Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

supermulti
Subiect Autor

Leon 1.8 TSI 160 cp +/- DSG

25 Apr 2010, 16:55

Ciao!

Intentionez sa cumpar in viitorul apropiat un Leon 1.8 TSI 160 cp. Cum sta la fiabilitate, consum, performanta, intretinere etc. ?

Masina intentionez sa o iau cat mai echipata, tot fara tapiterie piele/alcantara, navigatie si senzori parcare fata, dar daca primesc vreun discount poate le mai adaug si pe acestea. Cum este cu discounturile tinand cont ca masina ar ajunge la o suma destul de mare?

Sunt nehotarat in privinta cutiei de viteze daca sa fie manuala sau DSG, dar tinand cont ca sofez 99% prin oras imi face cu ochiul din ce in ce mai mult DSG (comoditate si consum mai mic) si pentru sportivitate cand este cazul modul Sport/Tiptronic. Dar parca mi-ar si parea rau dupa pedala de ambreiaj :? :lol:

Ce parere aveti de aceasta motorizare si aceasta cutie DSG? Atat separat, dar si luate impreuna.
Sunt innebunit dupa Leon de cativa ani.
Sunt din Timisoara.
Are cineva o poza cu jantele Draco 18" ?

O seara faina!

Sylver

Re: Leon 1.8 TSI 160 cp +/- DSG

25 Apr 2010, 20:53

DSG-ul e super, daca iti iei cutia asta foarte putin probabil sa mai vrei sa treci pe manuala la urmatoarea masina. Cauta pe forum, ca mai sunt posesori de masina cu DSG.
Cam cati km faci pe an ? Ai zis ca mergi in oras 99%, atunci ar fi mai bine sa mergi pe un diesel (dar depinde de numarul total de km pe care il faci). Discount ar trebui sa primesti unul destul de sanatos: ia in calcul si achizitia cu 3 vouchere, gasesti pe net la 1.500 ron/bucata, iar valoarea lor e 3.800 ron. Mai scoti niste bani si de acolo. Vezi eventual daca nu te incadrezi la un FR.
Privind fiabilitatea:
- motorul in general e ultima componenta care pica, iar 1.8 tsi e de ceva vreme pe piata, nu are probleme specifice;
- idem, leon-ul nu are probleme specifice, doar greierasi, dar de asta nu scapi indiferent de masina.

Important e ca nu vine cu anumite defecte de fabricatie (dupa cum poti studia si tu: de pilda Golf 5 iarna are decuparea intre aripa fata si usa prea mica, se depune gheata si la deschiderea portierei se loveste si se indoaie usa, sunt sute de posesori cu problema asta; sau la Golf 6 se aude cum se misca motorina in rezervor cand mergi).

Evident, eu vorbesc de o exploatare normala a masinii, ca altfel daca te bagi la liniute si drifturi si rupi masina in doua, o sa ai probleme (am vazut un caz pe forum).

In momentul actual Leon-ul este pozitionat altfel pe piata romaneasca, mult mai bine gandit, dpdv al pretului. Este o masina care isi merita banii pe deplin.

Jantele Draco sunt parca pt echiparea Sport. In opinia mea, ar trebui sa iti iei Stylance. Nu ai nevoie de suspensii sport pe Leon, deja cele standard sunt mai rigide si dau dovada de sportivitate, masina stand excelent pe sosea. Cu suspensii sport le Leon o sa cam simti orice denivelare mai mare de 2 mm. Pt drumurile din Romania, iti recomand cel mult jante pe 17".

Cred ca astea sunt jantele Draco:

Imagine
Black Leon benzinar

Bubulutza

26 Apr 2010, 08:33

DSG rulzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz! :bounce:
incearca un drive test la dealer inainte sa te decizi asupra motorului si a cutiei :wink:
spor la achizitie si sa ne-o prezinti neaparat! :mrgreen:

Cosmin
Admin

26 Apr 2010, 08:44

E corect ce a spus Sylver, cu singura precizare ca jantele Draco (18'') vin doar ca optional. Nu sunt standard pe nici o versiune, se pot comanda ca optional pt. variantele de echipare Style si Sport. Atat.
Arata asa..

