Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15

ace117
Membru Fondator

18 Iul 2008, 15:07

La mare! :lol: :lol: :lol:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

luci&dana
VIP

18 Iul 2008, 21:53

ace, facem schimb macar un an? m-am saturat de mare...tu la mare si eu la munte?...dar schimbam si masinile daca e.... :D :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

ace117
Membru Fondator

19 Iul 2008, 10:20

:lol: :lol:
Interesanta oferta! :)
Ne bagam in programul "Schimb de mame"...,nu? :lol: :lol:

Imagine Imagine

luci&dana
VIP

19 Iul 2008, 10:21

schimbam doar mamele. dar ne pastram nevestele!!!!!!! :D :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

ace117
Membru Fondator

19 Iul 2008, 10:24

:lol: :lol: Sa vedem ce zice mama! :wink:

Imagine Imagine

razmih

14 Sep 2008, 00:05

Am fost azi intr-o calatorie pana la lacul sf. Ana (plecare din Bucuresti).
Drum OK pana la Brasov (traversand Ploiestiul prin oras, centura este in lucru), de la Brasov pana la lac crima.
Drum foarte denivelat Brasov- Sf Gheorghe-Bixad.
Din Bixad pana la lac e un drum minunatie, pentru a te bucura de masina, asta prin configurare pentru ca in realitate e zob. Drumul este foarte virajat si iti poate oferi multe placeri in ce priveste condusul sportiv, dar suspensia sport in combinatie cu gropile din asfalt iti sparge rinichii (sa nu mai vorbim de plasticaraia masinii). Lacul te face sa te relaxezi, sa uti de ce ai patimit pana acolo, problema este ca trebuie sa reiei tot chinul pentru intoarcere.
Inca un lucru deosebit detinut de tara asta si oferit intr-un mod care te scarbeste.

In scurt timp sper sa refac drumul Brasov-Sighisoara (facut acum 11 ani). Sper sa am doar senzatii de relaxare/placere.

razmih

13 Oct 2008, 09:31

Sambata am tras o fuga pana la Sighisoara. La intoarcere am urcat pana la cetatea Rupea.
Intre Brasov si Rupea de vis. Pe toata zona montana nu am avut o masina pe sensul meu si cred ca vreo trei din sens invers. Am alergat masina de parca eram la raliu. Drumul este foarte bun, nu tu gropi nu tu denivelari. Si in multe viraje drumul se sparge in doua benzi. Masina e beton, sta pe drum foarte bine, iar rampele nu le simte deloc, accelereaza de parca ar fi in plan orizontal. Cred ca putea mai mult masina dar mi-a fost frica, nu stiu limita la care supra ori subvireaza (nu amajuns in situatia asta pana acum). Viteza de mers a fost intre 100 si 160 km/h. Am mai mers eu pe drumuri virajate dar din motive de drum prost sau alte masini in fata mea nu am putut sa duc masina la viteze asa de mari.

Recomand acest traseu pentru a va bucura de masina.

Nicky

13 Oct 2008, 14:04

Recunosc ca pe serpentine, imi place diesel-ul. Si portiunea Valcea-Pitesti e interesanta cand e libera, dar nu prea ai privelisti de vis.

Pe Transfagarasan nu merita, ca e spart ca toate visele (vise in care e implicata si Loteria Romana, nu altele).

Foarte mult mi-a placut Godeanu (Baia de Arama - Baile Herculane), dar eram cu vechea masina, Symbol 1.5dci, 80CP.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

dogbv77

Re: plimbare prin tara

10 Dec 2008, 20:59

Pare-se ca rubrica asta s-a inchis pe timp de iarna...

Atunci...eu fiind mai nou in club o sa fac o revizuire a traseelor de vara asta (si nu numai):

1. Primul drum facut de Bibita mea a fost: Brasov - Cluj - Oradea, o saptamana la Felix - Baia mare ... apropo...poarte de intrare la Metro Baia Mare este in stil maramuresan, iar Selgros in Oradea este bilingv Rom - Ung, apoi: Maramures traversat in zi de duminica cu toti satenii gatiti in straie de sarbatoare...o minunatie!, din Maramu, am trecut la ctitoriile lui Stefan, toate, dar absolut toate merita vazute...fiecare are farmecul ei si istoria ei... innoptare la Putna care zic eu este cea mai mareata dintre toate manastirile, din Putna a urmat: suceava, piatra neamt, tg neamt, humulestii lui creanga, cheile bicazului, sovata, sighisoara si inca o saptamana de relaxare la medias (prietena era din oras). Asta se intampla chiar in primii 3500 km de viata ai Bibitei... O minunatie de traseu, o minunatie de SEAT, care s-a invatat de la inceput cu toate drumurile posibile din tara noastra, si acum, la un an jumatate de atunci, nu stramba din nas nici pe autostrada, nici pe macadam...

