Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

chelul
Subiect Autor

Masina vanduta,inca pe numele meu - ce sa fac?

09 Iun 2010, 22:35

Am nevoie de un sfat, idee, lamurire... nici nu stiu cum sa-i zic.
In decembrie 2008 am vindut o masina. Cumparatorul m-a rugat sa facem actele de transdriere la notariat mai incolo, in ianuarie ca vin sarbatori etc. etc... Am facut un act intre noi si eu ca timpitul, i-am dat actele masinii si... dus a fost. De un an si jumate tot dau telefoane, ma rog de el sa facem transcrierea. De fiecare data ma minte si cu asta ramin. Mai platesc si impozitul!!
A mai patit cineva asa ceva? sau sint singurul fraier de pe aici. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa-l conving, sau mai bine sa-l pot obliga sa facem transcierea?
multumesc
Ibiza 2008; 1,2 benzina+GPL Drum cu asfalt va doresc!

ionutblv
BLV SCENTS

Re: CE SA FAC?

09 Iun 2010, 22:48

dute peste el !

chelul
Subiect Autor

09 Iun 2010, 23:25

M-as duce peste el, dar sint de vreo 3 ori cit el... mi-e frica sa nu-l stric :D

deyuuu
ARDELEANU

09 Iun 2010, 23:27

ameninta`l ... cu politia ..

... avand in vedere ca masina inca e pe numele tau , te prezinti la politie cu acel contract ...

daca nici asa nu merge ... dai in cap!!!

TIBI

10 Iun 2010, 07:06

si eu m-as duce peste el,as aparea pe usa ca la emisiunea ''surprize,surprize''...eventual pune pe mobil melodia aia ca sa nu se sperie prea rau.
sa nu-ti faca amenzi,sau mai rau accident...ca atunci chiar o sa ai de umblat si dat explicatii
multa bafta
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

florentz12

10 Iun 2010, 09:01

Foarte simplu...din cate stiu eu un contract de mana nu e foarte valabil in instanta. Ii dai un termen de x zile in care sa se prezinte sa isi transcrie masina, in cazul in care nu apare faci plangere la politie ca ti s-a furat masina...
Drive safe

Cosmin
Admin

10 Iun 2010, 09:17

Un contract de mana (act sub semnatura privata se numeste) e perfect valabil in instanta pt. situatiile in care legea nu prevede folosirea altor forme ale actului. De obicei, forma autentica (la notar) e prevazuta pt. o anumita categorie de bunuri (imobile, in general).

Actul pe care l-ati semnat e perfect valabil, insa obligatia ta, ca vanzator era sa mergi la organele de evidenta (politie) sa soliciti radierea de pe numele tau. Sau, macar sa fi scris pe certificatul de inmatriculare numele noului prorpietar si data instrainarii. Foarte putin lume stie ca exista pe certificat mentiunea asta. Te scuteste de multe necazuri ulterioare.

Eu i-as explica individului foarte frumos sa se prezinte pt. radiere / reinmatriculare. Ameninta-l ca o sa dai masina ca fiind furata.
Macar banii (contravaloarea masinii) i-ai luat? Sau si aia trebuie sa ii primesti?
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

chelul
Subiect Autor

10 Iun 2010, 10:08

Banii pe masina i-am luat. Sint fraier nu idiot! Cu scrisul pe talon stiam , dar asta presupunea ca in 30 de zile expira trebuia sa o transcriem, dar m-a rugat sa-l pasuiesc pina aproape 2 luni. Ce sa fac, am pus botul, asa de inima mare si acum imi pare rau. Orice fapta buna va fi pedepsita...
Nu pot sa dau masina furata daca i-am dat si cartea de identitate a masinii Macar banii pe masina i-am luat! Sint numai fraier nu si idiot. Stiam ca trebuie scris in talon dar m-a rugat sa nu... ce mai am pus botul.
Ultima oară modificat 10 Iun 2010, 11:08 de către marian_iam, modificat 1 dată în total.
Motiv: foloseste functia de edit cand scrii mesaje consecutive

Cosmin
Admin

10 Iun 2010, 12:30

Mda..atunci trebuie sa astepti..sau sa-l fortezi..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

aLeXx
LowRider

10 Iun 2010, 13:32

pai daca dai masina furata si le spui ca aveai actele in masina.... oricum pe ele apare numele tau.... le spui ca a furat o cu tot cu acte...

sa speram ca o sa se rezolve toata incurcatura asta
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

bv10ptz
ingineru

10 Iun 2010, 20:19

E simplu.Te duci la judecatorie,la registratura ,si il intrebi pe judecatorul de servici ce poti face si-ti va explica el.Depui o cerere si instanta il va cita pe cumparator.Daca nu se prezinta masina se va radia din oficiu.Intreaba acolo.In principiu se rezolva.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Krondet

11 Iun 2010, 09:01

1.NU este nevoie de act notarial pentru vanzarea masinii. actul de mana este suficient. Dar, pentru organele statului este necesar formularul dactilografiat (pentru neschimbare)
2.Daca nu exista act, pe formular, iar organul de politie si cei de la impozite nu te primesc cu actul de mana....calea de urmat este Actiune in instanta (judecatorie) pentru a se contata faptul vanzarii si a se da o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act de vindere-cumparare...procesul dureaza...functie de instanta. taxa de timbru este relativ modica (si, urmeaza a fi recuperata pe spinarea paratului cumparator).
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

liviu12s

11 Iun 2010, 11:02

Ai pm ... sper sa iti fie de folos ! alte detalii pe pm..
Leon 1M Sport FR KIT 1.6 16V Bifuel

Bamse
Moderator

21 Iul 2010, 22:41

liviu, de ce nu zici si aici ce sa facaa, poate avem nevoie vreodata de informatiile de acest gen
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

liviu12s

Re: Masina vanduta,inca pe numele meu - ce sa fac?

22 Iul 2010, 19:54

Trebuie facuta o cerere de chemare in judecata ,dupa ce se obtine hotararea definitiva judecatoreasca de radiere , se poate radia autoturismul de la Organul Fiscal(primarie) , tot cu aceeasi hotarare se instiinteaza Politia Rutiera!
Leon 1M Sport FR KIT 1.6 16V Bifuel