Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

fireman
Subiect Autor

Toledo Reference 1,9

28 Mai 2010, 16:42

Buna ziua dragi posesori de Seat Toledo 1,9 model 2006,observ foarte putine postari de informatii privind acest model pe care l-am achizitionat acum cateva zile.
Cateva intrebari care nu le gasesc raspunsul,poate ma ajutati dumneavoastra--
1. Cam la ce suma ma poate duce schimbarea chitului de distributie?
2.Am o singura cheie tip briceag,propietarul mi-a spus ca a 2 -a nu o ma gaseste,se poate face alta ,unde si cat mar costa?
3.Ce ulei se poate folosii ?
4.Cine ma poate ajuta cu o carte tehnica tradusa online?
Daca nu v-am plictisit atunci imi cer scuze ca o sa fiu pe viitor mai insistent ,va multumesc

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: Toledo Reference 1,9

31 Mai 2010, 11:33

1. pretul exact il afli intreband la mai multe serviceuri. daca vrei sa iesi mai ieftin, iti poti cauta kitul la unul din magazinele de piese (nu fac recomandari sa nu se considere reclama, dar gasesti destule dupa un search rapid pe google), apoi montajul il faci intr-un service ales de tine (ieftin si bun :tongue )
2. da, se poate face alta, doar la dealer seat (tot acolo o si codeaza si pe cea noua si cea veche). la fel, te interesezi la mai multi dealeri, vezi unde iti convine pretul si termenul de executie, si go 4 it
3. ai mai multe variante, cel mai bine urmezi sfatul unui mecanic experimentat. bineinteles, trebuie sa respecte standardele pe care le gasesti in cartea masinii (aia pe care nu o ai deocamdata :lol: ). alta varianta e sa te duci la fel pe un site de piese, completezi datele masinii si vezi ce optiuni ai, sau intrebi direct la magazine / dealeri.
4. aici nu te pot ajuta, cauta pe forum daca exista sau prin alte parti. incearca la userul ghita_celofan sa vezi daca are cartea

fireman
Subiect Autor

02 Iun 2010, 06:35

Multumesc mult pentru sfaturi,si astept orice informatie care ma poate ajuta

fireman
Subiect Autor

17 Sep 2010, 08:45

Acum cateva zile mi-a aparut iconita airbag la bord,am fost la tester a sters eroarea dar a aparut din nou,mi sa mai spus ca s-ar putea sa fie din cauza benzii airbag-volan sau cam asa ceva,ma poate lamurii cineva?
Va multumesc

dany19940
Moderator

17 Sep 2010, 13:46

Banuiesc ca te poate ajuta cineva, dar ar fi util pentru toti daca ai posta in profil si orasul din care esti. Plus ca era si mai util daca postai exact eroarea aparuta. Asa doar presupunem.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...