Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

AlexCl
Subiect Autor

Revizie mare

02 Apr 2010, 22:15

Salutare.

Sunt pus in fata unei revizii maricele, in care am de schimbat multe. Am citit in carte ca la 2 ani trebuie inlocuit lichid servo, lichid frana, ulei cutie de viteze. Astea sunt de mai multe feluri, cum este in cazul uleiului de motor sau al antigelului? Daca da ce trebuie sa aleg?

De asemenea trebuie sa schimb si discurile de frana. Ce imi recomandati la un pret ok, dar totusi bune? Aceeasi intrebare si vis-a-vis de placute de frana. Am avut pana acum remsa si pot spune ca nu sunt multumit deloc de ele.

Daca stie cineva un loc de unde pot lua piesele mentionate la un pret bun v-as fi recunoscator ( momentan eu iau de la un prieten de la Meteor ).

Va multumesc.

B22VXX

Re: Revizie mare

05 Apr 2010, 15:12

sal

si eu fac 2 ani si tre sa fac revizia (25.000 km)

eu nu am gasit in cartea de service a masinii precizat de lichid de frana sau antigel ca trebuie schimbat
lichidul de frana se schimba la 3 ani pt primul schimb si apoi din 2 in 2 ani (autodata); discurile de frana nu inteleg de ce le schimbi (poate ai f multi km)
la modelele pe benzina mi a zis de la service sa schimb f de combustibil la 60.000 km dear osa il schimb la 30.000 (benzina fiind proasta la noi)
Seat Leon 1P FR diesel, galben

Imagine

AlexCl
Subiect Autor

05 Apr 2010, 18:35

Eu am 82.000 km. Discurile le schimb pt ca s-au tocit :) Nu stiu din ce cauza, daca de la placute sau au fost ele mai proaste, dar ideea e ca sunt tocite bine de tot.
O sa ma dc la service sa intreb cum e cu lichidele si uleiurile si o sa postez, in caz ca mai e cineva interesat.

AlexCl
Subiect Autor

08 Apr 2010, 19:11

Lichidul de frana, ulei servo si cutie de viteze nu au specificatii deosebite, cei de la service si magazin mi-au zis acelasi tip. Deci daca te intereseaza te duci la magazinul de piese si le zici direct lichid servo etc.

luci&dana
VIP

09 Apr 2010, 13:16

in cartea de service scrie ca lichidul de frana se schimba odata la 2 ani, celelalte se verifica doar. (aici fac referire la revizia ta). mai incolo se vor schimba si celelalte. antigelul de exemplu scrie ca trebuie inlocuit din instalatie parca la 5 ani
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

catalinu

12 Apr 2010, 08:05

si eu am trecut de 2 ani. m-am dus la mecanic sa schimb ce ai zis si tu si mecanicul mi-a zis ca nu are rost sa schimb ceva pt ca sunt inca in parametrii (aici ma refer la placute de frana, ulei cutie). parerea mea este sa le schimbi cand nu mai sunt in parametrii
leon 1.9 TDI 105 CP

mai caustic decat orice soda
viewtopic.php?f=5&t=5331&st=0&sk=t&sd=a