2. Toata vara asta a lu' 2008 week-end-uri pline de mini-excursii (toate cu plecare din Brasov): -- Targoviste (oras micut, curatel, care duce pe umeri povara istorica a Turnului Chindiei)
- Transfagarasan cu intoarcere pe Valea Oltului (traseu regulat de vreo 3 ani incoace)
- Vulcanii Noroiosi (drumul bun pe Siriu, priveliste minunata, merita fenomenul de vezut, mai ales ca este unic in tara si sunt doar 4 in lume!!!)
- Lacul Sf. Ana (alt traseu regulat de vreo 2-3 ani...de vazut in zona Tinovul Mohos...rezervatie naturala. Pt ajutor: http://www.miscellanea.ro/2008/08/tinovul-moho.html
- Ocna Sibiului (la 15 km de Sibiu) statiune exceptionala pt toate problemele respiratorii si reumatice acumulate in timpul iernii (si nu numai). Lacuri cu salinitate foarte mare (plutesti efectiv fara sa misti un deget), terase, camping, casute, corturi, pensiune, gazda, hotel (cu alte cuvinte orice tip de cazare pt toate buzunarele). Amatorii sa dea mesaj si dau detalii.
- Hunedoara - Deva - Alba Iulia (drum exceptional, cam aglomerat, dar de viteza). Castelul Huniazilor de vazut in Hunedoara, Zimbrii de la Hateg (la 20 km de Hunedoara), ruinele dacice ale Sarmisegetusei (la 30 km de Hunedoara). Zona incarcata puternic de urme ale civilizatiei dacice de pe teritoriul tarii noastre. Apoi Alba Iulia vazuta cu o mica abatere din Sebes (15 km), un orasel cochet, curat, cu viata de noapte, cu oameni de treaba si saritori.

Vazusem un post "cand mergem in Olanda?" sau ceva de genul...
Ei bine, am avut in plan anul acesta, dar o las pe anul viitor...cheltuiala este cam mare si ar merita facut totusi in 4 drumul (cu cel putin 2 soferi, asta ca sa poti sa faci si popasuri de vizitat o Budapesta, o Viena, un Munchen)... amatori? (BTW in Olanda am fost anul acesta o saptamana: MERITA!!!)
New Ibiza 1.4 86 cp PearlOrange
Imagine

Ovi_King
The King

12 Dec 2008, 08:52

recomand o plimbare pana la barajul paltinu in judetul prahova.Mi s-a parut foarte interesant drumul si acolo aveti parte de o priveliste deosebita.Nici distanta nu e mare asa ca merita sa mergeti pana acolo vara mai ales cu un gratarel :D:D:D
Imagine

Imagine

Imagine

P.S. 3 poze ca sa va faceti o idee!

Toate cele bune!!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

PapaGiorgio
D U D U

12 Dec 2008, 09:55

Intr-adevar, zona este super din toate punctele de vedere, mergeti la vara daca aveti ocazia. Eu am fost acum 2 ani ultima data, nu mai stiu care este starea drumului. :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

BALTAZAR2003
Moderator

13 Dec 2008, 11:33

Salut.
Asa este a fost super la paltinu, dar nu mai merita.
Mai ales ca de anul asta sa restrictionat si mai mult accesul la apa, au ingradit toti ciudatii malul lacului si nu se mai poate ajunge la apa decat in zona de mijloc, unde se aduna manelistii si sunt munti de gunoaie.
Drumul este foarte prost, cratere multe si mari, de nu ai ce sa ocolesti.
Se putea pescui, pana anul asta cand sa restrictionat si asta, oricum era doar bibanel si din povesti crap.
Era zona mea preferata de gratar, dar cred ca nu o sa mai urc sus la baraj si o sa raman pe albia doftanei, unde se aduna multa lume cu corturile.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

razmih

13 Dec 2008, 22:25

Am fost de doua ori la Paltinu anul asta. Drumul nu este asa de rau, iar de unde incep serpentinele este chiar bun (cu exceptia a cateva zone, vizibile de altfel), din pacate este prea scurt, nici nu am apucat sa trag de masina ca s-a terminat. Ce nu am inteles este faptul ca pe harta arata ca drumul duce pana la Brasov, dar la un moment dat se termina asfaltul, navigatorul imi arata doua zone de drum necunoscut (banuiesc fara asfalt) dar nu si lungimea lor, asa ca dupa vreo 3-400 m m-am intors.

Oricum este un peisaj care merita vazut.

PS: Cred ca ar fi bine de facut un topic unde sa recomandam drumuri virajate, care merita parcurse.

BALTAZAR2003
Moderator

13 Dec 2008, 22:59

Nimic de reprosat peisajului, este super, cu o conditie, sa nu te uiti pe jos, ori sa intri in padure ca ai dat de o mare buda publica.
Asfaltul se termina la traisteni...parca, daca ai masina de teren poti sa ajungi la brasov, iese undeva la sacele.
Dar merge sa o iei la stanga in Tesila si apoi Secaria si Comarnic, unde iesi exact la fabrica de ciment.
:D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ace117
Membru Fondator

14 Dec 2008, 20:55

Mi se pare interesant, mai ales ca se ajunge si la Brasov.
Trebuie sa incerc acest traseu, primavara cu Suzie! :wink:

Imagine Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15