Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

adrian405
Subiect Autor

intrebare

15 Apr 2010, 21:39

Va salut,

Am si eu o intrebare, cand am luat masina am pus-o pe numele prietenei, acum va pleca din tara si drept urmare raman eu singurul sofer....si intretinator al masinii. Daca am toate actele masinii am nevoie de vreun act la mana sa dovedeasca ca ea mi-a lasat masina in grija?Daca da de care?
Am fost astazi la un notar si cica nu se poate face procura ci doar contract de comodat, care implica ca eu, comodatorul sa platesc in lipsa ei taxe impozite, etc.....drept urmare sa trec masina la administratia financiara pe numele meu si alte batai de cap, cheltuieli...
Specific ca ea va pleca pt o perioada lunga.....ce variante am?Unii mi-au zis ca sa incerc la alti notari, altii ca sa facem intre noi un contract cum ca raman eu cu masina cat e plecata si s-o semnam fara sa o legalizam sau sa implicam notari.
Ideea e ca am inteles ca e posibil sa-ti ceara politia daca te opreste sa ai o dovada ca masina nu e furata sau etc...
Stie cineva ceva?Vreo lege sa citesc ce si cum, vreo varianta sa rezolv?
Seat Cordoba, 1.9 TDI 2005

nmihai67
Michel-Angelo

Re: intrebare

16 Apr 2010, 04:09

Stai calm, nu iti trebuie nici un act special.
Continua sa folosesti masina normal.
Politia nu poate sa-ti ceara ceva care sa dovedeasca ca nu e furata, iti cere talonul , asigurare, permis.
Daca e furata iti fac ei altceva cadou :D

Taxele le poti plati mai departe la circa financiara, amenzi la fel ( pe numele ei !!!)
singura problema ar fi poate la un accident , dar defapt doar soferul este raspunzator, ..insa la asigurare trebuie ( casco!) sa umble ea.

Si pana la urma cat pleaca? 5 ani? ..oriunde ar fi, iti poate trimite orice.

Eu propun sa faci un singur act la notar , unde scrie ca ti se lasa aceasta masina la dispozitie, cu toate obligatiile aferente , pe o perioada de xxx

Succes
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

pakyman

16 Apr 2010, 07:47

friend,

mihai are perfecta dreptate. la noi masina e pe numele sotiei dar cel mai mult o conduc eu. nu avem nici o problema. insa asa cum zice si mihai in caz de accident - casco rca - trebuie sa fie ea. ieri am fost la casco pt un stop si fara ea nu puteam sa fac nimic. este obligatoriu titularul sau o procura. ea iti poate face o procura nu ca poti sa ii conduci masina ci ca poti sa o reprezinti in fata legii in relatia cu asiguratorul care o fi ala sau daca sunt diferiti - rca si casco - in relatia cu ei.

bafta maxima si km fara probleme
Viaţa e scurtă,încalcă regulile,iartă repede,sărută încet,iubeşte cu adevărat,râzi din toată inima şi niciodată nu regreta ceva ce te-a făcut să zâmbeşti!
Imagine

adrian405
Subiect Autor

16 Apr 2010, 09:53

mda...si eu tot la procura ma gandeam in caz de accident....dar la notarul la care am fost ieri mi-au zis ca nu se poate face asa ceva...doar contract de comodat....ma mai duc si azi sa caut alt notar.
Seat Cordoba, 1.9 TDI 2005

anairam

23 Feb 2011, 15:02

Vei avea probleme la iesirea din tara, adica nefiind tu proprietarul iti va fi necesara o imputernicire sau procura din care sa reiasa acordul proprietarului de a-ti incredinta masina.
E cam aceeasi situatie cu masinile inmatriculate in Bulgaria.
SEAT Toledo 1M
ASV 110 cp

0768809272

Iasmin

18 Mai 2011, 01:00

Anairam....nush de unde ai scoso pe asta......eu am iesit din tara de cel putin 6 ori si masina este pe numele mamei mele,si nu am avut nici o problema.....ultima data cand am iesit ungurul mi-a cerut chiar si talonul si a vazut cine este proprietar akolo si vedea ca pe mine nu ma cheama MARIA.....:)) insa cred ca el mai mult avea treaba cu dimensiunea la anvelope!
Nu are nimeni treaba ta atata timp cat poti prezenta actele de la masina...:)
Golf V 1k 1.6 A.K.A="Jefuletz" I love you like a fat kid love's cake..http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=91&t=8219&p=201993#p201993
What doesn't kill you simply makes you stranger-JOKER

nmihai67
Michel-Angelo

05 Iun 2011, 08:02

Hmmm nici chiar asa.

Cu mama ta ai o relatie de familie, rudenie...si este legala- legalizata, mai exact rudenie gradul 1.
Cu prietena nu are nici un fel de relatie legalizata, doar daca se insoara :P
Ramane procura care acopera decizia de a preda cuiva masina si obligatiile respective.....pana la urma o prietena este o persoana straina :yah :tongue :hi
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002