Imagine

In poza de mai sus sunt jantele Potenza, 18 inch, standard pe echiparea Linea R. Echiparea nu e disponibila pt. Romania, iar jantele nu se pot comanda ca si dotare optionala. Doar ulterior, ca reper separat (piese de schimb).

Asa arata Potenza..

Imagine
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

badganaflee
V.I.P.

26 Apr 2010, 09:48

Ceau, GO pe DSG clar, ai consum mai ridicat, dar merita. Un prieten si-a luat motorizarea 1.4 TSI 125 cp, merge bine. Din 125 cp cu chip urci imediat pe la 150 cp poate chiar mai mult, iar pretul este mai low, tu iti cunosti bugetul.
Nu uita te asteptam la intalnirile saptamanale din TM. Inca ceva, parerea mea, nu comanda jante pe 18,( mai bine 16 sau 17 )pierzi foarte mult la demaraj, ca look arata foarte bine. Eu am ANDROMEDA pe 18. Toata iarma am mers pe 16 ( jante tabla ), am crezut ca am alt motor sub capota, tragea mult mai bine, acum a venit vara sunt pe 18 merge tare, dar nu se compara + CONFORTUL.
Nu uita sa intri la sectiune intalniri pentru mai multe detalii.
Zi power

vlad_m

26 Apr 2010, 10:06

Sylver scrie:
Cred ca astea sunt jantele Draco:
http://s1.postimage.org/pyxdS.jpg

Acelea sunt jantele Orion ce veneau standard pe Leonul Cupra preFL, acum sunt New Orion
Leon 1P Stylance 2.0 TDI 140cp + TCM
viewtopic.php?f=5&t=2551

sandman

26 Apr 2010, 10:43

viewtopic.php?f=4&t=6257

aici gasesti toate modelele de jante. modelul 7 este draco 18.

in legatura cu masina, motorul de 1.8 tsi e renumit ca fiind foarte bun. distributie lant. consum mic. eu tot benzina mi-as lua, chiar daca merg mult in oras. consumul de benzina e la fel ca cel pe motorina, si consturile sunt mai mici de intretinere.
despre cutia dsg, si eu am auzit multe de bine despre ea. dar mi se pare ca e cu 1000euro mai scumpa masina. cred ca mi-as lua mai multe optionale decat sa dau pe dsg banii. depinde ce vrei. pt oras, oricum e mult mai comoda.
Sa ne zici ce ai hotarat
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

supermulti
Subiect Autor

26 Apr 2010, 11:54

Sa o luam pe rand:

Conduc de 2 ani si un pic (am 20), timp in care am condus zilnic, neavand niciun incident. Leonul nu imi este strain, am citit foarte foarte multe despre si m-am documentat, cum spuneam sunt innebunit dupa masina asta, doar ca nu am avut ocazia sa o conduc pana acum :P Forumul il urmaresc de mult timp, dar nu am facut pana acum un cont. La fel si site-ul seat.ro si configuratorul :P Sunt student, fac zilnic drumul casa-facultate, uneori de doua ori pe zi si nah plus iesirile prin oras. Prin afara orasului nu umblu prea des, vara ce mai merg la strand in Ungaria. Dar sper cu viitorul Leon sa umblu si mai mult extraurban :))

@Sylver: Nu m-am gandit niciodata la acest aspect, dar estimez in jur de 10.000 km/an, sa zicem MAXIM 12000 dar nu cred, deci zic eu ca merge (si prefer) benzinarul. Nu fac liniute si drifturi, iar extraurban merg destul de linistit. Nu cred ca are rost sa ma bag la un Fr, prea multa putere pentru oras si deja incepem sa vorbim de un consum mai ridicat, cred ca mai bine ma orientez catre dotari. Daca chiar voi simti nevoia pot face un chip tuning. Buna ideea cu voucherele!

@Bubulutza: Mai dureaza putin pana o cumpar, dar cu siguranta o voi prezenta! :mrgreen:

@ghita_celofan: Merci pt lamurire, am studiat ofertele si cunosc modul de achizitie, dar nu eram sigur cum arata! :P

@badganaflee: Consumul este mai ridicat? In datele producatorului apare mai scazut si asa ma gandeam si eu deoarece eu nu voi putea schimba tot timpul la fel de precis treptele ca si DSG-ul. Ma voi documenta si in legatura cu intalnirile si sper sa ne vedem :P

ps: frumoasa masina ta, o vad in fiecare zi parcata pe Calea Sagului :P

@sandman: Si eu tot benzina prefer, iar DSG-ul la fel pentru comoditate.

