Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bughy
Subiect Autor

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

02 Mai 2010, 21:42

Eu nu am ales suspensie sport ca sa fiu regele soselelor. Conduc destul de atent si cumpatat. Sper doar sa nu simt prea tare orice denivelare.

bv10ptz
ingineru

02 Mai 2010, 21:58

Cat ai dat pe un voucher?
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

lau_03

02 Mai 2010, 23:50

byx scrie:
cred ca daca esti pasionat si vrei sport alegi Cupra

byx...fara suparare, da` sportivitate nu cred ca inseamna 'ce viteza maxima atingi cu masina', poti la fel de bine sa te joci si cu un TSI de 125 cp... iar aici era vorba ,din cate deduc eu, despre suspensii...!! Cum stai pe drum cu o suspensie sport si cum stai cu una normala?! In plus de asta, mai e vorba si de bugetul fiecaruia.

Crede-ma ca mai degraba 1.9 TDI e un motor "comod" (consum mic, nu te lasa la depasiri etc), nu 1.4 TSI!!!

byx scrie:
Referitor la "performante maxima...SPORT", parca nu am vazut pe fisa tehnica a masinii ca varanta sport atinge 100 km/h in 6 secunde iar varianta normala in 12.

Spre surprinderea ta, exista diferenta intre varianta sport si varianta normala, conteaza chiar si convergenta rotilor, unghiul de cadere...orice mic detaliu conteaza si la demaraj...nu e vorba de secunde ci de sutimi, miimi care FAC DIFERENTA dintre un pasionat si un "comod"!!!
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

luci&dana
VIP

03 Mai 2010, 06:56

Imagine
eu am tot cautat sa vad daca exista diferente de performanta la fiecare echipare in parte. nu am gasit nimic care sa ma faca sa zic ca varianta "sport" atinge 0-100 mai repede cu o secunda, sau cu 10 miimi de secunda ca varianta reference...sau ca varianta "sport-up" este mai rapida ca varianta "sport" :lol: :yh
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

byx

03 Mai 2010, 07:13

Eu vorbesc, pare-se din prisma "comodului".In balanta erau 1.9 tdi de care zici tu si 1.4 tsi care s-a materializat, si am mers pe cel din urma pentru taxele mai mici, intretinere, apoi prima inmatriculare(ambele masini euro 4, taxa era 1100euro fata de 430euro la "benzinar").Daca as fi asteptat euro5, motorul 1.9 va fi scos din productie si inlocuit de 1.6 common-rail iar 1,4 ar fi venit la un alt pret.

Vorbesc deci in prisma celui care va exploata masina 90% in oras iar restul in afara, in drumuri de week-end.Vorbesc deci din prisma celui care va trebui sa urce borduri ca sa gaseasca un loc de parcare, va trebui sa treaca zilnic peste limitatoarele alea de viteza (care ma enerveaza la culme de altfel), care va trebui sa stea intr-o coloana ce pare far' de sfarsit in asteptarea unui verde , si pe bune daca pot sa vad cum ma ajuta unghiul de fuga sau covergenta rotilor, suspensia sport sau acea diferenta de miimi de care se vorbeste in vreuna din situatii.

Lau, nu-i nici o suparare doar discutam, la urma urmei suntem o comunitate si cred ca cea mai buna masina e aia pe care o avem.

Luci exact la acea pagina de specificatii ma refeream si eu cand am atins acest punct mai sus.Sincer intr-un regim de exploatare normal vad cele doua dotari aproape identice, ma refer ca performante ale motorului.Eu as transcrie altfel problema:"daca vrei masina cu 2cm mai joasa si cu scaune sport"iei sport, daca nu poti lua style/reference.

LE:doar o intrebare cat costa un cauciuc pe 16" si cat costa unul pe 17"?

Mai sus am subliniat de fapt si considerentele pentru care am ales eu masina.

