Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

raceru'
Subiect Autor

Seat Leon Cupra: modificari,preturi,nelamuriri!

01 Mai 2010, 21:45

Salut!Sunt nou in aceasta comunitate auto,urmarind forumul de aproximativ un an,de abia acum am reusit sa imi fac cont.
Intentionez sa achizitionez un Seat Leon Cupra model 2008 nou.Insa am destule nelamuriri si m-am gandit daca ma puteti ajuta v-as fi foarte recunoscator.Intrebarile mele legate de acest model ar fi:

Ma gandeam sa pun jane OZ Ultraleggera MB F1 Limited Edition sau OZ Canova,insa nu stiu dimensiunea exacta,ce anvelope imi sunt necesare pentru a rezista destul de bine la uzura si cam ce pret ar fi?(ma refer la anvelope ca pret)
A doua problema,imi plac sistemele navi cu ecrane touch screen,unde as putea gasi asa ceva pentru Cupra?m-am gandit ca as imbunatati un pic plansa de bord.
Spre rusinea mea nu stiu ce model de frane foloseste Cupra,eu m-am gandit la placute brembo daca se merita sau intreg sistemul de franare brembo..aici as dori cateva pareri mai pe larg si eventual un site cu preturi ceva.
Sistemul audio cum se aude,adica merita alta investitie in sonorizare sau este ok si cea stoc?

Cam acestea sunt nelamuririle mele,daca ma puteti ajuta,v-as fi foarte recunoscator.

Bubulutza

Re: Seat Leon Cupra: modificari,preturi,nelamuriri!

02 Mai 2010, 18:57

spor la achizitie!
daca urmaresti forumul de 1 an - sigur ai vazut si discutii despre toate modificarile care se pot aduce unei Cupra! :wink:
sa ne-o prezinti si noua cand o sa fie momentul! :mrgreen:

luci&dana
VIP

02 Mai 2010, 22:02

daca vrei informatii despre tot ce inseamna modificarea unui Seat Cupra...ia legatura cu mususk266 pentru toate nelamuririle cae le ai :cheers
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

mususk266

03 Mai 2010, 06:48

waw luci, ma flatezi :tongue
am citit ce a scris raceru' inca de cand a postat dar ar fi multe de spus si nu stiu de unde macar sa incep. cred ca cel mai bine ar fi ca tu, racerule, sa te duci la un dealer pentru un drive test si sa vii la intalniri pentru a vedea si simti cu adevarat o cupra.
legat de cupra si intrebarile tale:
jantele stock de cupra sunt foarte frumoase si foarte bune, daca vei tine neaparat sa le inlocuiesti, este alegerea ta. ca anvelope, eu am f1 eagle si dupa parerea mea acestea sunt printre cele mai bune la raport pret/calitate.
cu navigatia, este tot alegerea ta, eu unul nu mi-as pune pentru ca are un pret destul de mare, prefer sa folosesc telefonul mobil ca gps. franele(sau sistemul de franare) sunt foarte frumoase, foarte mari si foarte performante si iar nu vad motiv pentru care sa le inlocuiesti, poate eventual dupa ce tunezi masina la 350-400cp sa te gandesti sa inlocuiesti franele cu unele mai performante.
sistemul audio, pe mine nu ma pasioneaza tuningul audio, nu sunt de acord cu tuburi de bass in portbagaj, am familie si am nevoie de portbagaj, un minus de altfel la cupra este ca in interior chiar nu prea ai loc sa pui o pereche de ochelari, o sticla de suc, o carte, ma rog, intelegi ideea, este chiar o masina sport.
dupa cum vezi, nimic din ce ai scris tu eu nu as inlocui la masina, cu acesti bani poti face un foarte bun tuning de performanta.
cred ca la final totul tine de buget si de ceea ce te pasioneaza pe tine in legatura cu modificarile la masina: estetic, audio, performanta.
dar sa ne mai zica si ceilalti colegi cu cupra parerile lor.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Nicky

03 Mai 2010, 11:05

hello, raceru'! merci, stefan, scriu acum!

1. jante care se potrivesc pe cupra trebuie sa fie de 18" sau 19" diametru, cu prindere 5 x 112 mm, ET 45 (recomandat) si latime de janta 7.5J sau 8J. Pentru latimi mai mari de janta, ex. 8.5J, trebuie crescuta si latimea anvelopei, care in mod normal - din fabrica - este 225/40R18. Verifica in ce parametri sunt produse jantele OZ dorite. Preturi si specificatii gasesti pe google.
Anvelope foarte bune si deloc scumpe sunt Michelin PS3, aprox. 660 RON/buc (225/40R18 92Y). Sunt ideale pe uscat, dar si pe ploaie se comporta bine, din ce spun testele. Pe ploaie sunt mai bune Eagle F1 de la Good Year. Eu as alege dintre cele doua marci premium pentru trafic normal (excludem semislickurile din alegerea asta).

2. GPS e un pic mai scump daca e sa il iei direct de la dealer, poti sa alegi unul aftermarket (Made in China - 200-400 Eur), cu tot cu DVD si GPS. Sau chiar unul original pus la dealer (aprox 600-700 Euro) cu tot cu Logo Seat.

Am inteles bine, cred, ca masina pe care vrei sa o cumperi e una second hand.
Muzica e ok, eu sunt multumit de sistem, nu e cel mai cel, dar pentru ce am eu nevoie, e perfect. Mai tare ma bucura un zgomot de evacuare sport (cand sunt sigur, asta e muzica mea :drive iar cd playerul sta inchis) si blow off :D

Sa fie cu noroc alegerea!!! Intai ia-ti masina, ideile vin repede daca vii la intalniri, bani sa mai fie si e o reteta de succes :D
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

raceru'
Subiect Autor

03 Mai 2010, 14:47

Va multumesc pentru ajutor.Cu intalnirile va fi ceva mai greu pentru ca nu prea stiu prin zona vreun cupra de pe acest forum pentru a-mi face o idee mai detaliata.Dar cu rabdare si incredere poate reusesc sa imi cumpar una SH sau noua,noua depinde de oferta dealer-ului.

mususk266

03 Mai 2010, 15:40

poti veni la intalniri chiar si fara sa ai masina, pasiunea conteaza, asa vei cunoaste din timp noii colegi seatisti si te vei putea pune la punct, direct de la sursa, vizavi de intrebarile tale legate de cupra.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

raceru'
Subiect Autor

03 Mai 2010, 21:56

mususk266 scrie:
poti veni la intalniri chiar si fara sa ai masina, pasiunea conteaza, asa vei cunoaste din timp noii colegi seatisti si te vei putea pune la punct, direct de la sursa, vizavi de intrebarile tale legate de cupra.

Ai dreptate,dar la mine in zona e mai greu,pentru ca va trebui sa urmaresc cand se fac intalniri..cand voi avea drum la Bucuresti va voi da un semn,poate isi face cineva timp si im iarata cat de cat cupra.

alta chestie la Cupra poate fi montat kitul acela aerodinamic?

Nicky

03 Mai 2010, 21:58

merge pe orice leon, caroseria e identica. spoilerele de fr/cupra difera sensibil fata de cele de leon. in rest, aceeasi masina.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania