Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

blecota
Subiect Autor

problema teava esapament

17 Apr 2010, 11:59

Salut, am o problema si sper sa aflu raspunsul aici.....detin un seat ibiza 1.2 si azi cand am ridicat masina pe cric sa ma uit la o roata, am vazut ca teava mea de esapament, mai exact fagurele acela de la inceputul tevii(nu stiu exact denumirea)care este invelit in plasa este putin spart sau mai exact rupt,indeajuns incat sa curga condens pe acolo, repet foarte putin spart. Credeti ca va afecta masina pe viitor?

Multumesc
kamikaze

blaze_sorin

Re: problema teava esapament

17 Apr 2010, 13:29

Piesa la care te referi se numeste racord flexibil , daca se sparge va barai masina destul de tare motorul , probabil ca ai atins masina pe dedesupt si din cauza asta e zdrelita un pic plasa aia de pe el.De schimbat , am schimbat asa ceva la alta masina din familie si a costat in jur de 200 ron , piesa in sine este universala , dar trebuie sudata in argon acolo.Oricum pana nu iti baraie nu ar trebui sa iti faci probleme.

blecota
Subiect Autor

20 Apr 2010, 15:50

exact, mersi de raspuns...ai dreptate, pana la urma nu ar avea ce sa influenteze cu nimic doar eventual zgomot in plus...
kamikaze

BALTAZAR2003
Moderator

20 Apr 2010, 16:09

Si multe gaze de esapament in masina, eventual o functionare defectuasa a catalizatorului si a sondei lambda. Aflate dupa racord.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

DJ_Miky

17 Iul 2014, 16:34

Salut, am si eu o problema, azi dimineata cand am iesit de la benzinarie, am accelerat un pic mai tare masina (ma grabeam la lucru) si la un moment dat am auzit un bum mare si dupa aceea suna masina ca un tractor, am tras pe dreapta sa vad ce sa intamplat si mi am dat seama ca zgomotul urat vine de undeva de sub scaunul de sofer sau undeva de acolo, oare ce ar fi prolema? toba? catalizatorul? mentionez ca am sunat repede un mecanic care mi a zis ca trebuie schimbat tot sistemul de esapament...