Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ciprian4dea
Subiect Autor

Leon FR 170 CP SH

23 Apr 2010, 10:12

Salut baieti,

As dori sa va intreb ceva..poate posesorii pot sa-si dea cu parerea mai subiectiv decat mine.
Am gasit un leon FR de 170 CP second hand care arata impecabil si ma bate gandul sa l iau. Problema e ca are cam multi km, si anume 130k la numar . Omu a zis ca accepta orice test, cu orice mecanic vreau eu, masina merge impecabil.
Varianta Stylance. negru, geamuri fumurii negre.jante aliaj negre. Pret 7500 e.

Astept parerile voastre sincere. Ma hazardez degeaba? E epava?

Matrixu

Re: Leon FR 170 CP SH

23 Apr 2010, 10:36

Pai..ori e Fr ori e Stylance?
Nu exista FR Stylance.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

TIBI

23 Apr 2010, 10:40

sa nu fie un 2.0tdi 140 cipuit la 170 si cu kit fr
pune niste poze din interior(daca faci rost) si-ti spunem daca e fr dau nu
cum a zis si matrixu,asa ceva nu exista...vb aia ''ori e alba,ori neagra'' :lol:
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

ciprian4dea
Subiect Autor

23 Apr 2010, 10:50

Da..e posibil sa aveti dreptate. Arata in interior exact ca leonul meu 1.9 Stylance, comenzi volan, dublu clima..doar ca are in loc de covorase niste chestii metalice.
Cred ca e cip-uit. SI Mai rau asa nu?

Matrixu

23 Apr 2010, 11:43

Pai ar trebui sa fie emblema FR pe schimbator, volan (aici nu sunt sigur),in talonul masinii ar trebui scris codul de motor (il postezi aici ca sa vedem exact). La fel ca si Tibi eu inclin sa cred ca e un 2.0 tdi cu stage 1 pe la 170cp si cu bara fata FR/Cupra like.
Nu e neparat ceva rau ca are cip pe ea. Conteaza si cum a mers posesorul cu ea dar cel mai important daca el zice ca e FR si actele dovedesc ca e Stylance 2.0 inseamna ca trebuie sa iti cauti alta masina. E calr ca ceva miroase rau de tot.
Daca chiar e FR atunci te duci la unul dintre dealerii Seat din zona ta si pune-o pe tester. Verificare completa directie, motor etc.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

gamer555
ClubSEAT Admin

23 Apr 2010, 11:48

FRul are logourile pe tapiseria scaunelor fata (si culoarea lor e negru, fata de rosu la cele sport normale). pe schimbator iar ai logo FR, pe volan si pe ceasuri (care sunt albe). iarasi, banuiesc ca stii jantele de pe FR, sau dupa bara spate iar poti sa iti dai seama (de obicei cine face "upgrade" la look inlocuieste doar bara fata cu cea de cupra/fr).

in orice caz, si 2.0 tdi 140 cai, la 7500 mi se pare foarte mic pretul. tot urmaresc de luni bune un astfel de model si sub ~9500 nu prea gasesti.

ciprian4dea
Subiect Autor

23 Apr 2010, 11:58

e din 2006. Masina nu are nimic inscriptionat cu FR in ea. e clar cu e varianta cu 140 de cai cip-uita.
Nu prea m-as combina

badganaflee
V.I.P.

23 Apr 2010, 13:16

Atentie, masina e dubioasa ! ! ! Prea low price .

ciprian4dea
Subiect Autor

23 Apr 2010, 15:26

:-s Nu mie se pare ca e prea mic.. pe autovit, seat leon de 105 cai sau 140 sunt spre 10 mi an dupa 2006. tinand cont ca asta are si ceva km..ma gandesc ca e un pret justificat..plus ca omu a zis ca accepta absolut orice test! nush ce s amai cred, m am bagt in toate cezturile

gamer555
ClubSEAT Admin

23 Apr 2010, 15:36

pai si din alea de pe autovit sunt destule pe la 100.000 km. daca omul a zis ca accepta orice test, pai ia si testeaza-o. propune-i sa faceti testarea, si daca se descopera bube de care el nu a zis, plateste el, daca nu, o platesti tu si ii cumperi masina :wink:

pretul e foarte mic. dar treaba cu km e relativa. de ex, comparand anunturile de la noi cu cele de pe mobile.de spre exemplu, ai sa vezi ca in aceeasi bani masinile de acolo au minim 50.000 km mai mult. oare chiar sa fie la noi paradisul masinilor SH ? cum naiba le aduc samsarii nostri din afara, cu km "mult mai putini" si le pot da la preturi mai mici. pai daca scadem cheltuiala de drum, nr rosii / galbene germania, "partea leului", cu cat le-or fi luat ei din afara ? si cati km aveau cand le-au achizitionat ? :roll:

