Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

djgaby11
Subiect Autor

PROBLEMA LUMINI BUTOANE GEAMURI CLIMA ETC

25 Mai 2010, 11:28

Salut am un leon m1 din 2001 si am o mica problema cu el. Nu se aprind butoanele de la geamuri si nici de la clima nici lumina din bord nu merge sa o dau mai mare sau mai nica. Stie cineva de la ce ar putea fii??? Si scuze daca nu am postat unde trebuie. PLS help...
CT11HGM
viewtopic.php?f=134&t=9621
Seat Leon 1M/AUS/ 1,6/16V /105CP ALBASTRU

djgaby11
Subiect Autor

Re: PROBLEMALUMINI BUTOANE GEAMURI CLIMA ETC

03 Iun 2010, 19:03

Nu stie nimeni de la ce ar putea fii???
CT11HGM

dany19940
Moderator

Re: PROBLEMALUMINI BUTOANE GEAMURI CLIMA ETC

03 Iun 2010, 21:28

Vezi mai intai daca iti intra tensiune in regulatorul de lumini din dreapta bordului. Daca da, atunci regulatorul e stricat. Daca nu ai tensiune, atunci nu iese din comutatorul de lumini.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

djgaby11
Subiect Autor

Re: PROBLEMA LUMINI BUTOANE GEAMURI CLIMA ETC

04 Iun 2010, 11:44

Se aprinde doar Butonu ala mare rotund de unde pui (Poziti/Faza Scurta Si Ceata) In rest nimic deci ce ar fii stricat? Sau unde sa caut problema???
CT11HGM

dany19940
Moderator

05 Iun 2010, 16:24

Pentru inceput, ia imprumut de la vreun prieten " Butonu ala mare rotund de unde pui (Poziti/Faza Scurta Si Ceata)" si vezi daca-ti merge cu el. Daca merge, e OK. Daca nu, ia si butonul ala de unde reglezi intensitatea luminilor in interior(bord, butoane, etc.). Vezi cum se manifesta dupa. Poate gasesti ce este defect.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

djgaby11
Subiect Autor

06 Iun 2010, 13:28

Atasez pozele astea sa aveti idee despre ce vb cu ce merge si ce nu. Ce e incadrat cu rosu E functional si cei cu gri nu merge.
http://img411.imageshack.us/i/img0106gd.jpg/
http://img94.imageshack.us/i/img0107o.jpg/
http://img16.imageshack.us/i/img0108ha.jpg/
http://img63.imageshack.us/i/img0109z.jpg/

Astept Ceva solutii sa unblu direct la problema.
CT11HGM

dany19940
Moderator

07 Iun 2010, 08:53

Ce solutii mai vrei? Ai facut vreo masuratoare asa cum ti-am scris mai sus? Prin retea nu poate nimeni sa-ti rezolve problema. Fa ceva masuratori, sau un electrician auto daca tu nu stii si apoi mai posteaza, te rog. Mai intai vezi daca pe firul gri/albastru din regulatorul de intensitate a luminii iti iese ceva tensiune. Apoi vezi daca iti vine tensiune pe firul gri. Daca nu vine, verifica siguranta 3, de 5 A.

florineatza
de_vis

14 Iun 2010, 05:47

djgaby11 scrie:
Salut am un leon m1 din 2001 si am o mica problema cu el. Nu se aprind butoanele de la geamuri si nici de la clima nici lumina din bord nu merge sa o dau mai mare sau mai nica. Stie cineva de la ce ar putea fii??? Si scuze daca nu am postat unde trebuie. PLS help...

salut,
vreau sa iti spun ca m-am lovit si eu de problema de care te lovesti tu din cauza faptului ca am umblat prin spatele tabloului electric mai precis la comanda luminilor adica la cea de unde aprinzi pozitiile, proectoarele si farurile.... daca si tu ai umblat acolo atunci problema nu este apsolut deloc grava ;) :) este vorba de o mufa care este iesita din soclul ei si care culmea daca este scoasa exact acele luminii de care vorbesti u nu se aprind :) incearca sa verisici daca dele doua mufe de la comanda centrala a luminilor sunt bine infimte iar daca acele mufe sunt ok atunci este problema de la comanda aceea de lumini care are un defect si se poate schimba ;)
astept sa ne ti la curent cu eventuala rezolvare a problemei tale ;)
sper safie totus acea mufa si sa o rezolvi fara a ami da bani la electrician ;)