Aveam aceste poze cu jantele, dar nu eram sigur daca sunt cele Draco 18" :P
In legatura cu jantele mi-ar placea mult sa fie pe 18" (eventual vopsite negre), iar pentru intretinerea lor incerc sa evit cat mai mult drumurile rele, oricum am mentionat ca nu circul prea des extraurban.

Mai astept pareri si despre suspensia sport si scaunele sport.

Imagine

Imagine

Scuze pentru postul lung si sper ca am reusit sa acopar cat mai multe aspecte!
Va multumesc pentru sfaturi si mai astept completari! :cheers

supermulti
Subiect Autor

26 Apr 2010, 12:24

Scuze pentru dublu post, dar nu am mai putut sa dau edit.

Inainte visam la Cupra, dar dupa ce m-am gandit mai bine am zis ca nu are rost si nu se preteaza la oras si mai ales la Romania si totusi este si destul de scumpa

160 cp zic ca sunt suficienti si cum am zis daca simt nevoia am vazut la ca merge pana la 210-220 cp (RBN/Revo)

@badganaflee: daca stau bine sa ma gandesc parca am mai vazut un fr rosu in oras, sper ca nu te-am confundat :P

sandman

26 Apr 2010, 12:47

da, sunt suficienti 160. si eu cred ca ar consuma mai putin dsg-ul. misto ca e euro 5
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Sylver

27 Apr 2010, 08:56

La 10-12 mii km/an nu merita diesel sub nici o forma. Mergi pe benzina. Iar 160 cp in oras sunt mai mult decat suficienti, oricum mergi cu in coloana, deci nu ai nevoie de cip. Si cum ti-am zis mai sus, suspensii sport + jante pe 18 pe leon nu sunt o alegere fericita in ce priveste confortul. Plus ca la o groapa luata putin mai tare, o sa cam schimbi anvelopa. Scaunele sport sunt foarte ok, insa nu ai neaparat nevoie, pt ca sustinerea laterala de la scaunele standard la leon este foarte ridicata. Eu ti-as recomanda Stylance 1.8 cu jante pe 17 cel mult. Luata cu 3 vouchere bineinteles. Bafta la achizitie.
Black Leon benzinar

badganaflee
V.I.P.

27 Apr 2010, 09:28

Depinde ce vrei, eu de exemplu mi-am luat diesel special pentru cuplu si consum ( mai ales in oras ). In legatura cu faptul ca stai in coloana, pai daca o luam asa mai bine cumperi un Tico sh si gata. Cine doreste cp poate sa aibe si 90 si 507, in coloane vei sta mereu.
P.S. : sa nu uitam, cp = consum

Bubulutza

27 Apr 2010, 13:34

sunt de acord: jante pe 18 + suspensie sport e o combinatie cam nefericita in Romania! :?
trebuie sa ai in vedere ca DSG-ul e mai scump la intretinere - nu stiu daca pe facelift DSG-ul este cu ambreiaj uscat sau umed...daca e umed la 2 ani sau 60.000 de km trebuie sa schimbi uleiul din cutie - si intra cativa litri buni! :!:

Artanis

28 Apr 2010, 08:24

Orice DSG necesita schimbul regulat de lubrifianti, doar exista angrenaje acolo...
Valabil si la cutiile manuale, doar ca intervalele sunt mult mai rare si uleiul mult mai ieftin.
LEON ST 1.4 ACT

supermulti
Subiect Autor

04 Mai 2010, 19:34

Oricum va mai dura putin pana comand masina, dar se apropie :D

@badganaflee: stiu ca cp=consum, dar aici era vorba daca DSG consuma mai mult sau mai putin decat manuala.

@Bubulutza & @Artanis: sunt constient ca DSG necesita o intretinere mai atenta si mai scumpa, dar pana voi face eu 60.000 km va mai trece o vreme.

Multumesc pentru sfaturi! In legatura cu jantele, scaunele, suspensiile etc ma mai gandesc, cel mai mult ma interesau motorul 1.8 TSI 160 CP alaturi de cutia DSG :D

Alte mentiuni?