Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

shadowlord
Subiect Autor

Zgomot ciudat la curbe - Harjiit la curbe stanga

30 Mar 2010, 20:12

hmmm tocmai ziceam ca am rezolvat cu bobina de inductie si ma trezesc cu alta problema acum... iau la Baneasa o curba mai in viteza si stanga mult de volan si aud un frecat fier pe fier sau un harjiit mai degraba, care pare sa vina de la rotile din fata...e adevarat ca nu imi dau seama daca stanga sau dreapta...dar numai atunci cand volanu e luat stanga mult. Si cand ma invart in cerc, cu volanu aproape de maxim stanga, tot asa se aude... am facut testul cu invartitul sa incerc sa imi dau seama de unde vine dar...i have no idea :D O fi de la amortizoare sau....? :? se apropie de 91.000 de km si vine si revizia peste vreo 2000 la 93. Vreo idee de ce ar harjii asa la curbe ? Pe dreapta nu pare sa faca doar la curbe pe stanga. Daca iau usor de volan nu se aude nimic totusi. Doar cand iau mult de volan in viteza....Daca merg normal nu se aude nimic... Cel mai important :D o avea ceva daca o las asa pana la 93.000 si o bag in service atunci pt revizie ?:) poate a mai intalnit cineva problema asta...Harjiitul nu pare a fi foarte strident dar deranjat totusi..ceva nu pare a fi in regula

Multumesc pentru timpul acordat...poate ma lamuriti voi...
Shadowlord

swat cat

Re: Zgomot ciudat la curbe - Harjiit la curbe stanga

31 Mar 2010, 08:55

ce jante ai?
tel. 0745188592

Bogdan_wtb

31 Mar 2010, 10:44

posibil sa fie capul de planetara de pe stinga mai ales ca se aude numai cind ei de volan sting foarte tare . Ia in calcul si varianta asta . :blackeye:
Ex-Leon 2002 1,6 16v 105cp[/size][/b]
viewtopic.php?f=134&t=4979
Opel Vectra C Y22DTR
Seat Ibiza 1.4 16v

shadowlord
Subiect Autor

06 Apr 2010, 00:06

N-am jante doar capace...planetara nu pare sa fie de vina....am fost la un service, dar nu s-a gasit nimic in neregula; exista totusi posibilitatea asa cum au zis si ei sa fie de la placutele de frana care atingeau discul.Le-au polizat putin si pare sa nu mai faca acum...zgomotul a disparut....
Shadowlord