Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

George_rrr
Subiect Autor

Inlocuire grila frontala leon 1p

08 Apr 2010, 12:53

tocmai mi`am procurat o noua grila frontala si vreau sa o montez singur pentru ca am inteles k nu e foarte greu. problema mea e k nu prea imi dau seama cum se scot toate clemele. cele 2 suruburi le`am scos dar restul prinderilor nu stiu cum sa ajung la ele. stie cineva cum sa fac sau mai bine sa ma duc la un service? nu vrea sa stric sau sa rup ceva si apoi sa nu am pe cine da vina :D
Seat Leon 1p ARGINTIU 1.9 TDI Kit AERO - viewtopic.php?f=5&t=5384
BZ 55 RRR

patzaichin
LEONidas

Re: Inlocuire grila frontala leon 1p

08 Apr 2010, 17:55

Vezi ca e si un topic DYI Montare grila....dar in principiu trebuie sa le fortezi un pic...eu asa am facut...am tras de ea si a iesit ;)
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

Cosmin
Admin

09 Apr 2010, 10:49

Dupa ce ai scos cele doua prinderi mascate de capota, pur si simplu tragi de grila centrala, ridicand putin in sus. Foloseste ambele maini, ar trebui sa iasa destul de usor.
Revin cu niste poze.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

TIBI

07 Feb 2012, 12:01

Cam asa se da jos o grila:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GaqwvRTlyUQ&feature=related[/youtube]
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

LIFEPHORM

07 Feb 2012, 15:26

Filmuletzul asta e departe de a fi adevarat. Am scos pana acum de minim 3-4 ori grila si niciodata nu a fost atat de simplu din cauza celor doua urechi laterale de dedesubt care trebuiesc largite cu o surubelnitza in prealabil. Probabil la facelift au schimbat sistemul, omul din clip scoate muuult prea usor grila dupa ce elibereaza clipsurile superioare.
Cel mai bine ca sa nu risti sa rupi ceva, este sa desfaci si suruburile cu care este prins plasticul imediat urmator grilei, in sensul spre compartimentul motor. Este vorba de plasticul lat aproape cat bara, prins in aproximativ 10 suruburi, si in care intra clipsurile superioare. Dupa ce desfaci 5-6 suruburi din partea centrala, il poti ridica usor si ajungi cu usurinta cu o surubelnita mica la urechile de care aminteam anterior. Astfel ca termini mai repede procesul de scoatere a grilei si nu risti sa rupi nimic. Succes!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

gamer555
ClubSEAT Admin

07 Feb 2012, 17:39

ii dau dreptate lui marian, la 1P non facelift nu e chiar ca in filme :) eu m-am descurcat fara sa desfac cele 10 suruburi mentionate de el, dar recunosc ca e metoda mai safe. eu am mers pe varianta tras cu mana plus impins clema cu surubelnita lunga. oricum, e ceva chin si exista riscul sa le rupi.