Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

nitzu

Re: Leon 1M 2006 - FR KIT

10 Mar 2014, 18:50

aleez ; nu te enerva domnule.daca vrei le montam noi si daca vrei merg eu pana la magazin unde am preturi de -40% de unde mi-am luat eu brembo discurile pe spate si intreb cat costa sa imi lasi dimensiunile :hi
concretizez material toate gandurile creatoare utile revelatiei functiei mele interioare si mi le asum cu toata libertatea...
Seat Leon 1.9 TDI. 2005 .96kw 131CP ASZ.KIT Cupra R Stag 1/ 170CP @ 3839rpm / 405 NM @ 2095rpm

gamer555
ClubSEAT Admin

10 Mar 2014, 18:56

ideea e ca sclavii ii cer certificat de montaj pentru discuri, ca sa nu ii permita montarea in regim propriu. asta mi se pare o japca infecta, cum sa imi ceara dovada montarii la SEAT cand masina nu mai e de ani de zile in garantie la ei ? cine se duce cu un audi din 95 sa cumpere si monteze discuri la audi !??!?

fix un jegos cel care a facut constatarea !

nitzu

10 Mar 2014, 19:01

da e destul de naspa sentimentu cand te respinge din cate stiam eu ai voie cu discuri cu striati sunt autorizate doar cele perforate nu sunt ca intra in categoria RALLY..in fine las ca pui discuri noi si o sa fie ok....
concretizez material toate gandurile creatoare utile revelatiei functiei mele interioare si mi le asum cu toata libertatea...
Seat Leon 1.9 TDI. 2005 .96kw 131CP ASZ.KIT Cupra R Stag 1/ 170CP @ 3839rpm / 405 NM @ 2095rpm

Mylux

10 Mar 2014, 20:01

Pffff...,mama lor de jepcari nenorociti,trag pielea de pe om :angryfire:
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

dany19940
Moderator

10 Mar 2014, 20:24

Papagali! :(
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

toni

10 Mar 2014, 21:11

Certificare ABE pentru Powerdisc 288mm

Belgienii chiar se vor mai rigurosi decat nemtii? :hi
Leon 20VT 1M - topic prezentare
VW Golf VII GTI
My detailing blog

Roger
Moderator
Subiect Autor

10 Mar 2014, 21:20

Toni, asa am patit si arcurile H&R care aveau TUV si factura din Germania. In plus aveam si factura de montaj+geometrie de la Alto, pe care dealerii seat belgieni o aveau in baza de date. A trebuit sa le dau jos si sa pun de Top Sport, OEM. In schimb mi-au spus ca amortizoarele pot ramane pe masina.
Ei vor ca piesele after market sa fie cumparate din Belgia si montate tot aici.

toni

11 Mar 2014, 09:03

Am citit de patania ta cu arcurile... Crazy mother-fothers :evil:

Eu ma intreb ce dovezi au ei pentru toate treburile astea? De unde stiu ca masina nu a venit din fabrica cu discurile alea sau ca ai schimbat arcurile?
VW Golf VII GTI
My detailing blog

Roger
Moderator
Subiect Autor

11 Mar 2014, 09:09

Simplu: discurile au striatii, iar arcurile nu sunt negre cu buline colorate :(
Practi esti respins la controlul vizual, de rampa, chiar daca inainte de asta testeaza franale si suspensiile si sunt in parametri

puputavi

11 Mar 2014, 10:51

Roger eu zic sa-ti faci si tu niste prieteni pe acolo pe la inspectie. Eu cand ma duc la ITP ma duc cu sixpack-u de bere :D

Roger
Moderator
Subiect Autor

11 Mar 2014, 11:07

Exclus asa ceva. Intr-adevar si in Belgia au menevre si combinatii, cunosc si un roman care lucreaza la o statie de-asta.
Tot ce e modificat la masina e safe, omologat, etc, insa regulile se fac dupa bunul plac, in orice domeniu. Cateva exemple:
- oriunde te duci sa cumperi ceva, orice, exista riscul sa te arda la bani, la rest, sau daca e ceva la promotie, uita sa scada, sau iti pun articole in plus. Se intmapla pe la Cora, le Seat, la fast food-uri, la orice.
- daca faci o contraventie rutiera si ajungi la judecator, incepi sa negociezi cu el cam cate saptamani sa stai fara permis, daca restrictia e doar in week end, cam cat sa fie amenda...etc
- daca se lucreaza pe o strada, se schimba semnele de 3 ori pe zi si esti total bulversat. Bineinteles ca te expui la riscuri
- in fata la cresa lui fica-mea sunt cateva locuri de kiss&ride care sunt ocupate mai top timpul de oameni care nu au nicio treaba cu cresa, iar eu am oprit paralel cu parcarea asta, politia a trecut, a oprit, a notat numarul de la masina (desi i-a spus un alt parinte ca am oprit ca sa-mi las copil la cresa) si acum astept sa-mi vina amenda...100 Euro cel putin.
- trafic cu banda de BUS. Cine trece pe acolo ca sa fenteze coloana e notat pe caietel e o tanti politista care sa pitita dupa un semafor sia asta face de dimineata pana la pranz.
- alta data o dubita a intrat pe contrasens si a dat nas in nas cu un politist pe motor, care l-a pus sa dea inapoi. Nu i-a facut nimic, nici macar nu a oprit.

