schimbi si playerul!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

cornelius

11 Iun 2010, 09:07

in 99% din cazurile de distorsiune, vina este a playerului, nu a difuzoarelor.
adica, puterera se amplificare e mica la player, fata de cat pot boxele sa tina si atunci apare distorsiunea.
schimba pentru inceput boxele, vezi daca se intampla acelasi fenomen si daca da, stii ce ai de facut: schimbi si playerul.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

DIP

11 Iun 2010, 10:05

sal. nu te supara , ce dimensiune au difuzoarele din usile din spate?
Ultima oară modificat 11 Iun 2010, 11:05 de către marian_iam, modificat 1 dată în total.
Motiv: foloseste functia cautare
Furia GRI....1.4 16V - 75 caluti frumosi

cornelius

11 Iun 2010, 10:09

17 cm, sau mai exact 16.5 cm.
Seat Cordoba 2006

ImagineImagine

acatalin
Subiect Autor

11 Iun 2010, 10:50

Eu nu as vrea sa schimb playerul pentru ca as strica aspectul masinii si sper sa fie de ajuns daca schimb boxele. Mie mi se pare ca playerul are destula putere de amplificare si boxele nu fac fata de la un anumit volum. Eu pot sa ascult muzica fara sa distorsioneze pana pe la 24-26 cam asa depinde si cum am setat bass-ul, si volumul maxim e la 46. dar daca ai fi cum ai zis tu cornelius sa fie de la player ca nu amplifica suficient poate ar merge sa montez un amplificator, nu?
SEAT IBIZA 1.4 16V 101CP

cornelius

11 Iun 2010, 11:00

catalin, daca acum pe masina ai boxele originale si pui un amplificator, cum ai dat muzica mai tare, o sa te trezesti cu difuzoarele in masina.
repet, schimba intai boxele, vezi cum se comporta. insa, distorsiunea apare cand, etajul de amplificare al playerului, este mai mic decat difuzoarele, adica spre exemplu daca playerul are 4 x 15 w reali si difuzoarele, sa zicem 35-40W ( nu batem campii cu puteri de gradinita de genul 100 sau 150 W), playerul va incerca sa ajunga difuzoarele si atunci, va consuma mai mult curent, apar varfuri de putere anormale pentru capacitatea lui si de aici distorsiunile.
Seat Cordoba 2006

ImagineImagine

andrei.27kim

11 Iun 2010, 15:23

ii dau dreptate lui cornel ... eu pe masina mea am in portierele fata difuzoarele stock iar pe spate am montat un set Infinity, dif'urile fata distorsionau mai tare cu cd playerul cu care a venit masina (sony a250) decat cu cel pe care lam montat eu acum gt55ip din cauza ca acesta are o amplificare mai buna si se apropie de puterea nominala a difuzoarelor. Spre exemplu mie imi place mai mult cum se aud difuzoarele stock(30-40w habar nam cat au) decat cele Infinity care au o putere nominala de 90W (astea distorsioneaza cand reglez bassul mai sus).
Un baiat care il cunosc si comercializeaza scule audio mia spus odata ca un sistem bun incepe de la player si tind sai dau dreptate
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Dunky

12 Iun 2010, 15:13

andrei.27kim scrie:
ii dau dreptate lui cornel ... eu pe masina mea am in portierele fata difuzoarele stock iar pe spate am montat un set Infinity, dif'urile fata distorsionau mai tare cu cd playerul cu care a venit masina (sony a250) decat cu cel pe care lam montat eu acum gt55ip din cauza ca acesta are o amplificare mai buna si se apropie de puterea nominala a difuzoarelor. Spre exemplu mie imi place mai mult cum se aud difuzoarele stock(30-40w habar nam cat au) decat cele Infinity care au o putere nominala de 90W (astea distorsioneaza cand reglez bassul mai sus).
Un baiat care il cunosc si comercializeaza scule audio mia spus odata ca un sistem bun incepe de la player si tind sai dau dreptate

mare dreptate are baiatul ala eu aveam un cd pioneer entrylevel pe doua pioneer de 17 pe usile fata si 2 ovale kenwood pe tavita din portbagaj si acum am un Sony cdx-gt828 pe aceleasi difuzoare si diferenta de sunet este foarte mare cineva ma intrebat daca mi-am pus subwoofer poti incerca si cu un set de difuzoare calumea si apoi te hotarasti ce faci ma-i departe
Viata-i grea dar trece!