Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DiNO

Re: Sfat: Suspensii sport sau mai bine nu?

14 Apr 2010, 21:57

eu am echiparea sport. de curand am facut un drum bucuresti-alba iulia-sebes-sibiu-bucuresti. vreau sa iti spun ca am plecat destul de speriat la drum dupa ce prietenii mei cu scaune mai putin sport decat pe leon (lancer, civic) ma speriasera ca o sa ma rupa drumul la spate si ca scaunele sport + suspensiile sport or sa fie foarte incomode la drum lung.

vreau sa vin si sa te linistesc spunandu-ti ca sunt ditamai animalul (plus 110kg) si deasemenea sunt o persoana foarte comoda si care are tendinta tot timpul sa se fatzaie in scaun :yah . 900 km am stat cuminte, linistit si relaxat :drive pe niste drumuri destul de vibrante.

ideea e ca, din punctul de vedere al suspensiilor, da, simti orice denivelare a drumului, insa nu te gandi ca dai cu capul in tavan. tremura si cel mai bine simt cei din spate.

in ceea ce priveste scaunele nu o sa regreti niciun minut. reglaj lombar, pe inaltime... etc. foarte confortabile si cu sustinere laterala super.

eu iti recomand sa nu te uiti la cei 300 de euro si sa alegi echiparea sport.
Uitasem de jante: sunt mult mai aratoase in realitate decat par in poze.

PS: daca bugetul iti permite iti recomand pachetul cu navigatie si xenon, eu sincer am o urma de regret ca nu l-am ales de la inceput.

sper ca nu te-am ametit mai rau ! :blackeye:
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

bughy
Subiect Autor

15 Apr 2010, 08:57

Nu, nu m-ai ametit. Mersi de detalii.

Eu am cam jumatate din greutatea ta. Masina e aleasa deja, e Sport. Eu acum intrebam daca am facut bine, ca inca mai am posibilitatea sa schimb ceva, deoarece nu s-a putut da comanda in fabrica inainte sa dau voucherele, desi am mai dat o parte de bani (am vrut esp, si avertizare la pneuri, si am primit si hill hold :D).

Tot la varsta m-am gandit si eu cand am ales sport, am 22 de ani. La inceput vroiam ibiza sc, dar vazand diferenta de pret, am zis ca merita efortul pentru leon.

Am vazut jantele in showroom, pe masina. Aratau f. bine.

mike20

18 Apr 2010, 17:19

foarte buna alegerea,o sa vezi ca masina nu este dura deloc cu suspensia sport si jante pe 17
Seat Leon 1P Sport-Up 2.0TDI 140cp

byx

18 Apr 2010, 21:28

bughy din momentul asta, ma rog o zi +- mai sunt ~12 saptamani pana cand primim masinile, cel putin asa scrie in contract :drive

Eu am ramas cu Style + Esp + Bluetooth,comenzi pe volan si 8 boxe iar culoare galbena:D

O seara placuta,

byx
the future is bright, the future is yellow

bughy
Subiect Autor

23 Apr 2010, 11:11

Da byx. Si la mine la fel, in iunie vine. Ieri am terminat tot.
Eu sport :) si 6 Boxe, dar sper sa fie cablajul facut pentru inca 2 :)

Asteptare usoara :)

bughy
Subiect Autor

28 Apr 2010, 22:03

La Leonul care l-am comandat eu, acum vad ca are: Comenzi radio pe volan.. Asta include si volumul? Imi pare rau ca n-am fost mai atent sa intreb inainte sa dau comanda.

luci&dana
VIP

28 Apr 2010, 22:05

include si volum :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

bughy
Subiect Autor

29 Apr 2010, 08:52

Pfiu :) Mersi!

DiNO

30 Apr 2010, 00:47

viewtopic.php?f=5&t=5922
tot sport... uite acolo niste poze :)
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

bughy
Subiect Autor

30 Apr 2010, 13:39

aaaaaa.. Foarte tare DiNO, masina mea o sa fie exact la fel, in afara de culoare si pachetul ala 8 dif, senzori parcare spate etc.
L-am vazut cam tarziu, dar poate se va putea pune aici..

DiNO

30 Apr 2010, 20:26

daca mai poti sa modifici comanda, alege'l. merita.

sau daca mai ai fonduri disponibile baga xenonu, cu navigatia color, bluetooth, 8 difuzoare, senzori fata spate etc. 1800€
ImagineImagine
BEFORE & AFTER

bughy
Subiect Autor

30 Apr 2010, 22:04

Nu mai pot :) A dat deja comanda. O sa sun totusi luni.
Dar astea nu se pot pune dup-aia? Mai multa ma intereseaza cele 2 dif extra (chiar daca n-am aflat inca unde sunt puse), covorasele si senzorii. Dar am citit la tine ca senzorii sunt doar audio, deci nu cred ca mor fara :)

lau_03

02 Mai 2010, 02:04

depinde la ce te astepti de la o masina...daca esti genu` pasionat care vrea sa scoata performante maxime...SPORT!!! Dar daca esti putin "mai comod"..VARIANTA NORMALA!!! Eu am pachetu` sport si sunt super incantat, din punctu meu de vedere...Traiasca sportivitatea!!! :bounce:
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

byx

02 Mai 2010, 11:06

Sa-mi fie cu iertare stimabile dar cred ca daca esti pasionat si vrei sport alegi Cupra, daca esti putin mai comod alegi 1.4 tsi fie el orice tip de echipare. :hi
La intalnirea de saptamana trecuta din Brasov a venit cineva cu jante pe 17" (2.0 tdi cu DSG) si ne etala galmele din cauciucuri, ne povestea ca , cu cateva zile inainte a luat o groapa la ~ 50 km/h si a fost ceva de genul "fier pe fier" si a atins putin si janta; nu generalizez asta insa cred ca 16" sunt alegerea ideala.

Referitor la "performante maxima...SPORT", parca nu am vazut pe fisa tehnica a masinii ca varanta sport atinge 100 km/h in 6 secunde iar varianta normala in 12.

Daca ar fi fost optional "Pachet drumuri grele" cu roti de tractor si scut metalic ramforsat pe 2 directii cu traverse de tren l-as fi ales fara nici o ezitare (gluma)

Sper sa nu se inteleaga gresit postul meu , nu caut flame, dar nu cred ca suspensia sport ne face "regii soselelor".

Bafta in trafic,

byx
the future is bright, the future is yellow

marius_andre2003
Ibiza Owner

02 Mai 2010, 12:35

eu zic ca depinde pe unde mergi. am schimbat amortizoarele stock cu biltstein mai dure cu 30% si bucse bascula de cupra + bara stabilizatoare + distantiere de 15mm pe spate
pe drumuri asfaltate si netede e super ok. e o crestere a stabilitatii extraordinara. pe drumuri cu gropi si denivelate mersul devine un chin.

cum am zis....depinde pe unde mergi.
LEON COPA white 1.2TSI 105cp
seat ibiza - SOLD viewtopic.php?f=33&t=3000