Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

dan
Subiect Autor

Re: Mazda MX5

14 Feb 2010, 16:29

La fel ca si Ibiza nu mai am nici MX5-ul.
L-am dat la schimb pe o masina ceva mai barbateasca, un Ford Mustang 2004, editie aniversara 50 de ani.
Am plecat cu mazdoaca la Deva, am facut schimbul, am luat calutul si fericire mare....masina senzatie.
Numai ca senzatiile au tinut doar cateva ore deoarece pe valea oltului am intrat in coliziune frontala cu un TIR.
Masina mi-a salvat viata cu siguranta, scapand doar cu un picior rupt...insa masina dauna totala, evident fara CASCO deoarece intra in vigoare dupa 24 ore... :(
Acum cochetez sa intru din nou in contact cu latura mea feminina si sa achizitionez un Alfa Romeo Spider...sunt in tratative pentru o masinuta din 2004 cu vreo 35000 km si motor 2.0JTS 165 cai.
Daca o iau o sa pun poze.
Intre timp, astept Leonul de-abia comandat.

badganaflee
V.I.P.

14 Feb 2010, 16:49

Dan imi pare rau pentru cele intamplate, un Mustang este un Mustang, bine ca esti ok .
Km fata probleme

livache'87

14 Feb 2010, 17:00

mda, deci foarte foarte foarte nasoala situatia....ceva ce te face sa te zgarii cu un cui ruginit pe ochi :banghead: pacat, dar nu te da batut si bafta in continuare. asteptam poze cu noul leut si cu spiderul ;) :wave:
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

bogy
K.I.D

16 Feb 2010, 15:35

Asta da ghinion!
Dar bine ca tu esti in viata :)
Jegu: Black Leon 1P Sport-Up 2.0 TDI
If you have everything under control, you're driving too slow. Pickup speed!
(ex)Motan | (ex)16 Valve

dan
Subiect Autor

19 Feb 2010, 18:56

Aseara am luat Spider-ul si azi Leon-ul :D
Am achizitionat o Alfa ca sa imi si dovedesc ca vreau sa imi fac o parere despre ceva prin prisma propriilor experiente, nu sa judec doar din afirmatiile altora.
Ca si comparatie cu MX5-ul:
Minusuri:
-calitatea finisajelor este sub cea a japonezei
-sasiul este net inferior, la fel si partea de suspensie (mult mai rigida culmea)...ceea ce conduce la o tinuta de drum inferioara

Plusuri:
-motorul de 2 litri JTS si 166 cai este chiar OK, avand 8.4 secunde pana la suta
-spatiul interior si pozitia la volan sunt mult mai comode in Alfa, la 187 cm ai mei nu dau scaunul la maxim in spate iar de la cap pana in plafon mai sunt vreo 20 cm

In rest...sa facem si ceva km si mai vedem ce si cum.