Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

lacv72
Subiect Autor

inele de centrare

08 Iun 2010, 21:48

Mi-am cumparat un set de jante noi,aproximativ de o luna,ca sa montez cauciucurile de vara .Le-am pus saptamana trecuta ,prin oras s-au comportat bine.Am avut un drum la Bucuresti si peste o anumita viteza de deplasare masina incepea sa se scuture ,sa trepideze destul de tare.Am intrebat mecanicul care m-ia pus jantele care e problema,el mi-a dat jos o janta ,a scos inelul de centrare din janta , l-a pus pe butucul masinii si atunci a observat si el ca inelul nu se potriveste perfect pe butuc,are un joc destul de serios.Le-am dat jos pe toate si toate au aceeasi problema.Am dat telefon la firma de la care am cumparat jentile,o firma din bucuresti,sa le spun despre problema mea.Raspunsul lor a fost ca sunt pe piata de nu stiu cati ani si eu sunt primul care le-a zis asa ceva ,ca ei au trimis inele care se potrivesc la grupul vag.Ei bine ,la mine nu se potrivesc.Astazi mi-am pus la loc jentile originale si masina merge glont fara cea mai mica trepidatie,am incercat-o afara din oras.De la firma cu jantele m-au intrebat cat am masurat eu cu sublerul,ca-ti mm inelul,ca-ti mm butucul.In primul rand eu nu sunt lacatus ca sa ma pricep la asa ceva,in al doilea rand eu am dat banii pe ceva si ma astept sa il pot folosi nu sa incep sa masor cu sublerul o piesa care trebuia masurata de firma care o produce si mai apoi de cea care o vinde.Mentionez ca este vorba de aproximativ 0,5 mm jocul inelelor asa ca eu cred ca este greseala de fabricatie.
Seat Leon Cupra 2009

nmihai67
Michel-Angelo

Re: inele de centrare

14 Iun 2010, 02:55

nu este nici o greseala de fabricatie, ai primit unele gresite
du-te si schimba-le daca ei sunt sigur ca merg, apoi mai vezi, ce naiba sunt doar niste inele.

Ai fost la Lasa?
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

frodoz

15 Mar 2011, 00:16

ca sa nu mai deschid inutil alt post...eu am luat jantele sh si nu mai avea inele de centrare...din cate am auzit...posibil sa fi auzit prostii..inelele de centrare din plastic sunt o prostie pt ca se incalzesc si devin casante in cateva mii de km..voi ce stiti? si care ar fi preturile? sunt interesat si de astea de plastic dar si de unele facute la strung din teflon...
"The faster you go, the bigger the mess"

BOGY26
Bogdan

15 Mar 2011, 00:56

Am luat si eu niste jante SH si aveam 3 inele originale si unul dintr-un plastic de proasta calitate..aici in Craiova este un strungar care face inele dintr-un material de plastic foarte dur..am dus inelul original si am comandat 4 bucati, 10 ron/bucata..au iesit la fel ca cele originale(ca dimensiuni) si sunt foarte ok...daca stiti vreun strungar bun mergeti cu masina la el si va sti el ce sa masoare...