Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

andydinpitesti
Subiect Autor

Probleme GENERALE Leon 1p

11 Mai 2010, 13:35

Buna ziua fericiti posesori de Leon :) Sunt oarecum nou pe aici. Povestea sta in felul urmator :

Mi-am vandut de curand Astra mea si ma bate gandul sa imi iau O masina. Intrebarea mea este ... ce probleme generale are Leon-ul? Ideea mea este sa cumpar un Leon sau un Golf din Germania...eventual si putin atins pe caroserie..din 2005 ambele pana in 130.000 km...Nu stiu care exact sa o aleg (sper sa nu va supar cu indeciziile mele)...dar ca orice sofer prefer sa ma documentez inainte sa dau banu...Nu prea vrea sa ma apuc sa schimb turbine ambreiaje sau mai stiu eu ce...nu de alta dar stiu ca o turbina e in jur de 1000 de euro...iar in conditiile actual imi bag cam toti banii in pretul initial al masinii...

Daca aveti timp sa imi aruncati niste sfaturi as fi recunoscator! Multumesc anticipat oricum baieti (eventual si fete :D )

Bubulutza

Re: Probleme GENERALE Leon 1p

11 Mai 2010, 14:14

Seat e o masina cu personalitate...teoretic e un Golf cu alte haine...practic personalitatea ajunge sa domine masina...ba se arde un bec, ba se aprinde un senzor, ba se blocheaza un injector...pe fondul unui adevarat concert de greierasi ca intr-o frumoasa seara de vara in curte la tara! :)
ca design exterior mie imi place Seat - ca de aceea mi l-am si luat :mrgreen: , ca fiabilitate comparat cu Golf-ul cred ca banii in plus pe Golf aici isi arata valoarea!
depinde si cati bani ai...si ce anume iti doresti de la masina :roll: vrei auto-passion-explosion :mrgreen: ia-ti Seat, vrei o masina onesta si care sa isi faca treaba fara sa comenteze: ia-ti orice altceva :wink:
spor la cumparaturi si alegere usoara :wink:

andydinpitesti
Subiect Autor

11 Mai 2010, 17:40

Tocmai asta e problema! Mie imi place fff mult leon-ul ca design! Singurul impediment este ca seat-ul peste tot e mai scump decat golf-ul! Eu vreau neaparat motorina. Daca as lua golf as tinea NEAPARAT sa iau un 2.0 tdi . In cazul Leon-ului sa zicem ca, cu putin noroc o sa pot sa imi iau un 1.9 tdi, car sincer nu stiu cum se comporta la drum dupa 130.000 de km....mai am o octavia 2003 de 90 cp si...nu prea mai trage....nu stiu ce sa zic. Becurile si alte prob minore sunt la fiecare masina...dar ma refer probleme specifice leon-urilor.

Sylver

12 Mai 2010, 12:40

de fapt leonul tine la pret la fel ca si golful. ideea e ca leon din Germannia cel mai probabil are si km respectivi de pe bord, pe cand golful nu (majoritatea mai ales din segmentul inferior de pret sunt masini de firma alergate foarte tare si vandute prin partea de sud/sud-est a Germaniei de diferite natii).

Golf 5-ul are cateva probleme specifice, la fel ca si 6 de altfel. Inclusiv acea problema de proiectare: iarna cand e inghet si se fixeaza pe masina, ai toate sansele ca atunci cand deschizi usa fata sa o prinzi in aripa si sa o indoi. Daca vizitezi clubul dedicat, o sa vezi zeci de posesori cu problema asta. Mie asta mi se pare grav, cel putin la pretentiile VW. La 2.0 tdi ai grija de cand iei masina, pt ca la golf si passat cu fost numeroase probleme cu volanta. Nu mai retin exact incepand cu ce loturi s-a rezolvat, dar ai grija, documenteaza-te bine inainte.

Leon-ul nu are probleme specifice, grave, de fiabilitate. Dar avand in vedere ca iei una SH, conteaza si cum a fost intretinuta. Ca si o sugestie, in mom actual nu prea mai merita sa iei din Germania masini, pt ca nu mai sunt masini bune la preturi rezonabile, s-au dat demult. Si daca nu esti cunoscator, sansa sa te tepuiesti este foarte mare. Deci probleme specifice la leon nu sunt, dar unele vor aparea (vreun bec ars, greierasi din cauza drumurilor etc). Strict intre cele 2 modele, eu as merge pe leon si chiar nu sunt subiectiv aici.
Black Leon benzinar

andydinpitesti
Subiect Autor

12 Mai 2010, 15:33

Ms frumos pt raspuns. Intrasem pe niste forumuri ale celor de la VW si cei de acolo ziceau k singura diferenta intre cele 2 masini este ca golf-ul are materiale mai bune la interior(Ceea ce...sincer nu prea ma intereseaza)...in momentul de fata....curios totusi este ca golf-ul se vinde mai bine decat leon-ul(ma refer la pret)...cum se comporta un leon de 1.9 tdi dupa 100.000 de km? mai trage sau incepe sa aiba probleme? Se pot rezolva aceste probleme cu un chip-tuning sau alte prostii? Sincer vb acum leon-ul imi place mai mult ca design ... singura problema este pretul...poate ca o cauza e ca nu vezi la fiecare colt de strada un leon...alta varianta ar mai fi fost un saab 9-3...dar deja ma indepartez de subiect :)

Dip01

12 Mai 2010, 16:48

Poti sa fi mai concret si sa ne spui ce buget total ai luat in calcul (incluzand taxa de inmatriculare, transport etc).
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

andydinpitesti
Subiect Autor

12 Mai 2010, 17:12

Pentru mine ideal era daca as fi luat de aici ceva si sa fac preluare de leasing...Cash ar fi in jur de 7000 leasing...sa zic 8000-8500.

