Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DiNO

Re: Noul meu ``Lion`` :)

09 Mai 2010, 11:21

eu iti recomand ce mi-a recomandat si mie " dilăru' " si anume benzina normala de la agip. te costa mai putin decat petrom 99 sau carrera 100
dar comparabila ca reactie a motorului si e mult, mult, mult peste petrom 95.

se simte, o sa vezi pe parcurs, dar recomandarea mea e agip.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

johnnykawasaki
Subiect Autor

11 Mai 2010, 22:05

hmmm... chiar nu stiam si credeam ca benzina de la agip e mai buna decat petrom. O sa incerc sa mentin o perioada masina numai pe agip , pana acum i-am dat numai efix rompetrol.
Multumesc pentru indrumare dino.
Legea este prietenul celui slab . ( Friederich Schiller )

bughy

12 Mai 2010, 08:53

eu nu mai pun rompetrol deloc. De la efix 95 mi s-a oprit masina asta iarna intr-una. Groaznic.

romanu78

12 Mai 2010, 11:31

bughy scrie:
eu nu mai pun rompetrol deloc. De la efix 95 mi s-a oprit masina asta iarna intr-una. Groaznic.

Parerea mea ca toata benzina din romania e la fel peste tot. Cred ca e vorba si de putin noroc la pompa:)Mie de ex cu efix de la rompetrol mi-a mers ok. Acum bag de la omv dar nu simt diferenta. Singura diferenta (consum mai mic si putere )am simtit-o cu omv pus din austria - acolo intr-adevar e altceva

johnnykawasaki
Subiect Autor

16 Mai 2010, 17:23

bughy scrie:

Ai dreptate . Acum am observat , cu efix 95 nu scadea consumul sub 10% si acum cu premium fara plumb de la petrom in oras in aglomeratie ia 9% si cand e mai lejer traficul ia 8%.
Pana saptamana viitoare cred ca o sa ajung cu ea la 1000km :).

Dupa rodaj 2000-3000km o sa mai scada si consumul ?

Bubulutza

17 Mai 2010, 19:58

o sa mai scada si consumul...cred ca dupa mai multi kilometri, dar o sa mai scada... :wink:

Ciosmi

18 Mai 2010, 15:21

DiNO scrie:
eu iti recomand ce mi-a recomandat si mie " dilăru' " si anume benzina normala de la agip. te costa mai putin decat petrom 99 sau carrera 100
dar comparabila ca reactie a motorului si e mult, mult, mult peste petrom 95.

se simte, o sa vezi pe parcurs, dar recomandarea mea e agip.

Asa ti-a recomandat dealeru?sa pui de la agip? :shock: :shock:

Pot sa iti fac o lista intreaga cu masini pagubite de agip :lol:
Totusi,mai gandesc ca e o diferenta de 30 bani intre petrom 99 si un carburant cu cifra octanica mai mica!

C_kst

18 Mai 2010, 18:33

Daca lui i-a mers bine de la agip ??!! Care e faza ??

Vorbiti toti de benzina mai buna...credeti ca difera asa GRAV....

Stati sa prindeti fundul bazinului cand alimentati intr-o perioada...sa vedem cat de bine va merge masina ;)
Detailing Interior - pt cine vrea sa readuca interiorul la viata viewtopic.php?f=96&t=12464&p=270513#p270513

luci&dana
VIP

18 Mai 2010, 20:21

desi suntem off topic...si mie imi merge excelent de bine de la agip. Acelasi drum de ani de zile, acelasi stil de condus, acelasi trafic...cu benzina de la agip fac mereu cate 30-40 km in plus fata de petrom sau omv. si eu eram adeptul top premium 99 pana sa am probleme cu masina din cauza ei :wink:
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

cezarica

18 Mai 2010, 20:33

offtopic...cei mai buni combustibili sunt la rompetrol si apoi omv,din surse sigure:)
Leon 1.9 Tdi 08,105Hp,negru,Cupra Looks->>http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4955

johnnykawasaki
Subiect Autor

02 Iun 2010, 19:14

De unde pot cumpara un footrest ? Imi puteti da cateva link-uri de unde ati cumparat voi cu preturi si modele ?