HUNTER
HUNTER

11 Mar 2014, 11:33

inseamna ca nici Belgia nu e departe de Romania. tot furtisaguri, aranjamente chiar daca nu la acelasi nivel cu cele de la noi.
totusi, daca la acea statie ITP sunt marcani capsomani, care nu vor sa faca ITP-ul daca observa ca arcul nu are o bulina neagra in plus, sau discurile au fante pe ele, de ce nu schimbi statia?? adica sa incerci si in alta parte, poate nu dai numai de tampiti. cum sa respungi o masina la ITP din cauza formei discurilor si nici macar sa nu o bagi pe stand sa vezi ca franele sunt fara nici o problema??? sau sa ceri hartie ca au fost montate la Seat, in conditiile in care masina are imediat 10 ani, nu mai e noua. asta e uimitor si de neconceput.

toni

11 Mar 2014, 11:39

Roger scrie:
Simplu: discurile au striatii, iar arcurile nu sunt negre cu buline colorate :(
Practi esti respins la controlul vizual, de rampa, chiar daca inainte de asta testeaza franale si suspensiile si sunt in parametri

Asta am inteles, dar ma gandesc ca trebuie sa existe un catalog sau un set de pasi care trebuie urmati cand fac verificare. La cate sute de masini se fabrica, stiu ei pe dinafara ce buline trebuie sa aiba fiecare si unde? De exemplu, M3-ul vine cu discuri perforate pe cand un seria 3 nu vine. Daca cumperi arcuri aftermarket din Belgia si le montezi in service, dar nu au buline, ce faci?
Mie mi se pare abuz ce fac ei. Ar trebui sa aiba o lista de lucruri care se verifica, cum e la RAR. Anvelope, jocuri directie, sistem lumini etc. Vizual, daca nu ai gauri in caroserie sau anvelope sau scurgeri de ulei esti ok...
VW Golf VII GTI
My detailing blog

Roger
Moderator
Subiect Autor

11 Mar 2014, 11:44

Cand am avut problema cu arcurile am fost la 3 statii. Pe vremea aia erau 5 in total aici.
Astia sunt mai aproape de casa, sunt cei mai mari ca si capaciate de masini primite si masina a mai trecut CT-ul la ei.
Acuma, daca m-au respins ieri, mi-au dat o foaie, un fel de dovada cu CT-ul facut care e valabila 2 saptamani, timp in care sa remediezi ce au trecut ei acolo, apoi esti OBLIGAT sa revii la aceeasi statie. In alta parte nu ai cum sa mergi pentru ca ultima dovada de CT (hartia) este oprita de astia.

Roger
Moderator
Subiect Autor

11 Mar 2014, 11:49

toni scrie:
Asta am inteles, dar ma gandesc ca trebuie sa existe un catalog sau un set de pasi care trebuie urmati cand fac verificare. La cate sute de masini se fabrica, stiu ei pe dinafara ce buline trebuie sa aiba fiecare si unde? De exemplu, M3-ul vine cu discuri perforate pe cand un seria 3 nu vine. Daca cumperi arcuri aftermarket din Belgia si le montezi in service, dar nu au buline, ce faci?
Mie mi se pare abuz ce fac ei. Ar trebui sa aiba o lista de lucruri care se verifica, cum e la RAR. Anvelope, jocuri directie, sistem lumini etc. Vizual, daca nu ai gauri in caroserie sau anvelope sau scurgeri de ulei esti ok...

Se uita si pe certificatul de conformitate si vede ce scrie, ce echipare este si ce alte date sunt trecute. Astea sunt confruntate si cu bazele lor de date. De exmplu sunt permise anvelope de 225/45/17 chiar daca eu am in certificat 205/50/17.
La arcuri, nu trebuie sa aiba neaparat buline, insa ei se cam prind daca sunt de origine sau nu.
Daca cumpar arcuri AM de aici, noi cu un fel de TUV de-al lor si le montez tot aici la un dealer autorizat, se accepta.