O zi cat mai placuta va doresc,

byx
the future is bright, the future is yellow

bughy
Subiect Autor

03 Mai 2010, 08:48

@bv10ptz 1500 RON (dar am cautat. La tine in brasov, preturile erau bune)

Am ales 1.4 TSI si nu 1.9 TDI pentru motivele de mai sus (intretinere, prima inmatriculare), dar si faptul ca nu ma atrage deloc diesel, desi am facut scoala de soferi pe diesel, si se misca super.
Oricum, de pe Matiz 0.8 49CP , pe Leon 1.4 125CP, probabil voi crede ca am racheta in primele zile, cu tot respectul pentru Matiz - regele padurii de 1 mai. :)

lau_03

04 Mai 2010, 13:30

byx scrie:
Vorbesc deci in prisma celui care va exploata masina 90% in oras iar restul in afara, in drumuri de week-end.Vorbesc deci din prisma celui care va trebui sa urce borduri ca sa gaseasca un loc de parcare, va trebui sa treaca zilnic peste limitatoarele alea de viteza

Corect punctat...in fond si la urma urmei, cum zici tu...fiecare isi ia masina s-o foloseasca la maxim... Eu de exemplu ocolesc km intregi decat sa o duc pe un drum mai nasol sau caut 15 min in plus parcare decat s-o urc pe bordura...tocmai de aceea ar fi bine fiecare sa-si modeleze masina dupa el!!! ;)
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

bughy
Subiect Autor

15 Iun 2010, 09:44

Nu mai am rabdareeee :((

@byx , tie ti-a venit masina??

lacv72

15 Iun 2010, 21:27

eu am doi copii dar inca nu m-am saturat de "fugareala", ba dimpotriva si nici nu mai sunt asa tanar dar nu am probleme cu suspensia si nici cu scaunele,sunt super,depinde de buget,gust si personalitatea fiecaruia ce-si doreste si pentru ce.mult noroc la masini.
Seat Leon Cupra 2009

michee

19 Iun 2010, 15:51

bine, ca s-a deschis thread-ul acesta, ca tocmai voiam sa deschid si eu unul despre scaunele sport.

Bai fratilor mie unul mi s-a luat de scaunele sport de pe FR........la drum lung sunt rupere, ma seaca maxim....Mai sunt si altii care au problema asta? Am incercat sa le reglez in fel si chip.....

DiNO

19 Iun 2010, 16:28

scaunele fr sunt aceleasi de pe echiparea sport doar ca au sigla fr inscriptionata.
pe mine nu ma deranjeaza la drum lung... in schimb, daca dorm "sucit" si am o durere cronica la coaste sau ceva, sunt incomode si in oras.

altfel...te obliga sa stai corect la volan, pt. ca daca stai un pic intr-o parte se infig "aripioarele" in coaste
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

mike20

19 Iun 2010, 16:55

eu nu am avut probleme de spate niciodata.mi se pare chiar comode.
Seat Leon 1P Sport-Up 2.0TDI 140cp

sandman

28 Iun 2010, 15:18

de suspensii sport, ce sa zic. am simtit nevoia unei suspensii sport in cei 6300km cat am cu masina. gen curbe mai stranse. poate scaunele sport sa ma fi incantat si jantele pe 17. dar sigur m-ar fi deranjat la trecerile peste liniile de tamvai, si peste toate gropile din bucuresti...nu poti sa le ai pe toate.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

bughy
Subiect Autor

28 Iun 2010, 15:33

Eu am luat cu suspensii sport, am trecut cateva linii de tren in cei 300 de km care-i am deja, dar nu e deranjant.
In Constanta au scos liniile de tramvai, iar cele putine cate au ramas (portiuni) sunt de ocolit pentru oricine. Deci, sunt fericit cu suspensiile astea :D

Dante
ClubSEAT Team

29 Iun 2010, 11:44

eu am trecut de pe echiparea sport cu jante pe 16 la fr cu jante pe 18. nu simt mare diferenta, am impresia ca e mai calitativa suspensia. oricum mie imi place de mor senzatia de stiff
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine