Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

NSV
Subiect Autor

Leon de 3 ani + 17.000 km = revizie?

17 Apr 2010, 14:24

Acum trei ani am cumparat un Leon de la Porsche Vest2. De atunci si pana acum am parcurs uluitoarea distanta de aproape 17.000 km. Oricum, cat timp a fost in garantie, am facut toate reviziile la data stabilita si am schimbat de fiecare data uleiul&filtre etc.
Peste cateva luni trebuie, teoretic, sa fac revizia de trei ani. Deoarece garantia a luat sfarsit, merita sa merg la service avand in vedere ca masina are doar 17.000 de km?

Trainelu

Re: Leon de 3 ani + 17.000 km = revizie?

17 Apr 2010, 14:44

Daca la un moment dat vei vrea s-o vinzi (mai ales la buy back) conteaza stampilele de pe caietul de service. In afara de acest motiv nu are nici un rost sa faci revizia la dealer. Daca vrei sa-ti faci revizia singur e OK atata vreme cat respecti indicatiile din caiet.
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine

Dip01

Re: Leon de 3 ani + 17.000 km = revizie?

19 Apr 2010, 10:01

Este foarte corect argumentul beneficiului la revanzare, dar nu este singurul argument important. Uleiul isi poate pierde din proprietati daca se depaseste un an. Reviziile sunt prevazute la 15000 km sau un an de zile tocmai pentru a verifica influenta timpului asupra sitemelor masinii, dar si pentru ca anumite consumabile pot sa nu mai ofere beneficiile maxime dupa o perioada mai mare de un an.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors