Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

zengy
Subiect Autor

Problema schimbator

07 Iun 2010, 20:38

Astazi am observat un neajuns la schimbatoru de viteze din pacate, nush ce-mi veni sa apuc maciulia si sa incerc sa o rotesc spre stanga, dreaapta...am avut o mare surpriza sa constat ca nu sta fix schimbatorul, are o toleranta / un joc cam de 1 cm spre stanga / dreapta, adica ca si cum as desuruba/insuruba maciulia... am pus mana prin piele sa vad daca se misca si axul schmbatorului sau era vb doar de maciulie, se invarte maciulia cu tot cu ax, deci nu maciulia e problema, practic e foarte deranjant acuma ca stiu, am mereu tendinta sa rotesc maciulia, ati mai patit asa ceva? E ceva standard la o cutie de viteze sau din nou ma paste o mica problemutza cu masinutza?

supuranvlad

Re: Problema schimbator

08 Iun 2010, 20:57

si eu am remarcat chestia asta!!!pai pana la urma sunt doar masinarii,e normal sau aibe mici scapari.Sfatul meu ar fi sa nu le mai tot rotim ca poate ne facem ferictii castigatori ai unei excursii la service!Am vazut pe un 1P la 90 000 km la fel facea so,,,
seat leon 1.6 102 cai(1P)

Cosmin
Admin

10 Iun 2010, 12:32

Bogdan, hai saptamana viitoare si ne uitam la ea. Desfacem mansonul si vedem exact ce si cum se misca.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

zengy
Subiect Autor

10 Iul 2010, 12:05

Salut,

era colierul slabit, s-a schimbat cu unul nou cu prindere mai buna, sta fix acuma :)

TIBI

10 Iul 2010, 21:52

zengy scrie:
am pus mana prin piele sa vad daca se misca si axul schmbatorului sau era vb doar de maciulie, se invarte maciulia cu tot cu ax

husa schimbatorului NU e din piele,e o musama ordinara.
am desfacut o gramada de maciulii din gama vag,dar nu am sesizat vreodata aspectul mentionat de tine.
sa nu fie o falsa impresie si oricum prin ''piele'' nu poti verifica...e orbeste si nu e cert.
vezi ca e facut de mine un DIY in care explic cum se da jos rama,husa,nuca.le salti in sus si asa poti verifica exact.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

zengy
Subiect Autor

11 Iul 2010, 11:45

Tibi, ai dreptate nu se misca axul cu totul, doar nuca... din cauza ca, colierul cu care era prinsa de ax s-a slabit si nu mai "face fata" daca nu gresesc era un colier care nu avea surub, l-au schimbat cu unul cu surub...nu ar trebui sa mai apara probleme!

TIBI

11 Iul 2010, 13:20

e un colier care are intr-o parte o ''bucla'',sa- i zic asa,nu?
eu nu mi l-am mai pus dupa ce am schimbat husa.daca apesi pe maciulie pana face clanc nu ai probleme.
tija levierului are niste zimti,iar sub ei este un ''sant'' pe care trebuie sa intre partea de plastic a maciuliei
colierele originale sunt de unica folosinta,banuiesc ca pot fi inlocuite cu succes cu unele clasice de dacie

huse piele schimbator

Sylver

11 Iul 2010, 16:42

nu mai e asa maciulia. Mai stii, ca te-ai uitat la mine la schimbator (la meeting-ul de la PBV2) si ai zis ca nu e ca la tine. Si eu am versiunea 2009; la facelift am vazut ca maciulia arata la fel ca la masina mea.
Black Leon benzinar

TIBI

11 Iul 2010, 21:54

uitasem ca are alta nuca leonul fl
mea culpa

huse piele schimbator