Sylver

25 Apr 2010, 13:15

@ gamer: din intamplare am cunostinte care se ocupa cu adusul de masini. Daca te-ai uitat pe autovit, preturile la noi la masini neinmatriculate sunt cu aproximativ 30-40% mai mici decat in .de, pt o masina cu acelasi numar de km si aceleasi dotari. Iti spun eu de ce: ori sunt masini de firma/curierat (unde e cazul, la leon nu cred ca e; si apropo am vazut in nurnberg golf de 1 an si 5 luni cu 220 mii la bord, masina de curierat cu mai multi soferi) ori sunt masini "trosnite" rau si reparate in Ungaria/Bulgaria. Cainii cu covrigi in coada nu umbla nicaieri, o masina buna nu se da la preturi miraculoase. Si in Germania s-au cam terminat de vreo 2 ani posibilele super oferte. Mai sunt doar masini excelente si scumpe si masini rupte in doua si ieftine (varianta preferata de samsarii de la noi, care dau km inapoi iar o pregatire de vanzare si schimbare de anumite consumabile ce denota uzurea ridicata, nu costa mai mult de 500 euro in Germania).

On-topic: masina e cam ieftina, chiar suspect. Nu ai pus poze, dar e cumva una culoare albastru inchis de tot cu jante negre Rial? Era un anunt al unui tepar care tot umbla pe net....si intr-un final iti baga povestea ca el e plecat si ca daca ii livrezi 500 euro in cont iti trimite masina. Povestea uzuala..e deja un "formular" care circula pe net, se schimba doar numele masinii. Si surprinzator destui cad in plasa.

Daca nu, mergi si fa-i un test, dar la cce reprezentanta vrei tu, nu el. Daca e Stylance cu fata de FR, exista si posibilitatea sa fi fost lovita usor frontal, dar si avariata serios, caz in care probabil nici nu mai are airbag-urile (se vede la VAG-com daca a pus rezistente ca ssa nu se mai aprinda martorul de airbag). Pune-o pe tester si vezi ce si cum, dar atentie ca unele probleme sunt nedetectabile la o simpla verificare, tocmai din cauza ca samsarii stiu sa pregateasca masina de vanzare. Sa ii ceri sa mergi cu masina vreo 100-150 km, sa vezi cum sa comporta...
Black Leon benzinar

Dante
ClubSEAT Team

26 Apr 2010, 09:39

Daca este cineva interesat, m-a sunat cel cu care vorbisem eu sa iau fr-ul diesel. Eu mi-am luat fr din alta parte. Omul mi-a zis ca a reparat tot ce-i spusesem eu sa faca pe casco, adica tot. Ma intelesesem cu el la 12 mii euro, masina avea 45 km acum 1 luna, e din iunie 2007 parca. Nu are probleme, am verificat-o in baza de date seat, a avut doar parbrizul schimbat si o problema cu un cd blocat in cd player si pe casco ii spusesem sa inlocuiasca bara dreapta indoita si proiectorul drept spart. CIne este interesat sa-i dea un semn si-i dau numarul. masina nu stiu daca mai este la vanzare pe net.
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

Ktalyn

06 Mai 2010, 19:39

Dante scrie:
Daca este cineva interesat, m-a sunat cel cu care vorbisem eu sa iau fr-ul diesel. Eu mi-am luat fr din alta parte. Omul mi-a zis ca a reparat tot ce-i spusesem eu sa faca pe casco, adica tot. Ma intelesesem cu el la 12 mii euro, masina avea 45 km acum 1 luna, e din iunie 2007 parca. Nu are probleme, am verificat-o in baza de date seat, a avut doar parbrizul schimbat si o problema cu un cd blocat in cd player si pe casco ii spusesem sa inlocuiasca bara dreapta indoita si proiectorul drept spart. CIne este interesat sa-i dea un semn si-i dau numarul. masina nu stiu daca mai este la vanzare pe net.

Salut !

Stii cumva e vb de un FR negru cu nr B-68-FFP ?

Ktalyn

08 Mai 2010, 15:36

Dante, gamer555 v-am trimis cate un pm.

Merci anticipat pt raspunsuri.