Bubulutza

12 Mai 2010, 18:28

putin off-topic scuze :?
saab 9-3 am vrut si eu la un moment dat - am si deschis un topic pe aici cu pareri despre...mare prostie ar fi fost! :wink:
mergi pe Leon nu o sa te dezamageasca :)

supuranvlad

12 Mai 2010, 18:52

da bubulutza are dreptate, eu in familie am numai masini germane de la vag audi skoda si acuma seat, am o singura buba ce se cheama renault clio!!!deci cu mana pe inimia eu zic VAG
seat leon 1.6 102 cai(1P)

bughy

12 Mai 2010, 20:09

scuze de offtopic, dar citesc peste tot de VAG. Ce inseamna? (Volkswagen Auto Group, Volkswagen Audi Group - asa am citit p un site) ??

andydinpitesti
Subiect Autor

12 Mai 2010, 22:07

Uite...poate aveti vreo solutie sa ma ajutati daca stiti niste firme de leasing, recuperare...etc...pe unde pot avea ocazia sa dau ceva...daca nu...o sa incerc si germania....dar destul de scumpe acolo...fara sa o iei lovita sau ceva...nu ai ce sa iei.

Sylver

13 Mai 2010, 12:03

Eu sunt in Bucuresti si lucrez in Militari. Pot sa iti spun ca la iesire din Militari, spre Pitesti, pe partea dreapta, imediat dupa reprezentanta BMW, este parcul Welt-Auto. am vazut vreo 2 leon-uri acolo, dar poti cauta si pe site-ul lor. Peste strada de ei este dealerul Skoda Brady-Trade, au un leon visiniu 1.4 TSI 125 la vanzare. Preturile sunt negociabile, sa nu te iei dupa ce spun ei. Am un coleg de job care si-a luat o skoda Superb si din pretul initial, i-au mai facut discount vreo 1600 euro. Asta in decurs de vreo 2 saptamani.
Tot spre Pitesti, chiar inainte sa intri pe autostrada, tot pe partea dreapta este un parc Tiriac Auto. Ca si o sugestie, vezi ca si BCR are multe masini recuperate de la leasing si Marfin Leasing si Impuls...intreaba la ei, da un mail eventual.
Black Leon benzinar

andydinpitesti
Subiect Autor

13 Mai 2010, 12:06

Ms mult de sfaturi! De bani nu a mai zis nimeni nimic? Credeti ca pot sa gasesc ceva cu banii pe care ii am sau...mai astept?

Sylver

14 Mai 2010, 22:02

cu ce bani ai cash, nu gasesti leon diesel(trebuie sa dai cam 9000+ euro, preturi conforme cu autovit, dar starea masinii nu se poate verifica decat la fata locului). Iar golful care il vei gasi nu va fi in toate mintile lui (va fi unul rupt in doua, masina de firma; off-topic, am vazut in Nurnberg golf V cu peste 200 mii reali la bord, masina de 1 an si 5 luni; sunt in general masinile dupa care se uita samsarii, pt a le lua cat mai ieftine si a iesi apoi in castig).

Eu zic sa mai strangi niste bani si neaparat sa iti iei masina care iti place mai mult intre cele 2 (presupunand ca dpdv tehnic este ok), pt ca apoi sa nu ai regrete. Si daca as fi in locul tau, eu as lua 1.9 tdi si eventual as aplica un cip. De ce? Pt ca ti-am zis mai sus, 2.0 tdi a mai avut probleme, mai ales la modelele 2006-2007, in timp ce 1.9 e anticul PD, dar foarte fiabil, brutal si destul de economic. Cand m-am uitat acum pe autovit, e un leon 1.9 la un pret bun, chiar in Pitesti; dar e suspect ca intr-una din poze e un interior de Opel si ma cam indoiesc ca omul nu stie ce vinde.

Si ca sa iti mai dau un sfat: cand te uiti la un anunt (non-DE), ia numarul de telefon si baga un google search dupa acest numar, vezi daca omul mai are si alte oferte de cumparare/vanzare (daca e samsar). Mai nou samsarii aplica o tehnica gen "cuplu tanar cautam masina pana in X euro, cumpar urgent", respectiv "cuplu tanar vindem masina urgent, avem nevoie de un model mai spatios". E plin netul de astfel de anunturi. Si bineinteles de oferte ireale, care cer bani avans inainte (eterna poveste cu mutatul in UK). Daca te decizi sa mergi in DE, nu ai insa destui bani pt o masina ok, mai ales ca nu e indicat sa iei din sud (zona Berlin, Nurnberg, Ingolstadt) sau din Est, ci mai degraba din nordul Germaniei (drum mai lung, preturi mai mari, sanse mai bune de a gasi vanzatori ok si masini in regula).
Black Leon benzinar

supuranvlad

16 Mai 2010, 09:09

pai VAG inseamna Volkswagen-Audi grup ,cica.....desi am mai auzit ca inseamna ceva in germana imposibil de pronuntat
seat leon 1.6 102 cai(1P)