Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

supermulti
Subiect Autor

Re: Leon 1.8 TSI 160 cp +/- DSG

08 Mai 2010, 13:24

Tocmai am observat ca nu merge configuratorul pe seat.ro, se fac modificari probabil. Poate ne asteapta o surpriza! :yah

romanu78

12 Mai 2010, 11:46

supermulti scrie:
Ciao!

Intentionez sa cumpar in viitorul apropiat un Leon 1.8 TSI 160 cp. Cum sta la fiabilitate, consum, performanta, intretinere etc. ?

Masina intentionez sa o iau cat mai echipata, tot fara tapiterie piele/alcantara, navigatie si senzori parcare fata, dar daca primesc vreun discount poate le mai adaug si pe acestea. Cum este cu discounturile tinand cont ca masina ar ajunge la o suma destul de mare?

Sunt nehotarat in privinta cutiei de viteze daca sa fie manuala sau DSG, dar tinand cont ca sofez 99% prin oras imi face cu ochiul din ce in ce mai mult DSG (comoditate si consum mai mic) si pentru sportivitate cand este cazul modul Sport/Tiptronic. Dar parca mi-ar si parea rau dupa pedala de ambreiaj :? :lol:

Ce parere aveti de aceasta motorizare si aceasta cutie DSG? Atat separat, dar si luate impreuna.
Sunt innebunit dupa Leon de cativa ani.
Sunt din Timisoara.
Are cineva o poza cu jantele Draco 18" ?

O seara faina!

Salut

Eu am un 1.8tsi cu dsg de anul trecut din decembrie. Uite cam ce impresii am dupa primii 5000 km:
- masina e foarte comoda la condus, sta f bine pe drum iar in curbe nu mai vorbesc.
- consumul pe timp de iarna a fost undeva pe 13 - 13,5 - mers 99% in oras
- acum de cand s-a incalzit sunt undeva la 11,5%
- masina te ajuta ff mult - nu tb decat sa calci pedala si ea va face totul:) mai ales in depasirile in care ai intrat mai inconstient ea te va scoate intr-un final ca si cand nu ai fi avut vreo problema.
Ce ti-as putea recomanda eu (sau mai bine zis ce mi-am luat si nu mi-as ai lua acum): deci echiparea sport e, dupa parerea mea cea mai ok (nu vb de fr si cupra ca acolo sunt bani multi); in rest eu mai am trapa + pachet senzori fata spate cu afisaj in display-ul central + navigatie. Aici e o problema - nu reusesc sa gasesc hartile sparte pe net iar la seata su ff scumpe (10 cd * 980 ron fiecare!!!! si oricum nu ai romania) - deci nu iti recomand navigatie decat daca vrei sa ai un display mai mare atunci cand asculti radio:)Poate in viitor o sa iasa si hartile dar oricum mie mi-a lasat un gust amar treaba asta
Deci in concluzie pana acum masina se comporta exemplar - senzatia cu dsg e ff tare; dupa ce conduci dsg nu mai vrei cutie manual
BAfta cu noua ta masina. Pentru alte detalii imi poti da si un mail sua id de mes : romanescuandrei

supermulti
Subiect Autor

17 Mai 2010, 19:59

@romanu78: multumesc pentru informatii, chiar imi sunt de folos.

In legatura cu navigatia nu intentionez sa o cumpar din cauza hartilor si din pricina faptului ca mi se pare cam tampenie navigatia de pe facelift, mai bine ramanea cea de pe 1P normal RNS-510 care avea un display mult mai mare si HDD 30 GB incorporat.