Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

moga ovidiu
Subiect Autor

temperatura lichid racire

22 Mai 2010, 22:33

salutare tuturor! :D

1. tocmai m-am inregistrat in club - si bineinteles ca am si eu SEAT cu probleme
am vizitat acest forum de mult timp. Probleme cu masina le-am rezolvat cu ajutorul discutiilor de aici - dar - ceva tot nu is lamurit.
Problema e in felul urmator: la drum intins niciodata nu imi ajunge niciodata temperatura la 90 de grade. Daca ma plimb prin sat cu masina face repede 90 si sta asa cum ar fi si normal. Mda prin sat ma duc cu treapta a 2-a.. ca sunt gropi multe.. cum ies din sat.. si ma prinde asfaltu.. prinde si furia viteza.. si scade si temperatura la antigel, acu sta la 60gr.

Ma gandesc ca nu ar fi din termostat problema. Ca face 90 de grade pe circuitul mic, dar apoi.. nu mai urca veci. Ce sa fie de bai oare?

2. am citit de curand un subiect pe forum referitor la martoru rosu de la presiune de ulei. De vina a fost pompa dar nu rotile respective ci supapa ce a ramas infundata cu mazga?? in fine.. nu era tare curat uleiul, desi schimbat. Pilitura exista oricand, dar demontand baia de ulei pentru a monta pompa am vazut multe depuneri. Pompa a costat 3,5 milioane.. 9 fiind iar manopera la service 2,5. Manopera o fost scumpa

3. Seat ibiza, 2002, 1.4MPI, benzinar, geamuri electrice, aer conditionat, inmatriculat, inchidere centralizata, MP3 - 3000 EURO ? CE PARERE AVETI DE PRET ?

BALTAZAR2003
Moderator

Re: temperatura lichid racire

22 Mai 2010, 23:06

Fa o verificare pe un tester a instrumentelor din bord, este posibil sa fie defect indicatorul, din cauza gropilor, ori este posibil sa fie defecta sonda de temperatura.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Dunky

24 Mai 2010, 20:45

cred ca un test cu vag com iti va da raspuns problemelor tale apropo de ce nu-ti prezinti si tu masina intr-un topic la masina ta?
Viata-i grea dar trece!

iulian06

24 Mai 2010, 22:08

super pretul! problema s-a rezolvat?
Ofer servicii de diagnoza auto specializata,execut lucrari de mecanica pentru toate marcile din grupul VAG (VW/Skoda/Audi/Seat)