CIOBY R H U

02 Iun 2010, 19:49

la reprezentanta e in jur de 60 lei.bun ca pret si ca aspect f frumos,cel [putin asa mi sa parut mie si lam luat(e cel care se pune pe cupra)sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

johnnykawasaki
Subiect Autor

06 Iun 2010, 20:15

mersi pentru informatie. O sa le fac o vizita cat mai curand.

johnnykawasaki
Subiect Autor

12 Iun 2010, 18:28

Am si eu o mica problema enervanta daca ma puteti ajuta. Cand deschid masina , am acces doar pe portiera de la sofer restul portierelor inclusiv portbagaj raman inchise , pentru a le debloca trebuie sa apas de 2 ori butonul de deschidere din telecomanda , iar portbagajul trebuie sa il deschid de pe cheie sau din masina de la buton pentru ca ramane in permanenta blocat :D.

Mai nou :
- Am sesizat dupa 2-3 saptamani de la livrare pe spoiler in partea dreapta o dunga neagra pe sub lacul de protectie, vopsitorul de la Dona craiova a recunoscut ca este o posibila mizerie pe dedesubt din fabrica dar directorul a replicat ca am sesizat prea tarziu si ca e vina mea.

- Amandoua difuzoarele de pe portiera fata baraie intre nivelul de volum 15 si 22 maximum, daca dau mai tare risc sa imi plesneasca cred si oricum nu prea mai distingi nimic din melodie daca dai peste 22 - toate astea cu nivelul de inalte dat la niv-8 , Mid - 0 si bass - 1 :). La service mi s-a explicat ca este din cauza mea pt ca nu am folosit cd original ;) cd-ul ca cd dar pe usb ? In fine, dupa cateva certuri cu Baietii Impresie mi-au spus ca imi pot schimba doar un singur difuzor si anume cel de pe partea stg de la sofer. Cel de pe dreapta dumnezeu cu mila.:)

- Si ultima problema la masina a fost Odata ca cresterea temperaturilor, volanul a inceput sa scartaie si sa rezolvat imediat cu niste spray pe la arcuri si ma pregatesc sa fac o vizita cam odata la luna pe la service pt ca acel spray se usuca. Raspunsul celui de la service a fost ca si cele 2 masini din showroom tot asa scartaie si nu are ce sa imi schimbe.

IN CONCLUZIE : SEAT A INCEPUT SA SCARTAIE NUMAI ESTE CE A FOST, tind sa cred ca nici o masina nu se mai face cu simt de raspundere, numai materiale ieftine de proasta calitate facute prin toate dughenele din colturile lumii .Cu parere de rau Febra reducerilor costurilor a acaparat pe toata lumea, probabil ca se scot bani frumosi din ieftinatati :(

andrei.27kim

12 Iun 2010, 19:23

1. ceea ce ai descris tu nu e o problema ci se numeste deschidere selectiva a portierelor. asa e mai la toate masinile noi...dar daca intradevar te deranjeaza (si pe mine ma cam sacaie) se poate dezactiva cu vag-com'ul

2. ar trebui sa te tii de capul lor pana se rezolva ... daca se vede clar ca e sub lac si tu nu ai avut cum sa faci urma respectiva ia-te frumos de ei pana accepta sa iti rezolve problema....daca nu ai organe si oficii competente si chiar ai putea sa scrii la seat spania doar de la ei a plecat masina

3. la fel tine-te de ei ... au fost multe cazuri in care au fost difuzorele cu bube din fabrica si in mod normal acestea trebuiesc schimbate pe garantie

4. ii posibil sa iti scartaie de la flanse ... aici ar fi mai usor sa te ocupi tu de ea decat sa o mai duci la dealer daca ei nu vor(nu stiu) sa tio faca si mai ales daca iti vin cu aberatii de genu ca si cele din showroom scartie ... iti trebuie niste vasilina siliconica aplicata pe capete la arcuri si pe la flanse

utilizarea asta a elementelor mai ieftine este un trend global nu prea ai ce face ... toate marile companii parca au innebunit in ultimul timp umbla numai dupa profit in detrimentul calitatii ... odata si odata se va intoarce impotriva lor
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan