Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexCl
Subiect Autor

Vopsire integrala - Talon, RAR, CASCO

24 Apr 2010, 19:50

Salutare tuturor.

In urma unui incident neplacut sunt pus in fata unei vopsiri integrale a masinii. Masina era neagra si am de gand sa o fac alba (mat). As vrea sa stiu ce pasi am de urmat.

Masina este pe firma.

Evident, stiu ca trebuie sa ma duc la RAR sa imi modifice in talon dar as vrea sa stiu daca imi schimba talonul cu totul. Daca mi-l schimba atunci cum fac cu firma de CASCO ? In polita parca se trece si seria talonului nu? (nu am polita la indemana pt ca este la firma si eu sunt plecat ).

Si inca ceva, in polita CASCO este trecuta o culoare iar daca eu schimb culoarea masinii trebuie mentionat acest fapt ? Este vreo problema cu asta?

Va multumesc.

Nicky

Re: Vopsire integrala - Talon, RAR, CASCO

24 Apr 2010, 22:22

Trebuie sa mergi la RAR, unde iti vor face modificarea in CIV.
Dupa care, vei preschimba certificatul de inmatriculare.

Eliberare certificatului de înmatriculare în urma modificarii unor date despre proprietar sau vehicul
Documente necesare :
a)cererea solicitantului;
b)cartea de identitate a vehiculului, cu modificarile tehnice operate de catre Regia Autonoma „Registrul Auto Român”, original si copie;
c)fisa de înmatriculare a vehiculului, vizata de organul fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale, numai în cazul modificarilor care se refera la schimbarea domiciliului, sau, dupa caz, a resedintei, pentru cetatenii straini, ori a sediului în cadrul aceluiasi judet sau la schimbarea motorului cu altul de o capacitate cilindrica diferita;
d)vechiul certificat de înmatriculare;
e)dovada de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare;
f)actul de identitate al solicitantului, în original si în copie;
g)alte acte necesare pentru clarificarea unor situatii particulare.

Cat despre Casco, ia legatura cu ei, cel mai probabil or sa vrea sa ii faca iar poze. Nu iti faci griji in legatura cu seria certificatului, primeaza seria caroseriei si numerele de inmatriculare. Oricum, indicat e sa vb si cu asiguratorul imediat dupa ce scoti certificatul cel nou.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

AlexCl
Subiect Autor

Re: Vopsire integrala - Talon, RAR, CASCO

25 Apr 2010, 01:37

Multumesc mult pentru lista. Am ceva de umblat si facut...dar merita :D