Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Edie Tech
Subiect Autor

Faruri aburite :!:

08 Mai 2010, 19:54

Da. Faruri aburite. La Ibiza mea se abureau farurile inca din primele saptamani knd era ceva mai umed aerul. Cei de la service au zis k nu e o defectiune tehnica si inital m-au lasat cu ochii in soare. Abia dupa ce mi s-a ars un far au fost de acord sa mi le schimbe.Problema inca mai persista dar nu ca la inceput. Singura problema este ca acum am becuri xenon care daca ar fi sa se arda m-ar cam arde la buzunare deoarece masina a iesit din garantie :|
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Faruri aburite :!:

08 Mai 2010, 20:03

Sa mai discutat, incearca sa etansezi farurile la imbinarea partii transparente cu restul farului cu ceva silicon.
Unii spun ca ar fi si niste gauri de ...scurgere a apei, undeva jos, dar eu din cate stiu un far trebuie sa fie etans, deci sfatul meu este sa le etansezi bine.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Edie Tech
Subiect Autor

08 Mai 2010, 20:07

mersi de sfat, acum in cel mai rau caz se abureste un colt al farului dar oriqm o sa incerc sa fac ce mi-ai zis

bebitz

08 Mai 2010, 22:05

eu stiam ca nu trebuie sa fie etans,pentru ca automat,cand e diferenta de temperatura intre aerul din interiorul farului si cel exterior, se va aburi daca nu este un "canal" sau gaura pentru ventilare.Si mai e faza ca atunci cand sunt aprinse,se incinge foarte tare daca nu este ventilat farul.Eu pateam asa la stopuri,pana am batat apa cu presiune pe langa stop,si a inceput sa iasa murdaria care s-a strans intre stop si caroserie.Verifica sa nu fie infundate canalele alea
White Ibiza ;1.2 70 cp

BALTAZAR2003
Moderator

08 Mai 2010, 22:22

Asa o fi, fiecare face cum crede, eu nu am avut pana cum in afara de seat alta masina ori sa merg cu alta la care sa se abureasca farurile... si la toate am refacut etansarea sa fiu sigur.
La cordoba o sa fac acelasi lucru cand voi avea timp.
Daca in interior nu este umezeala...de unde sa se abureasca daca afara este rece?...
Imagine

bebitz

09 Mai 2010, 00:29

pai...sa zicem ca o sa schimbi un bec...doar nu te duci la service sa-l schimbe in atmosfera perfect uscata,nici aia nu schimba asa,si uite asa intra umezeala din aer
White Ibiza ;1.2 70 cp

BALTAZAR2003
Moderator

09 Mai 2010, 06:54

in mod normal umezeala in aer este undeva la 25-30%...mai mult decat rezonabil sa nu faca condens.
La farurile noastre apare acel condens din cauza cantitatii mari de apa...care nu poate intra decat datorita neetanseitatii. La spalatorie ori din ploaie.
Am schimbat becuri si cand ploua torential afara, deci era umezeala mare si tot nu am avut probleme cu aburitul.
Ce se intampla la masinile noastre este din cauza unui defect de fabricatie, prea scump sa fie remediat si il lasa asa...
Imagine

Edie Tech
Subiect Autor

09 Mai 2010, 15:48

bebitz scrie:
pai...sa zicem ca o sa schimbi un bec...doar nu te duci la service sa-l schimbe in atmosfera perfect uscata,nici aia nu schimba asa,si uite asa intra umezeala din aer

ai dreptate, e ca un cerc vicios si totusi pe dacia cea de toate zilele n-am vazut odata un far aburit. Cred ca Seaturile sunt facute doar pentru Spania unde e aeru mai uscat :lol:

Edie Tech
Subiect Autor

09 Mai 2010, 15:52

BALTAZAR2003 scrie:
in mod normal umezeala in aer este undeva la 25-30%...mai mult decat rezonabil sa nu faca condens.
La farurile noastre apare acel condens din cauza cantitatii mari de apa...care nu poate intra decat datorita neetanseitatii. La spalatorie ori din ploaie.
Am schimbat becuri si cand ploua torential afara, deci era umezeala mare si tot nu am avut probleme cu aburitul.
Ce se intampla la masinile noastre este din cauza unui defect de fabricatie, prea scump sa fie remediat si il lasa asa...

ai perfecta dreptate, tocmai din acest motiv ridica aia din umeri la reprezentante. Un prieten mi-a propus odata mai in gluma, mai in serios sa le trag un ciocan shi sa le schimb pe casco :lol: ,acum m-am obisnuit cu ele

bebitz

10 Mai 2010, 20:30

ai dreptate, e ca un cerc vicios si totusi pe dacia cea de toate zilele n-am vazut odata un far aburit. Cred ca Seaturile sunt facute doar pentru Spania unde e aeru mai uscat :lol:[/quote]

te referi la logan sau la 1310.daca te referi la batrana dacie,pai afla ca eu am vazut si cu strat de 2 cm de apa in faruri.daca te referi la logan,la ala e si mai naspa,cel putin la stopuri,unde apa intra la instalatia electrica,si apoi te intrebi ce ce i se aprind semnalizarile in loc de stopuri cand pune frana.
White Ibiza ;1.2 70 cp

Dunky

11 Mai 2010, 11:32

ma-i mult ca sigur este un defect de fabricatie si fiind unul minor este lasat asa plus ca si stopul dreapta spate are aceleasi probleme am vazut zeci de ibiza avnd problema asta cu condensul
Viata-i grea dar trece!

cornelius

11 Mai 2010, 16:23

Eu am avut probleme cu stopul spate dreapta, la prima spalare s-a aburit, m-am dus la service de 2 ori, au incercat sa il usuce si in final mi l-au schimbat pe garantie.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

93luc

28 Noi 2011, 14:28

Salut. Asa am patit si eu la Leon, dupa ce am schimbat becul de la faza scurta, la frig a inceput sa se abureasca farul. Am pus silicon pe garnitura de cauciuc a capacului de plastic si tot se abureste, parca tot mai mult. Apropos, unde sunt "orificiile" din faruri pentru aerisire despre care se vorbeste in topic? Are cineva de vanzare un capac de plastic (cel mare cu garnitura de cauciuc) de leon dupa anul 2005. Si cat costa. Ms. baieti.

bebitz

28 Noi 2011, 18:30

sa te uiti pe marginea farului,acolo unde este lipit geamul farului de restul corpului...nu stiu cum este la farul de la leon, nici la ibiza pe fata nu stiu cum este ca nu am avut probleme, dar la stopuri se vede clar unde sunt gaurile de ventilare(app la stopul de pe stanga, intr-o gaura de'asta am un paianjen mort de 1 an de zile :roll: )
White Ibiza ;1.2 70 cp

IbiZaa

29 Noi 2011, 22:48

nu am stat sa mai citesc ce au scris si ceilalti colegi..
am avut si eu aceasta problema.. si am rezolvat-o in felul urmator: am scos capacul de la far(cel negru) si am mers 40-50km (trebuia sa fiu la un eveniment) apoi am pus capacul inapoi si gata :P .... cand ai drum mai lung ceva incearca :P