Bafta

djgaby11
Subiect Autor

14 Iun 2010, 16:20

Nu de la mufele din spate nu are cum sa fie sigur ca asa era de cand am luat masina si am scos si am bagat de vre-o 2 ori mufele alea deci cred k e o problema la blocu de lumini dak nu trebuie sa o duc la electrician.
CT11HGM

florineatza
de_vis

15 Iun 2010, 15:04

djgaby11 scrie:
Nu de la mufele din spate nu are cum sa fie sigur ca asa era de cand am luat masina si am scos si am bagat de vre-o 2 ori mufele alea deci cred k e o problema la blocu de lumini dak nu trebuie sa o duc la electrician.

ai dat tabloul electric jos??? si ai umblat la cele doua mufe???
din cate stiu si am vazut eu numai pe acolo ai acces la acel bloc de lumini.. doar daca desfaci cele 6 - 7 suruburi din cate imi aduc aminte

djgaby11
Subiect Autor

15 Iun 2010, 20:24

aaa nu am dat doar blocu de lumini jos si am unblat la cele 2 mufe de la blocu de lumini. Tu te referi la mufele de la tablou cu sigurante?? La ala nu am umblat da daca zici ca ar putea fii de la mufele alea masi baga sa desfac sa vad.
CT11HGM

florineatza
de_vis

16 Iun 2010, 19:04

djgaby11 scrie:
aaa nu am dat doar blocu de lumini jos si am unblat la cele 2 mufe de la blocu de lumini. Tu te referi la mufele de la tablou cu sigurante?? La ala nu am umblat da daca zici ca ar putea fii de la mufele alea masi baga sa desfac sa vad.

deci nu umbli la nici o mufa de la tabloul electric.. ci la cele doua mufe din spatele acestuia... cele care intra in blocul de lumini pentru ca e pusibil ca inainte sa iei tu masina.. sa se fi umblat acolo si sa nu fi pus cum trebuie acea mufa si de la trepidatii sa fi iesit.
Daca vrei si poti putem vorbi pe mess... ;)

djgaby11
Subiect Autor

16 Iun 2010, 19:47

florineatza scrie:
djgaby11 scrie:

deci nu umbli la nici o mufa de la tabloul electric.. ci la cele doua mufe din spatele acestuia... cele care intra in blocul de lumini pentru ca e pusibil ca inainte sa iei tu masina.. sa se fi umblat acolo si sa nu fi pus cum trebuie acea mufa si de la trepidatii sa fi iesit.
Daca vrei si poti putem vorbi pe mess... ;)

ok da-mi un pm cu email-ul tau si vorbim pe mess.
CT11HGM

symxx

22 Aug 2010, 21:11

am si eu o problema asemanatoare.

mi se aprind toate beculetele din bord, mai putin consola de aer conditionat. mai exact cele 3 butoane de temperatura, ventilator, si gurile de ventilatie. butoanele de AC si recircularea, asemenea nu se aprind decat daca le apas. ma gandesc ca ar trebui sa stea aprinse oricum.

nu stiu de la ce ar putea fi, avand in vedere ca asa am luat masina. am inteles oricum ca ar putea fi niste leduri arse ? daca da, cum se schimba ? sau ar putea fi altceva, vreo mufa, un firisor ?
Seat Leon 1.4 16V

dany19940
Moderator

12 Iun 2011, 21:33

din cate stiu, toate acele butoane sunt luminate de un singur bec de 1,2 sau 2 w/12v. Probabil ca acel bec sau soclul in care intra e "bolnav", de aceea se aprind cand impingi de ele. Scoate butonul central afara si acolo gasesti acel bec. Se scoate cu mare atentie cu o penseta sau un tub de cauciuc bagat fortat pe capul lui. Becul e fara soclu, are 2 sarmulite indoite pe baza lui. Se infinge in soclu mai bine sau se schimba. Incearca asa mai intai. Daca tot nu vrea, mai discutam. Butonul central am impresia ca se scoate prin tragere cu patentul, cu falcile invelite intr-o carpa sau altceva similar, pentru a nu lasa urme pe el.